Güneş Gözlükleri

Güneş Gözlükleri

4.2/5 Şuna göre: 847 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Güneş Gözlükleri

Şık ve estetik tasarımlarıyla kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen aksesuarlardan olan güneş gözlükleri, gözleri güneşin zararlı ışınlarından koruma özellikleri sayesinde farklı aktiviteler sırasında konfor sağlıyor. Her yüz yapısı için farklı renk ve cam kesimleriyle tasarlanan güneş gözlükleri, kullanıcıların kendi tarzını etkili biçimde yansıtmasına da olanak tanıyor. Günlük kullanım ve moda için tasarlanan güneş gözlüklerinin yanı sıra spor aktiviteleri için tasarlanan güneş gözlükleri sporseverler tarafından ilgi görüyor. Kadın güneş gözlüğü, erkek güneş gözlüğü ve unisex güneş gözlüğü olmak üç ana kategoriye ayrılan gözlükler, konforun yanı sıra emniyet sağlayarakspor aktiviteleri sırasında da rahatlıkla kullanılabiliyor. Kullanım amacınıza ya datarzınıza en uygun spor gözlük modellerişimdi Decathlon'da sizi bekliyor.

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Tercih etmeyi düşündüğünüz güneş gözlüğünün tasarımının yüz yapınıza uygun olması, güneş gözlüğü seçiminde oldukça önemli bir konu olarak karşınıza çıkar. Yüz yapısı ile gözlüklerin tasarımının denge içerisinde olması, doğru tarzı ve şıklığı yakalamanızı sağlar. Örneğin oval yüz yapısına sahipseniz, kare veya yuvarlak güneş gözlüğü çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Daha keskin hatlara sahip uzun yüz yapılarıylaise altıgen güneş gözlüğü modelleri hoş bir uyum yakalar. Geniş yüz yapısına sahip kullanıcıların yüz yapısının çokgeniş gözükmesinin önüne geçilmesi adınakare veya dikdörtgen gözlükler gözden geçirilebilir. Bununla beraber kişisel zevklerinize ve tasarım anlayışınıza bağlı olarakkemik güneş gözlüğü ve unisex güneş gözlüğümodellerini düşünebilirsiniz.

Farklı renklerde güneş gözlüğü kullanmayı seviyorsanız, renkli güneş gözlüğü çeşitleri de sizin için uygun olabilir. Aynı zamanda farklı ortam ve şartlarda gözlük camı rengini kolayca değiştirmenizi yarayan mıknatıslı güneş gözlüğü de işlevsel bir gözlük çeşidi olarak değerlendirilir.Küçük yaştaki kullanıcılar için özel olarak tasarlanan çocuk güneş gözlüğü seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Camı Nasıl Olmalı?

Güneş gözlüğü seçimi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken konu renk ve tasarımından öncegözlükte kullanılan camların özellikleri olmalıdır. İyi bir güneş gözlüğü, gözlerinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyabilmeli ya da sağlıklı bir görüş kalitesi sunabilmelidir. Güneşin zararlı ışınlarına karşı en iyi koruma sağlayan gözlük camları ise UV (Ultraviyole) koruma filtreli camlar olarak karşımıza çıkar. UV koruma filtreli gözlük camları, zararlı morötesi ışınları%100'e kadar filtreleyerek hem gözlerinizin rahat etmesini sağlar, hem de zararlı ışınlardan kaynaklanabilecek olası göz hasarlarının önüne geçer.

Eğer güneş gözlüğünü çok parlak yüzeylerin olduğu bölgelerde kullanmayı düşünüyorsanız, bu durumda gözlük camının polarize filtreli olmasıönem kazanır. Çünkü polarize filtreli camlar, UV koruma filtreli camlardan farklı olarak parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışınlarını emer. Bu sayede gözlüğünüzü kar, metal veya su gibi yüksek yansıtmalı yüzeylerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Polarize filtreli camlar, bu özellikleri sayesinde göz kamaşmalarının önüne geçer. Güneş gözlüğü camlarının renkleri Decathlon'da sarı güneş gözlüğü, kırmızı güneş gözlüğü gibi pek çok farklı renkte kolaylıkla bulunabilir.

Spor Yaparken Kullanılan Gözlükler Nelerdir?

Spor gözlük modelleri, kullanılacak spor dalına göre geniş bir aralıkta değişiklik gösterir. Spor yaparken kullanılan güneş gözlükleri daha çok yüzeylerden yansıyan güneş ışınlarını azaltmaya yönelik tasarlanan ürünlerdir. Bisiklet sürerken çevredeki detayları daha iyi seçebilmeyeyarayan bisiklet gözlükçeşitleri, görüş kalitesinin yanı sıra sürüş esnasında göze çarparak tehlike oluşturabilecek böcek, toz gibi yabancı cisimlere karşı da koruma sağlar.

Bisiklet gözlüğü tasarımlarınabenzer biçimde,görüş konforuve emniyetini artırmak adına koşu sporları ve antrenmanları sırasında koşu gözlüğü çeşitleri kullanılır. Kayak, yelken ya da snowboard gibi sporlar sırasında göz kamaşmalarını engellemek adına polarize ve UV filtreli güneş gözlükleri sıklıkla tercih edilir. Bunların yanı sıra avcı gözlüğü atış gözlüğü olarak kullanılır. Aslında çoğu spor sırasında spor gözlük, sağladığı güvenlik ve konfor nedeniyle olmazsa olmaz spor aksesuarlarıarasında yer alır.

Güneş Gözlüğü Nasıl Temizlenir?

Satın aldığınız güneş gözlüklerinin kullanım ömrünü uzatmak ve çizilmeleri önlemek adına güneş gözlüklerini özel gözlük bezleri ile düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Güneş gözlüğü temizleme işlemi gözlük camlarını bez ile yavaş hareketlerle ovalama biçiminde gerçekleştirilir. Bununla beraber güneş gözlüğünüzün kirlenmesini ve zarar görmesini engellemek adına kullanmadığınız durumlarda gözlük kaplarında saklamalısınız.

Güneş gözlüğü fiyatları erkek ya da kadın kullanıcılar için farklı tasarımlardaki ürünlere göre geniş bir aralıkta değişiklik gösterir. Güneş gözlüğü bayan ve güneş gözlüğü erkekmodellerini Decathlon üzerinden gözden geçirebilir, tarzınıza ve yaptığınız spora en uygun modeli bulabilirsiniz.