Basketbol Topları

Basketbol Topları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.3/5 Şuna göre: 769 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Basketbol Topu

Açık ve kapalı alanlarda büyük keyifle oynanan ve önemli seviyede hem fiziksel hem de zihinsel kapasite gerektiren basketbol sporunun en önemli unsurlarından biri basketbol topudur. Büyüklüklerine göre dört farklı grupta incelenen basketbol topları, üretildikleri maddeye göre de iki gruba ayrılır.

Basketbol Topu Ölçüleri Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Basketbol sporunun en önemli unsurları arasında yer alan basketbol topu birçok farklı ölçüde üretilir. Basketbol topu ölçüleri topun büyüklüğü ve yapısına göre değişkenlik gösterir. Ölçülerin yanı sıra basketbol topu ağırlığı da gruplandırmada etkili olan bir faktördür. Basketbol ekipmanları içerisinde bulunan basketbol topu,büyüklüğüne göre dört farklı gruba ayrılır.

  • 3 numara basketbol topunun çevresi 56-57 cm olarak belirlenir. Ağırlığıysa 297-318 gram aralığındadır.
  • 5 numara basketbol topu 396-453 gram ağırlığında olup çevresi 69.5-70.5 cm'dir.
  • Basketbol topu 6 numara 510-566 gram ağırlığındadır. Topun çevresi 72-75 cm arasındadır.
  • 7 numara basketbol topu çevresi 75-78 cm, ağırlığıysa 567-650 gramdır.

Minikler (5-8 yaş aralığındaki kız ve erkekler) için 3 numara basketbol topu, küçükler (8-11 yaş aralığındaki kız ve erkekler)içinse basketbol topu 5 numara uygundur. 6 numara basketbol topu 14 yaş üstü kız çocukları ve yetişkin kadınlar için tavsiye edilir. Basketbol topu 7 numara da 14 yaş üstü erkek çocukları ve yetişkin erkekler için uygundur.

Kadınların yer aldığı uluslararası organizasyonlarda 6 numara basketbol topu, erkeklerin yer aldığı uluslararası organizasyonlardaysa 7 numara basketbol topu kullanılır. Basketbol topu numaraları ideal ölçüleri belirlemek için geliştirilmiş uluslararası standardı ifade eder.

Outdoor Basketbol Topu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Outdoor basketbol topu satın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında ergonomik kullanım, kavrama, top kontrolü, ebat, dayanıklılık ve sıçrama kalitesi gelir. Açık havada ve beton zeminde basketbol oynarkenen iyi basketbol topu seçimini yapmanız için hava direnci yüksek ürünleri tercih etmeniz gerekir.

Bu spor için en az basketbol ayakkabısı ve basketbol potası kadar önemli olan basketbol topundan en iyi verimi elde etmek için en uygun ölçü ve ağırlıktaki ürünü satın almak gerekir. Ayrıca açık alanda oynayacaksınız kauçuk, kapalı alanda oynayacaksanız da deri basketbol toplarını kullanmanız önerilir. Bir basketbol topunun 1.8 metre yükseklikten bırakıldıktan sonra 1.3 metreye kadar zıplayabilmesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.

En İyi Basketbol Topu Ağırlığı Nasıl Olmalıdır?

En iyi basketbol topu ağırlığı kesin olarak söylenemez. Zira oynanacak yer, oynayacak kişiler, bu kişilerin yaş grupları ve cinsiyetleri kullanılması gereken basketbol topunun ağırlığını belirler. Fakat 3 numara için 297-318 gram, 5 numara için 396-453 gram, 6 numara için 510-566 gram ve 7 numara için de 567-650 gram aralığındaki topları tercih etmek sizin için en iyi basketbol topu ağırlığını bulmanızı kolaylaştırır.

Basketbol topu ağırlığını yaş grubuna göre belirlemek de önemlidir çünkü gelişim dönemleri dikkate alınmadan yapılacak seçimler özellikle el bileklerinde fiziksel sorunlara sebep olabilir. Şut atarken ya da pas verirken bileklere aşırı yük yüklenmesi çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de sorun teşkil eder.

Basketbol Topu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Basketbol topu fiyatları belirlenirken birçok farklı etken göz önünde bulundurulur. En kaliteli basketbol topu elbette resmimaçlarda kullanılan toplardır fakat kaliteyi ve buna bağlı olarak fiyatı belirleyen ilk unsur üretim maddesinin kalitesidir. Ucuz basketbol topu almak ya da en ucuz basketbol topu seçeneklerini belirmeye çalışmaksa kalitesiz bir top satın alacağınız anlamına gelmez.

Üretim maddesi, top numarası, kavrama kabiliyeti ve ergonomik kullanımın seviyesine göre değişen fiyatlara Decathlon basketbol topu çeşitleri arasından ulaşabilirsiniz. Ek olarak basketbol topu Decathlon modelleri, bütçe dostu fiyatları ve üst seviyede kullanıcı deneyimi vadeden kalitesiyle sizi karşılar.