Tekne ve Yelken Malzemeleri

107 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Tekne - Yelken Kıyafetleri ve Sörf Malzemeleri | Decathlon

Yelken yaparken sizi sıcak tutacak kıyafetlere ve güvenliğinizi sağlayacak malzemelere yatırım yapmanız gerekiyor. Yelken sırasında sıcak ve kuru kalmak için özel olarak tasarlanmış pek çok kıyafet seçeneği bulunuyor. Ayrıca, güvenlik donanımınızı destekleyen ekipmanlarla birlikte yelken sporuna tam anlamıyla hazır duruma gelmeniz önem arz ediyor. Yelkencilikle profesyonel ve amatör anlamda ilgilenecekler için hazırlanan kıyafet ve malzeme rehberine göz atarak eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz!

Yelken Sporuyla İlgilenenlerin Sahip Olması Gereken Kıyafetler

Yelken sırasında şiddetli rüzgâra maruz kalma ihtimaliniz yüksek olduğu için vücut ısınızı muhafaza etmeye yönelik kıyafetler seçmeniz gerekiyor. Bu nedenle üst gövdenize kat kat ve sıcak tutacak yapıda kıyafetler tercih edebilirsiniz. Termal yelek, gömlek, sweatshirt, kazak ve tişört gibi seçenekleri aynı anda kullanabilirsiniz. Katman sayısını artırmak, hareket kısıtı yaratmadan sıcak kalmanıza destek oluyor. Tek başına hacimli bir giysi tercih etmek, hareket kısıtlılığı sağlayabildiği için bundan kaçınmak gerekiyor. Alt gövdenizde de benzer şekilde sıcak tutacak pantolon ve eşofman altlarına yönelmeniz öneriliyor. Pantolonları kemer yardımıyla belinize sabitlemeniz, hareket sırasında düşme tehlikesi oluşmasını engelliyor. Yelken sırasında tercih ettiğiniz üst katman kıyafetlerin su geçirmez özellikte olması en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında geliyor. Yelken yaparken vücudunuzun açıkta kalan bölgelerini tamamen kapatmanız gerekiyor. Bu nedenle başınızı koruyan şapka ve bere gibi aksesuarlar kullanmak, ısı kaybını engelliyor. Ayaklarda ise ıslanma ihtimaline karşı su geçirmez botların kullanılması öneriliyor. Su veya tekne botları, kauçuk tabanı dolayısıyla rahat ve kaydırmaz şekilde kullanım sağlarken aynı zamanda ayaklarınızın sıcak kalmasına da yardımcı oluyor. Ayaklarınızın üşümemesi için termal çoraplar da kullanabilirsiniz.

Wetsuit ve Drysuit Seçimi

Yelken sırasında wetsuit ve drysuit gibi takımlara da ihtiyaç duyulabiliyor. Dalgıç giysisi adı verilen wetsuit, termal koruma sağlıyor. Suyun altında vücut sıcaklığınızın muhafaza edilmesini sağlayan bu kıyafetler, sıklıkla tercih ediliyor. Scuba kumaştan yapılan wetsuit modelleri, kalın yapısıyla tam bir yalıtım sağlıyor. Daha kalın olanlar, soğuk sularda daha fazla koruma ve yalıtım sağlarken ince olanlar sıcak sularda kullanılıyor. Ancak her bedenin yapısı farklı olduğu için sporcuların ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Drysuit adı verilen giysiler ise içeri su girmesini engelleyerek kuru kalmanıza yardımcı oluyor. Köpük neopren, kauçuk veya naylon gibi kumaşlardan üretilen bu kıyafetler, bilek ve boyun kısmında özel bir conta ve fermuar yapısı sunuyor. Drysuit'ler, wetsuit modellerine göre daha gevşek yapıda olduğu için diğer yalıtım katmanlarının da giyilebilmesine izin veriyor. Sporcunun isteğine bağlı olarak yelkencilik esnasında drysuit veya wetsuit seçeneklerinden en az birini yanında bulundurması gerekiyor.

Yelken Sporu İçin Gerekli Yelken Malzemeleri

Yelken kıyafetleri kadar ekipmanların da doğru şekilde seçilmesi gerekiyor. Yelken açarken havanın puslu ve rüzgârlı olması ihtimaline karşı gözlük taşımak önem arz ediyor. Nitekim, yelkencilikte iyi karar verebilmek için gözlerinizin iyi görmesine ve dengede kalmaya dikkat etmelisiniz. Hava karardığında veya yolunuzu bulmak güçleştiğinde LED baş lambaları mükemmel birer alternatif oluyor. Yelkencilikte yanınızda bulundurmanız gereken en önemli malzemelerin başında can yelekleri geliyor. Can yeleklerinin acil durumlarda bulunabilecek kadar yakın bir yerde olması ve nasıl giyileceğinin bilinmesi, ilk yardım açısından büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra ellerinizi soğuktan korurken aynı zamanda su geçirmez yapıda olan eldivenleri tercih etmeniz öneriliyor. Soğuk hava koşullarına karşı termal içlik ve boyunluk da yelkencilerin malzeme listelerine eklemesi gerekenlerin başında geliyor. Yelken sporuyla ister amatör ister profesyonel anlamda ilgilenin aradığınız tüm kıyafet ve ekipmanlar için Decathlon'un birbirinden kaliteli seçeneklerine göz atabilirsiniz.