Tekne ve Yelken Malzemeleri

104 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Yelken

Doğanın rahatlatıcı etkisini iliklerine kadar hissetmek ve harcadığı enerjinin karşılığını alarak deşarj olmak isteyenlerin sporu yelken, sahip olduğu dinamiklerle dikkat çekiyor. Denizin maviliğinin ortasında rüzgarla dans etmenizi sağlayan yelkenin spor olarak kabul görmesi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Önceleri yalnızca seyahat ve balıkçılık amacıyla kullanılan yelkenler, eğlendirici ve rahatlatıcı etkisi keşfedildikten sonra yarışları düzenlenen bir spor dalına dönüşüyor. Pek çok kişi tarafından yapılan bu spor, deneyenlerin bir daha bırakamayacağı bir tutkuya dönüşüyor.

Yeni Başlayanlar İçin Yelken Sporu

Rüzgarı ve denizi anlamayı, onlarla birlikte hareket etmeyi gerektiren tam bir senkronizasyon sporu olan yelkende, maceracı ruhla birlikte dalgalarla mücadele ederek teknenizi belli bir noktaya getirmeniz gerekiyor. Üstelik bu mücadele esnasında yalnızca bedensel olarak hareket etmeniz yeterli olmuyor. Aynı zamanda zihninizi de harekete geçirmeniz gerekiyor. Adrenalin dolu bu spora başlamak için öncelikle deneyimli kişilerin yanında gerekli bilgileri almanız ve yelken kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor. Belli bir seviyeye geldikten sonra ise geriye kendinizi yelkenle birlikte dalgaların ritmine bırakmanız kalıyor. Ancak her sporda olduğu gibi yelkende de almanız gereken bazı önlemler ve dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor. Bir su sporu olması bu önlem ve kuralları daha da önemli kılıyor. Tekne ve yelken ekipmanları ise bu noktada sizi koruyarak sporun eğlenceli yanında kalmanızı sağlıyor.

Yelken Kıyafeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yelkende kullanmak üzere tekne kıyafeti satın alırken ürünlerin mevsim şartları ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Yelken esnasında yağ gibi kirletici maddelerle uğraşabileceğiniz için giyeceğiniz kıyafetlerin koyu renkli olmasına özen göstermelisiniz. Yelkenin hareketli bir spor olması sürekli hâle gelen bir koşturmacayı da beraberinde getiriyor. Bu koşturmacalar esnasında yırtılmaması için kıyafetlerinizi dayanıklı kumaşlara sahip olanlardan seçmelisiniz. Yelkenin ilk koşullarından biri olan dengeyi sağlayabilmek için giydiğiniz ayakkabının kaygan olmamasına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız eldivenlerde ellerin serbest hareketi için üst kısmındaki kumaş esnek olup eli kavramalı, alt taraftaki kumaş ise daha sert ve yıpranmaya karşı dayanıklı olmalı.

Kış Mevsiminde Yelken Sporu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli ve zevkli bir şekilde yelken yapabilmeniz için kış aylarında yelken montu, termal içlik ve wetsuit gibi yelken kıyafetleri almanız ve spor esnasında bunları kullanmanız gerekiyor. Kış aylarında düşen sıcaklıklarla birlikte şiddetli rüzgâra maruz kalma ihtimaliniz de yüksek olduğu için kıyafetlerin vücut sıcaklığınızı koruduğundan emin olmalısınız. Ancak bu kıyafetleri satın alırken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta bulunuyor. Yelkenin dinamik bir spor olması hareketli olmayı da bir gereklilik hâline getiriyor. Bu sebeple kullanacağınız yelkenci montu gibi kıyafetlerin rahat olduğundan ve hareketinizi kısıtlamadığından da emin olmanız gerekiyor. Ayrıca soğuk hava ve rüzgarın gözlerinizi sulandırma ihtimaline karşı güneş gözlüğü veya kayak gözlüğü kullanmanız da tavsiye edilen ürünler arasında yer alıyor.

Yaz Mevsiminde Yelken Sporu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Değişen mevsim koşullarıyla birlikte kullanılması gereken tekne ekipmanları ve yelkenli kıyafetleri de değişiklik gösterebiliyor. Su üzerinde güneşli bir yaz gününün tadını çıkarmak için yelkenli montu gibi kışın kullanmanız gereken kıyafetlerin yerine mevsime uygun rahat kıyafetler tercih etmeniz gerekiyor. Güneşin olumsuz etkilerine karşı da güneş kremi ve güneş gözlüğü gibi ekipmanlarla önlem almanız önem arz ediyor. Hem kış hem de yaz için uygun tekne turu kıyafetleri, yelken aksesuar çeşitleri ve yelkenci kıyafetleri Decathlon'un geniş ürün yelpazesinde sizi bekliyor. Markanın ürün kataloğunda yer alan tekne kıyafetleri sizi olumsuz hava koşullarına karşı koruyarak güvenli bir şekilde sporunuza odaklanmanızı sağlıyor. En kaliteli erkek yelkenli kıyafetleri ve ekipmanları ile kadın yelkenli kıyafetleri ve ekipmanları sizin için bir araya getirilerek spor tutkunuzda her daim yanınızda olmak amaçlanıyor.