Balık Bulucular

Balık Bulucular

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.8/5 Şuna göre: 17 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Balık Bulucular

Balık bulucular hobi amaçlı veya profesyonel olarak balıkçılık ile uğraşanlar için geliştirilmiş, balık tutma sürecini kısaltan ve daha verimli hale getiren cihazlardır. Bu cihazlar hem tatlı suda hem de denizlerde kullanılabilir. Balık bulucu fiyatları, modellerine göre farklı seçeneklerden oluşur.

Göl gibi daha küçük alanlarda ve küçük boyutlu teknelerde kullanabileceğiniz basit tasarlanmış portatif balık bulucuile belirli tip balıkları tespit edebilirsiniz. Balık tutarken daha kapsamlı bir tespit için balık bulucu GPS özellikli modelleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle balıkların yerini harita üzerinde işaretleme gibi daha kapsamlı keşifler yapabilirsiniz.

Büyük gemiler ve açık denizlerde kullanılan profesyonel balık bulucu modeller ise çok daha kapsamlı veriler elde etmenizi sağlar. Bir ağa bağlı olarak çalışan bu tip balık bulucular, akıllı telefonlarınıza yüklenen uygulamalar ile birlikte çalışan yeni nesil teknolojili seçenekler de sunar. Ayrıca ağ bağlantınız için balık bulucu radar gibi farklı frekanslar da kullanılabilir. İhtiyacınızı karşılayacak modellere Decathlon avantajlarıyla sahip olabilirsiniz.

Balık Bulucu Nasıl Kullanılır?

Balıkçılıkta size yardımcı olacak spor aksesuarları arasında yer alan balık bulucularısu altı ve üstü yapıları, kaya yığınlarını, girinti ve çıkıntıları tarayarak balık avlamak için kullanabilirsiniz. Cihazın kurulumunu yaparken ayna yani transducer aparatınıtekne altına veya gövde bölgesine yerleştirmeniz gerekir. İyi bir keşif için bulunduğunuz bölgenin özellikleriyle ilgili ön bilgi sahibi olmanız da önemlidir.

Balık bulucular 38-455 KHz frekans aralığına sahiptir. Böylelikle farklı derinliklerde kullanılabilir. Cihazı yüksek frekanslardakullandığınızda sığ suda geniş koni oluştuğundan dolayı daha geniş alanları tarayabilmeniz mümkündür. Bu tip cihazları kullanmakta acemiyseniz cihazın ayarlarını otomatik yapmasını tercih edebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda balık bulucu kullanımı ile ilgili tecrübe kazandıkça cihazla ilgili ayarları kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca cihazınızı; tekne akü voltajını, suyun sıcaklığını ve derinliğini ölçmek için de kullanabilirsiniz.

Balık Bulucu Nasıl Çalışır?

Balık bulucular ses dalgaları sayesinde çalışır. Suya ses dalgası göndererek yankı süresini hesaplar ve derinlik, dip yapısı, sudaki nesnelerin boyutu gibi özellikleri ekranda gösterir. Balık bulucu, ayna ya da göz olarak da bilinen transducer cihazına elektrik sinyali gönderir. Transducer ise elektrik sinyallerini konik şeklinde ses dalgalarına çevirerek suya iletir. Suya gönderilen ses dalgalarının bir kısmı balık sürüsü, plankton, akıntı ya da yüzeye çarparak tekrar geri döner. Yansıma kuvveti, frekans aralığına ve cihaza yansıyan objeye göre doğru orantılıdır. Derin ya da sığ sularda cihazdan verim alabilmek için farklı frekansa sahip transducer cihazları kullanılır.

Balık Bulucu Nasıl Okunur?

Balık bulucu ekran okuma sırasında hangi açıyla alan taraması yaptığınızı bilmelisiniz. Cihazınıza göre farklı balık bulucu program alternatiflerini akıllı telefonunuza yüklediğinizde, verileri kendiniz yorumlamanız önemlidir. Çünkü balıkların hızı cihazın radar algısınagöre farklı şekilde hareket edebilir. Bu da her zaman doğru bilgi vermeyebilir.

Programda balık kavisleri gördüğünüz zaman uzun ve büyük bir balıkla karşılaştığınızalgısına kapılmayın. Çünkü gördüğünüz balık kavisi orta boy ya da çok küçük boy balığı da simgeleyebilir. Yani yavaş hareket eden bir balık daha uzun iz bırakır. Kullandığınız programı zaman içerisinde kavradıkça çok daha doğru tespitler yapabilirsiniz.

Balık bulucularzemin tipini ya da kalınlığını farklı renklerle gösterir. Genelde programda gösterilen renkler zemine göre kahverengiden sarıya kadar belirli renk aralıklarında değişir. Aynı zamanda sert tabanlar tek kalın çizgiyle gösterilir. Bu eşleştirmeleri kavradığınızda işiniz çok daha kolay olur.

Balık Bulucu Aynası Nasıl Bağlanır?

Balık bulucu ayna montajı kullanılacak teknenin boyutuna, modeline ve büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Aynaların montajında dikkat edilmesi gereken ön önemli detay, aynanın su ile sürekli temas halinde olmasıdır.

Gövde bölümüne ayna yerleştirmek için teknenin tabanında uygun bir delik açılabilir. Ancak bu yöntem tekne açısından risk yaratabileceği için ayna bir takoz yardımıyla gövdeye monte edilir. Özellikle büyük gemiler için gövde kısmına montajda takoz yerine tank kullanılır ve ayna bu bölüme yerleştirilir. Tekne veya geminin kıç bölümüne yapılan bağlamalarda pervane kısmına dikkat edilmelidir. Bazı teknelerde aynaiçin yapılmış cep bölümleri bulunur ve ayna kısmıburaya yerleştirilir. Balık bulucu aparatları ile bot veya küçük teknelerde pratik bir şekilde montaj yapabilirsiniz. Daha büyük tekne ve gemiler için ise gövdeye zarar vermemek adına bir uzman yardımı almanız faydalı olabilir.

Siz de amatör veya profesyonel olarak balıkçılık ile uğraşıyorsanız Decatlhon’un her ihtiyaca göre çeşitlendirilen balık bulucu modellerini inceleyebilirsiniz.