Badminton Raketleri

Badminton Raketleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.8/5 Şuna göre: 39 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Badminton Raketleri

Herkes tarafından kolay ve hızlı biçimde öğrenilebilen bir spor branşı olarak badminton, tenise olan benzerliğiyle de dikkat çeker. Ancak badminton raketi ve topu farklı özelliklere sahiptir. Bir badminton sporcusunun ana ekipmanı olan raketidoğru seçmek, antrenman ve maçlar sırasında avantajlı bir konumda olmanızı sağlar. Standartlara uygun, farklı tasarım ve boyutlardaki raketleri ve badminton raket seti çeşitlerini Decathlon üzerinden hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Badminton Raketi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Badminton raketi alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar; boyut, ağırlık ve şekil seçimi olarak üç ana kategoride sıralanabilir. Her badminton oyuncusunun el ve parmak boyutları birbirinden farklı olduğu içinbir raket satın almadan önce ürünün uzunluk ve denge ölçülerini kontrol etmenizde fayda vardır. Raketlerinölçüleri geniş bir aralıkta değişiklik gösterir. Ancak izometrik ya da nötr ölçülerdeki raketler, geniş bir kullanıcı profiline hitap ettiği için kullanımı diğer türlere göre daha yaygındır. Eğer badminton sporuna yeni başlamayı düşünüyorsanız, nötr denge ölçülerine sahip birraketitercih edebilirsiniz. Bu tür raketlerintop kontrolü nispeten daha kolay olduğu için çocuk spor malzemesi olarak da kullanılabilir.

Badminton Raketi Nasıl Tutulur?

Doğru raket tutuşu, el ve parmakların yorulmasını önleyen önemli bir konudur.Badminton raketlerinin forehand ve backhand olmak üzere iki tutuş tekniği bulunur. Forehand tekniğinde işaret ve baş parmakları "V" şeklinde açılarak raket tutulur. Bu sırada avuç içi ise yukarı bakacak şekilde raket sapını sarar. Backhand tutuş tekniğinde ise baş parmak hariç tüm parmaklar raket sapını sararken, baş parmakbu dört parmağın tam karşısında, yani raketin diğer bölümündekonumlandırılır. Böylece badminton raketi ve topu, vuruş esnasında uyum kazanarak kinetik enerjinin doğru aktarılması sağlanır.

Badminton Raketi Nasıl Olmalıdır?

Badminton sporcularının oyun stillerine göre farklı ölçü ve şekillerde tasarlananraketlerinsürekli maruz kalacağı darbelerden dolayı sağlam malzemelerle donatılmış olması önemlidir. Bu nedenle alüminyum tel ve kırılmaya dayanıklı plastik PVC malzemeleriyle üretilmiş raketler, sporcular ve antrenörler tarafından sıklıkla tercih edilir. Kafa alanının genişliği de badminton maç raketi için oldukça önemli bir etken olarak öne çıkar. İzometrik olarak tasarlanmış bir badminton raketi kafa alanı, vuruş sırasında kaymaların önüne geçerek top kontrolünü maksimum düzeye taşır. Ancak çeşitli oyun tarzı ve vuruş teknikleri kullanan oyunculartarafından farklıkafa alanı ölçülerine sahip raketler de tercih edilebilir. Profesyonel badminton raketi olarak izometrik şekle sahip grafit fiber raketler kullanılır.

Badminton raketlerinin sap kısmının kalınlığı ve kaymaz materyallerle üretilmiş olması da raket kontrolünü etkileyen önemli bir unsurdur. Sap kısmınınideal kalınlıkta ve uygun malzemelerle donatılmış olması, uzun süren mücadeleler ya da antrenmanlar sırasında avuç içinin terlemesinin ve yorulmasının önüne geçer.

Badminton Raketi Fiyatları Nelerdir?

Badminton raketi ve topu fiyatları, raketin üretici markasına, ölçülerine ve rakette kullanılan materyal kalitesine göre geniş bir ölçekte değişiklik gösterir. Fiyatların değişiklik göstermesine sebep olan önemli kriterlerden biri deraketin kullanım ömrü ve bunu direkt olarak etkileyen malzeme seçimidir. Ancakraketinizikullanmadığınız zamanlarda aşınmasını önlemek ve kullanım ömrünü uzatmak adına badminton raket çantası çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Siz de badminton sporuna ilgi duyuyorsanız Decathlon üzerinden farklı tasarım ve çeşitlerdeki raketlere göz atabilir, kendinize en uygun raket tercihinde bulunabilirsiniz. Bununla birlikte çocukların okula dönüş zamanında oldukça faydalı bir spor olan badmintona başlangıç için badminton raket seti modellerine göz atabilirsiniz.