Çocuk ve BMX Bisikletleri

Çocuk Bisikleti

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.4/5 Şuna göre: 956 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Çocuk Bisikleti

Her yaştan çocuğun keyifli zaman geçirmek için sürdüğü bisikletlerin birbirinden farklı modelleri vardır. Bu modellerin neler olduğu ve Decathlon çocuk bisikletleri hakkında daha fazlası için yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuk Bisikleti Modelleri Nelerdir?

Çocuk bisikletleri yol bisikleti, dağ bisikleti ve BMX bisiklet gibi farklı kullanım alanlarına yönelik modellerden oluşur. Erkek, kız çocuk bisikleti, yaş, jant boyu gibi kriterler bisiklet modellerini birbirinden ayıran diğer özelliklerdir. Ayrıca pembe çocuk bisikleti kız; mavi çocuk bisikletleri ise erkek çocukların en çok sevdiği renk modelleridir.

Çocuklar Kaç Yaşında Bisiklete Binebilir?

Çocuklar, ebeveyn gözetimi ve yardımıyla 3 yaşından itibaren bisiklet kullanmaya başlayabilir. Bu süreçte denge eğitimi için eğitim tekerlekleri gibi yardımcı ekipmanlar kullanılır. 6-7 yaş arasına gelindiğinde ise herhangi bir destek almaksızın bisiklete binebilirler.

Yaşa Göre Çocuk Bisiklet Jant Boyu Ne Kadar Olmalı?

Daha detaylı bilgi içeren “ Çocuk bisikletinde doğru jant ebatı nasıl belirlenir? ” yazımız için ilgili blog içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

2 Tekerli Bisikletler Hangi Yaş Aralığı İçin Uygundur?

2 tekerli bisikletler, 6 yaşının üstündeki tüm çocuklar için uygundur. Denge tekerlekleri üzerinde kendini geliştiren çocuklar, artık bu tekerleklere ihtiyaç duymadan bisiklet sürebilir. 2 tekerli bisiklete geçiş de bu dönemde gerçekleşir.

3 Tekerli Bisikletler Hangi Yaş Aralığı İçin Uygundur?

Bebek bisikleti olarak da bilinen 3 tekerlekli çocuk bisikleti, henüz yaşını doldurmayan bebekler ve 2 yaşına kadar olan küçük çocuklar için uygundur. 2 yaş, bisiklet sürmek için çok erken olduğu için önce pedal çevirme alışkanlığı kazanılması gerekir. Bisiklet sürmenin pratiğini kavrayan çocuklar, küçük bisiklet deneyiminden sonra normal bisikletleri kullanabilmeye hazır hale gelir.

4 Tekerli Bisikletler Hangi Yaş Aralığı İçin Uygundur?

4 tekerli bisikletler, 2 yaşının üzerindeki çocuklar için uygundur. Normal tipteki bisikletlere geçen çocuklar, öncelikle 4 tekerlekli bisiklet üzerinde dengede kalmayı öğrenir. 5-6 yaşına kadar da denge kurmayı öğrenirler. Yeterli boy uzunluğuna ulaştıktan sonra daha büyük bisikletlere binebilirler.

Bisiklet Eğitim Tekerlekleri

Bisiklet eğitim tekerlekleri, ilk kez bisiklet kullanan çocukların kolay şekilde denge kurmasını sağlar. Çocuk bisikleti yan teker desteğiyle dengede dururken, çocukların düşme korkularını da yenmeye yardımcı olur.

Çocuk Bisikletinde Kaç Vites Vardır?

Başlangıç düzeyindeki çocuk bisikleti modellerinde genellikle tek vites bulunur. Yaş grubu ve jant boyu arttıkça 6 vitesten 24 vitese kadar vites sayıları artar.

Çocuk Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Çocuğunuzun sürüş konforunu sağlamak için yaşına ve boyuna uygun bir bisiklet tercih etmeniz gerekir. Bisikletin jant boyuna bakarak çocuğunuz için uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Sele yüksekliğinin ayarlanabilir olması, çocuğunuzun gidonu emniyetli şekilde tutabilmesine yardımcı olur.
 • Seçtiğiniz çocuk bisikletinin uygun güvenlik kriterlerini karşıladığına dikkat etmelisiniz.
 • Arazi gibi zor şartlarda kullanım için kalın tekerlekli bisiklet, şehir kullanımı için de ince tekerlekli bisiklet tercih edebilirsiniz.
 • Çocuk bisikleti satın alırken koruyucu ekipmanlar da edinin. Eldiven ve bisiklet kaskı çocuk için en önemli güvenlik aksesuarları arasındadır.

Çocuk Bisikletinde Dayanıklılık

Çocuk bisikletinin dayanıklı malzemelerden üretilmesi, uzun ömürlü kullanım için başlıca dikkat edilmesi gereken kriterdir. Bunun için bisikletin markasının yanı sıra fren ve vites gibi temel parçalarının hangi firma tarafından üretildiğini de kontrol edebilirsiniz.

Çocuk Bisikletinde Sağlamlık

Çocuk bisikleti satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter ise sağlamlıktır. Bir bisikletin sağlamlığını, başka kullanıcıların yaptıkları çocuk bisiklet tavsiye yorumlarını inceleyerek kolayca anlayabilirsiniz.

Çocuk Bisikletinde Güvenlik

Güvenlik, çocuk bisikletinde olmazsa olmaz kriterler arasında yer alır. Uygun boyutlarda bisiklet seçerek çocuğunuza güvenli bir kullanım deneyimi sunabilirsiniz. Çocuk bisikletlerinde güvenlik konusunu ele alan “ Çocuklar için güvenli bisiklet kullanmanın önemi ” başlıklı yazımız için ilgili blog içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Çocuk Bisikleti Fiyatları Ne Kadar?

Çocuk bisikleti fiyatları ortalama 830 TL ile 1650 TL arasında değişmektedir.

Çocuk Bisikleti Parçaları Nelerdir?

 • Kadro: Bisikletin gövde kısmıdır.
 • Gidon: Bisikletin ön tekerleklerini yönlendiren çubuktur.
 • Sele: Bisiklette sürücünün oturduğu alandır.
 • Lastik/Jant: Bisikletin yola tutunmasını sağlayan kauçuk ve demir çemberdir.
 • Fren: Hareket halindeki bisikletin durmasını sağlayan sistemdir.
 • Vites: Pedallara uygulanan gücün tekerleklere iletilmesini sağlayan dişli bir mekanik sistemdir.
 • Pedal: Bisikletin hareket etmesi için ihtiyaç duyulan fiziksel gücün uygulandığı parçadır.
 • Korna: Etraftaki araçları ya da insanları uyaran sesli uyarı cihazıdır.
 • Ayna: Arkadan gelen taşıtların kontrol edilmesini sağlayan görüş camıdır.

Çocuk Bisikleti Aksesuarları Nelerdir?

 • Kask: Çocuk bisiklet kaskı, sürüş esnasında yaşanabilecek olası bir düşme, çarpışma ya da kaza durumlarına karşı kafa bölgesinin korunmasını sağlar.
 • Sepet: Çocuk bisiklet sepeti, çocuğunuzun yanında bulundurması gereken küçük boyutlu eşyalar için güvenli bir taşıma alanı oluşturur.
 • Matara: Su ve diğer içeceklerin bisiklet gövdesine monte edilen bir aparat yardımıyla taşınmasını sağlar.
 • Eldiven: Çocuk bisiklet eldiveni, çocuğunuzun gidonu daha sıkı ve güvenli şekilde kavramasına yardımcı olur.
 • Far İkaz Lambası: Havanın karanlık olduğu saatlerde görüş alanını iyileştirir. Diğer araç ya da yayaların bisikleti fark etmesini sağlar.
 • Bisiklet Kilidi: Bisikletin park esnasında bir noktaya kilitlenmesini sağlayarak hırsızlık gibi durumlara karşı güvenlik sunar.
 • Bisiklet Çocuk Koltuğu: Bisiklet çocuk taşıyıcı parçalarından çocuk bisiklet koltuğu, çocuklarla yapılan kısa mesafeli seyahatler için kullanılır.

Çocuk bisikletine yönelik aksesuarların yanı sıra yetişkinler için bisiklette çocuk taşımaya yönelik çeşitli aksesuarlar da mevcuttur. Arka teker kısmına yerleştirilen bisiklet portbagajı , portbagaj uyumlu bir bisiklet arkası çocuk koltuğu bağlandığı takdirde çocuk taşımak için güvenli bir alan sağlar. Ayrıca kadro kısmına bağlanabilen bisiklet çocuk oturağı çeşitleri de mevcuttur.

Çocuk Bisikleti Bakımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Çocuk bisikleti bakımında bisikletin hareket etmesini sağlayan parçaların periyodik olarak kontrol edilmesi, sorun varsa giderilmesi gerekir. Ayrıca bisikletin her kullanımdan sonra temiz tutulması, önemli parçaların kir ve tozlardan arınmasını sağlar.

Genel Temizlik

Bisikletin gövde temizliği için su ve bulaşık deterjanından oluşan karışımı kullanabilirsiniz. Ancak jant ve zincir gibi hassas parçalara zarar vermemek için fırça kullanmanız gerekir. Böylece bisikletin hareketini sağlayan parçaların ömrünü uzatmış olursunuz.

Lastik ve Jant Kontrolü

Lastik basıncının bisiklete uygun şekilde ayarlanması, güvenliği sağlamanın yanı sıra sürüş konforunu artırır. Basıncın kısa sürede düşmesi ise lastiğin patlaması gibi yapısal bir sorunun belirtisi olabilir. Bu yüzden bisiklet lastiklerinin her hafta düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Jant tellerinde olası bir kopukluğu tespit etmek için birleşim yerlerini elinizle kontrol edebilirsiniz.

Fren Sistemi Kontrolü

Bisikletin fren sistemini lastik havada dönerken inceleyebilirsiniz. Eğer fren koluna bastığınızda lastik dönmeye devam ediyorsa fren telinde kopmalar olabilir. Fren pabuçlarında aşınma olması da fren sisteminin performansını etkiler. Zamanla yıpranan fren pabuçlarını değiştirebilir, ömrünü korumak için fren sertliğini ve yumuşaklığını ayarlayabilirsiniz.

Vites ve Zincir Kontrolü

Vitesli çocuk bisikleti modellerinde vites geçişlerinin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için düzenli aralıklarla zincir bakımı gerekir. Zinciri yağ sökücü ile iyice temizleyin. Daha sonra tamamen kuru olduğundan emin olduğunuz zinciri sprey yağ ile iyice yağlayın. İhtiyaç duyarsanız yağlama işleminin ardından zincir gerginliğini de elinizle ayarlayabilirsiniz.

Sele Kontrolü

Çocuk bisikletinde sele ayarının doğru şekilde yapılması, çocuğunuzun bisikleti rahat şekilde kullanmasına yardımcı olur. Sele boyunun uygun olmaması durumunda ise sırt ve bel ağrısı yaşanabilir. Sele mandalı da güvenlik açısından her sürüş öncesinde kontrol edilmelidir.