ÇOCUK BİSİKLETİ! DOĞRU BİSİKLETİ NASIL BULABİLİRSİNİZ?

ÇOCUK BİSİKLETİ! DOĞRU BİSİKLETİ NASIL BULABİLİRSİNİZ?

“Bisikletin yaşı olmaz” diyerek başlarsak çok mu klişe olur? Ne kadar klişe olursa olsun doğruluğu yadsınamaz. 7’den 70’e değil, gerçek manada 3 yaşından itibaren hayatınızın her döneminde kullanabileceğimiz en güzel araçlardan bir tanesi şüphesiz. Gelin şimdi çocuk bisikleti seçerken dikkat edilmesi gerekenlere beraber bakalım.
3 yaşında da olsak, yetişkin bir birey de olsak bisikletimizi seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kadro boyudur. Gelin minik bisikletçiler için kadro boylarını/jant ebatlarını inceleyelim.

ÇOCUK BİSİKLETİ! DOĞRU BİSİKLETİ NASIL BULABİLİRSİNİZ?

Kadro Boyu/Jant Ebatı

Kadro boyu her yaştan kullanıcı için önemli bir konu. Neden mi? Çünkü  doğru kadro boyunda bir bisiklet kullanmazsak orta/uzun vadede bel, boyun ve bileklerde problemler oluşabilir. Peki kadro boylarında neler fark ediyor? Kadro boyu büyüdükçe/küçüldükçe, buna paralel olarak sele ile gidon arasındaki mesafenin artması/azalmasıyla beraber, kadronun yükseliği/alçaklığı da değişmektedir. Bu da her yaştan kullanıcı için oldukça önemli bir konu, bilhassa gelişim çağlarındaki minik bisikletçiler için. Bisiklet, çocuğunuzun boyuna göre büyük olduğunda  gidon hakimiyetinin zorlaşması, ayakların pedala yetişememesi, çok fazla öne eğilmesi, küçük olduğunda ise; pedallara doğru güç aktarımının olmaması, oturuş pozisyonunun olması gerektiğinden daha dik olması küçük pedalşörleri bisiklet sporundan soğutabilir. O yüzden ebeveynlerin “biraz büyük alalım 2-3 sene binsin” düşüncesinin minik pedalşörlere geri dönüşü maalesef olumsuz yönde olmaktadır. Unutulmamalı ki; çocuk ya da yetişkin olalım, bisikleti alırken boyumuz için o an ideal kadro boyu hangisiyse bizim için doğru kadro boyu odur.

Peki hangi jant ebatları çocuk bisikleti kategorisine girmektedir? 14 janttan, 24 janta kadar olan bisikletler çocuk bisikleti olarak kategorize olmaktadır. Yaş dağılımlarına gelmeden önce önemli bir diğer konuyu kısaca açıklayalım; her ne kadar bisikletler yaşa göre sınıflandırılmış olsa da belirleyici faktör çocuğun boyudur. Her çocuğun gelişiminin farklı ilerlediğini belirtmekle beraber, 6 yaşında minik bir pedalşör kimi zaman 4 yaş grubuna dahil bisikletleri kullanırken, zaman zaman tam tersi de olabildiğini hatırlatırız.

ÇOCUK BİSİKLETİ! DOĞRU BİSİKLETİ NASIL BULABİLİRSİNİZ?

Gelelİm Yaş Dağılımlarına

14 jant: 3-5 yaş grubuna hitap eden bisikletlerdir. Boy olarak ise teorik olarak; 90-105 cm boyundaki pedalşörler için tasarlanmıştır.

16 jant: 4-6 yaş olarak kategorize edilmiştir. Cm bazında  105-120 cm’ye tekabül etmektedir.

20 jant: 6-8 yaş gurubu için tasarlanmış bisikletlerdir. 120-135 cm boylarındaki kullanıcılar için ideal jant ebatıdır.

24 jant: 135-155 cm boylarında olup , 8-12 yaş grubuna dahil olan pedalşörler için ideal jant ebatıdır.

ÇOCUK BİSİKLETİ! DOĞRU BİSİKLETİ NASIL BULABİLİRSİNİZ?

Denge Tekerlerİ

Her çocuğun ilk bisikletinde -eğer denge bisikleti kullanmamışsa-  mutlaka denge tekeri vardır. Fakat denge tekeri hassas bir konudur. Neden mi? Uzun süre kullanılması çocuğu tembelliğe alıştırır ve bundan dolayı denge tekerlerini çıkarmanız oldukça uzun zaman isteyebilir. Denge tekerinde çocuğun denge seviyesi ve yaşı elbette önemlidir ama en iyi ihtimalle 16, en kötü ihtimalle 20 jant itibariyle denge tekerlerini çıkararak bisikletin kullanılması çocuğun denge gelişimi için oldukça önemlidir.  Ne kadar geç çıkarılırsa iki tekere alışmak o kadar zor olur.

14 janttan, 24 janta kadar  birçok farklı model ve renkteki B’twin çocuk bisikletlerimizi keşfetmek için tüm ebeveynleri mağazalarımıza beklemekteyiz. Deneme alanlarımızda tüm bisikletlerimizi deneyebilir, uzman ekibimizden istediğiniz konuda destek alabilirsiniz.

Çocuk bisikleti seçimine dair önemli noktaları anlattığım Youtube videomuzu izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

Sağlıkla ve sporla kalın!

ÇOCUK BİSİKLETİ! DOĞRU BİSİKLETİ NASIL BULABİLİRSİNİZ?

Efe Subaşı

Decathlon Türkiye Atölye Lideri