Güneş Gözlükleri

Erkek Güneş Gözlüğü ve Aksesuarı

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.3/5 Şuna göre: 982 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Erkek Güneş Gözlüğü

Spor yaparken güneş gözlüğü seçimi güvenli ve yüksek performanslı bir hareket deneyimi için çok önemli rol oynuyor. Hareket esnekliğini artıran, vücudu terletmeyen giysiler kadar doğru güneş gözlüğü seçimine de aynı derecede dikkat etmek gerekiyor. Decathlon, yapılan spora göre onlarca erkek güneş gözlüğü seçeneği sunuyor. Gözlük çeşitleri, bisiklet, koşu, avcılık, yelken gibi farklı sporlara göre hassasiyetle geliştiriliyor ve her biri uzmanlarca önemli testlerden geçiriliyor.

Spora Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Güneş gözlüğü kullanımı özellikle bazı sporlar için olmazsa olmaz ekipmanlar arasında bulunuyor. Aktiviteyi ister hobi amaçlı ister tüm donanımınızla profesyonel şekilde yapın, güneşin zararlı etkilerinden korunmak, darbelere karşı güvenliğinizi sağlamak, spor esnasında konforlu, esnek ve hafif hissetmek için güneş gözlüğü kullanmak zorundasınız. Bu noktada yüzde 100 UV korumalı filtreye sahip camları seçmeli ve böylece hem yaz hem de kış mevsiminin güneşli günlerinde zararlı ışınlardan kendinizi sakınmalısınız. Gözlüklerin aynı zamanda darbelere karşı özel koruma sağlayan polikarbonat cam yapısına sahip olması da gerekiyor. Bu özellik en başta, göze gelen taş, toprak ya da çeşitli nesnelerin veya rüzgar ya da sunun cama zarar vermeden direkt olarak geriye fırlatılmasını sağlıyor. Ayrıca camların esnek yapıları sayesinde gözlükler kolayca çizilmiyor ya da kırılmıyor. Bunun yanında hafif yapıya sahip olmaları spor esnasında konforlu hissetmenize yardımcı olup hareketinize odaklanmanızı destekliyor. Gözlüklerin düşme ve kaybolma riskini azaltan bir diğer özellik de kavrama bantları oluyor. Kavrama bantları sayesinde gözlüğünüzü boynunuzda sabitleyebilir ve spor süresince düşmesini engelleyebilirsiniz.

Hangi Sporlarda Gözlük Kullanılır?

Güneş gözlüğü kullanımının adeta zorunlu olduğu sporların başında bisiklet, yürüyüş, koşu, yelken, avcılık gibi disiplinler geliyor.

Bisiklet

Hareket esnasında gözlerin savunmasız kaldığı bisiklet sporu için gözlük seçiminde geniş görüş açısı ve dayanıklı camlar öne çıkıyor. Gözlüklerin geniş olarak tasarlanmış cam boyutlarına sahip olması sürüş esnasında normalin üzerinde bir görüş açısı sunuyor. Böylece trafikte ve arazi koşullarında olası tehlikelere karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Bunun dışında sele üzerinde yoğun rüzgara maruz kalınması, tekerleklerin ve etraftaki başka araçların sıçratabileceği taş, toz, toprak gibi dış tehditlere vücudun son derece açık olması gözleri maksimum düzeyde koruma ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Decathlon'un bisiklet sürenler için önemli testlerden geçirerek onayladığı erkek güneş gözlüğü modelleri darbelere karşı dayanıklı koruyucu camlarıyla öne çıkıyor. Gözlüklerin yüzü saran, yan kısımlarda boşluk bırakmayan tasarımları sayesinde bisikleti daha rahat sürebilirsiniz.

Bu tip gözlüklerde en önemli detaylardan biri de camlarda yüzde 100 UV korumalı filtre kullanımı oluyor. Güneşe karşı sürüşlerde göz sağlığını gözeten bu özellik sayesinde hem yaz hem de kış güneşine karşı korunabilirsiniz. Camların hava alıp buğu yapmayı önlemesi ile bisiklet sürerken önünüzü daha rahat görebilirsiniz. Erkek güneş gözlüğü modellerinin burun yapılarına göre ayarlanabilir olması sayesinde de gözlüğünüz size daha çok uyum sağlıyor.

Yürüyüş ve Koşu

Güneş gözlüğü kullanımı yürüyüş ve koşu esnasında gözleri olası dış tehditlere karşı korumak, yukarılara tırmandıkça güneşin gittikçe artan zararlı etkilerine karşı önlem almak açısından adeta zorunlu hale geliyor. Yürüyüş ve koşu sporu için seçilecek güneş gözlüklerinin hafif, esnek ve dayanıklı bir yapıya sahip olması gerekiyor. Camların yüzde 100 UV korumalı filtre içermesi, gözlük saplarının esnekliği, buğu yapmayı önleyerek hava alan ve darbelere karşı yüksek koruma gücü olan polikarbonat camların kullanılması, yüzün şekline uyum sağlayan tasarımların öne çıkması sayesinde tamamen sporunuza odaklanabilirsiniz. Bunun yanında gözlük saplarında kavrama bandı kullanımına izin veren delikler de gözlüklerin düşme, kaybolma riskini ortadan kaldırmak açısından dikkat edilmesi gereken detaylardan oluyor.

Yelkenli, Regeta, Avcılık

Güneş gözlüğü kullanımının önemli olduğu diğer spor türleri arasında su sporları da yer alıyor. Özellikle güneşli günlerde sudan yansıyan ışıkların gözü fazlasıyla yorduğu dikkate alındığında su yansımalarını önleyici özelliği olan gözlük camlarını seçmelisiniz. Su sporlarında gözlüklerin suya düşme ihtimaline karşı suda kaybolmamasını, su üstünde kalmasını sağlayan teknoloji de dikkat edilmesi gereken detaylardan oluyor. Bu sebeple yüzer yapıya sahip olan güneş gözlüklerini kullanmalısınız. Camların polarize olması, kavisli yapılarıyla yüzü tamamen kapatması, geniş görüş açısı ve kavrama sağlaması, sap tasarımlarıyla gözlüğün yüzünüze oturmasına da dikkat etmelisiniz.

Avcılık sporunda ise güneş gözlükleri iz sürmeyi kolaylaştıran, ortam parlaklığını artıran cam tasarımlarıyla öne çıkıyor. Avcılık sporunda gözlüklerin EN 166 standardına uygunluğunu gözden geçirmeli, camlarının UV korumasına sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında kurşun sekmelerine karşı dayanıklı, sağlam camlı bir gözlük kullandığınızdan emin olmalısınız.

Hangi sporu yapıyor olursanız olur maksimum konfor, esneklik ve sağlık için güneş gözlüğü kullanımına önem vermelisiniz. Sporunuza en uygun güneş gözlüğü modelleri Decathlon'da sizi bekliyor.