Voleybol Topları

Voleybol Topu

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
3.9/5 Şuna göre: 88 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Voleybol Topu

Milyonlarca insanın büyük bir tutkuyla oynadığı vetakip ettiği sporlardan biri olan voleybol, hem yüksek seviyede hareket kabiliyeti hem de esneklik gerektiriyor. Voleybol sporunda oyuncuların performansını etkileyen en önemli faktörlerden biri de voleybol topu çeşitlerinin işlevselliği olarak dikkat çekiyor. Su ve yaz sporları içerisinde sayılabilecek plaj voleybolunda önemli bir yeri olan plaj voleybol topu da oyunun kalitesini doğrudan etkiliyor.

Voleybol topu gerek antrenmanlarda gerekse de karşılaşmalarda oyunun kurallarının uygulanmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri. Uluslararası standartlara sahip olan bu ekipman, Decathlon'un geniş ürün yelpazesi içerisinde birbirinden farklı seçeneklerle kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Siz de salon veya plajda voleybol oynarken kullanabileceğiniz kaliteli topları Decathlon güvencesiyle temin edip keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Voleybol Topu Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel voleybol topu, özel standartlarda üretiliyor ve top içerisinde lastik veya benzeri bir materyal kullanılarak üretilen bir kese bulunuyor. Maçlarda kullanılan topların yanı sıravoleybol antrenman topu da 8 ila 18 panelli olarak imal ediliyor. Deri veya sentetik deri kullanılarak üretilen ürünün yumuşaklığı ve ağırlığı özellikle voleybola yeni başlayan çocuklar için son derece önemli. Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) de bunu göz önünde bulundurup hem yetişkinlerde hem de çocuklarda voleybol topu özellikleri ve üretim malzemelerine standart getiriyor. Çocuklar için mini voleybol kavramının oturmasında özellikle yerel federasyonlara önemli görevler düşüyor.

Uluslararası standartlardaki bir voleybol topunun çevresi 65-67 cm, ağırlığıysa 260-280 gram olmalı. Voleybol topu ağırlığı oyunun temposunu belirleyen ilk unsurlar arasında yer alıyor. Öte yandan bir karşılaşmada kullanılacak toplar cins, ağırlık, basınç ve renk açısından aynı olmak zorunda. Yine müsabakalarda top toplayıcıların gözetiminde gerçekleşen beş top sistemi uygulanıyor, bu da karşılaşma sırasında beş toptan fazlasının kullanılmadığı anlamına geliyor.

Voleybol topları yapılarına, büyüklüklerine ve kullanım amaçlarına göre gruplandırılabiliyor. Her grup kendi içerisinde alt başlıklara ayrılıyor. Nitekim tüm gruplardaki voleybol toplarının özellikleri önemli farklılıklar gösteriyor. Ağırlık, boyut veüretim yöntemi gibi faktörler voleybol toplarının kullanımını çeşitlendiren temel hususlar arasında rahatlıkla sayılabiliyor.

Yapısına Göre Voleybol Topları

  • Dikişli voleybol topu: Bu topların panelleri elle dikilerek birleştiriliyor. Elle dikilen ürünlere ek olarak makine dikişli toplar da satışa sunuluyor.
  • Yapıştırma voleybol topu: Ürününü panelleri birbirlerine ve alttaki katmana yapıştırılarak tutturuluyor.

Büyüklüklerine Göre Voleybol Topları

5 Numara Voleybol Topları

  • Yetişkinlere uygun 5 numara voleybol topları: FIVB standartlarına göre herkese hitap eden voleybol topu olarak tanımlanıyor. Çevresi 65-67 cm, ağırlığı 260-280 gram ve iç basıncı 0,300/0,325 kg/cm2olmalı.
  • Mini voleybol topları: 9-13 yaş aralığındaki çocukların oynayabileceği top türü olan mini voleybol toplarının çevresi 65-67 cm olarak belirleniyor ve ağırlığı da 200-220 gram arasında. Ürünün iç basıncı 0,255 kg/cm2olarak ifade ediliyor. Mini voleybol toplarının çevresinin küçük olması gerekmiyor, önemli olan topun ağırlığının çocukların kullanımına uygun olması.

4 Numara Voleybol Topları

Genellikle mini voleybol topu olarak da bilinmesine rağmen 4 numara voleybol topları mini voleybol topu olarak tanımlanmamalı. Zira mini voleybol topu 5 numara olmalı. Bu ürün, voleybola yeni başlayan çocuklar tarafından tercih ediliyor.

Kullanım Amacına Göre Voleybol Topları

  • İç saha voleybol topları: Plaj voleybolu topu hariç tüm voleybol topları bu kategoride yer alıyor ve hem iç hem de dış sahada kullanılabiliyor.
  • Plaj voleybolu topları: Plaj voleybolu karşılaşmalarında kullanılıyor. 5 numara olan bu topların FIVB standartları gereğince çevresi 65-67 cm, ağırlığı 260-280 gram ve iç basıncıysa 0,225 kg/cm2olarak belirtiliyor.

Voleybol Topu Fiyatları Nelerdir?

Çocuk spor ürünleri, erkek spor ürünleri ve kadın spor ürünleri kategorilerinde yer alabilen voleybol topu fiyatları değişkenlik gösteriyor. En iyi ve bütçe dostu voleybol topu fiyat seçeneklerine Decathlon'danulaşabiliyorsunuz. Voleybol toplarının yanı sıra evde spor yapmak için gerekli tüm ekipmanları da Decathlon'dan temin edebiliyorsunuz.