Tişörtler

Tişörtler

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Erkek Vücut Geliştirme Atleti - Siyah
SERİ SONU
Erkek Vücut Geliştirme Atleti - Siyah
₺140 −28%
₺100
*19.05.2022 tarihinden itibaren ve stoklar bitene kadar
Kadın Tenis Sporcu Atleti - Turkuaz - Light 900
SERİ SONU
Kadın Tenis Sporcu Atleti - Turkuaz - Light 900
₺120 −20%
₺95
*04.02.2022 tarihinden itibaren ve stoklar bitene kadar
4.6/5 Şuna göre: 4335 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Tişörtler

Tişört ya da İngilizce adı ile “tshirt”, 90’lardan beri en popüler ve en kullanışlı kıyafet olarak günümüze kadar gelmiştir. Bazı kaynaklar M.Ö 3000’li yıllarda Antik Mısır Uygarlığı’nda buna benzer kıyafetler kullandığını söylese de, günümüzdeki tişörtlere tam olarak benzemediği düşünülür. Tişört adını, vücudun ve kolların şeklinden dolayı T şekli alan bir formu olması sebebiyle almıştır. Tişört benzeri kıyafetler 19. yüzyılda iç çamaşırları olarak kullanılıyordu. 20. yüzyılın ortalarına geldiğimizde iç çamaşırından, genel kullanım amaçlı gündelik giysilere geçti. Bu giysi devriminin arkasında, Hollywood sinemasındaki aktör ve aktrislerin, dönemin ünlü şarkıcılarının tiyatro sahnesinde, konser sahnelerinde, sinema setinde ve filmlerde tişörtü kullanmaları vardır. İlk üretiminde geleneksel olarak, kısa kollu ve yaka içermeyen, yuvarlak bir yakaya sahip, baskısız, esnek, hafif kumaştan yapılmıştır. Klasik dokuma gömleklere kıyasla çok daha esnek olmasıyla ünlüdür. 1900’lülerin başlarında basit ve ucuz kumaştan yapılan tişörtlerin günümüzde milyonlar hatta milyarlarca çeşiti bulunur.

Tişört Çeşitleri ve Modelleri

Basic Tişört bele kadar uzanan belirli bir deseni veya rengi olan temel bir tişört tipidir. Temel tişörtler genellikle tek renkli olup beyaz tişört, siyah tişört, yeşil tişört, kırmızı tişört gibi renkler sunar. Standart bir kombin oluşturmak için son derece ideal olan temel tişörtlerden, herkesin dolabında en az bir tane mutlaka vardır. Bu tür giysiler şık veya gündelik kıyafetlerle uyumlu olacak kadar da çok yönlüdür.

Kolsuz tişört veya sıfır kol tişört diye adlandırılan bu tür tişörtler genellikle omuzun üst kısmını kaplayan, kolun pazu bölgesine kadar uzanmayan kolları bulunmaktadır. Bazı askılı tişörtlerin bel bölümünde korse bulunması, kadınlar tarafından daha fazla tercih edilmesine neden olmuştur.

Uzun Kollu Tişört hem erkekler hem de kadınlar içindir ve kolları bileğe kadar uzanan tişört tipidir. Uzun kollu tişört erkek ve kadın için ayrı ayrı birçok farklı çeşit olarak üretilir. Genellikle bahar aylarında spor yaparken veya gündelik hayatta kullanımı çok yaygın olan bir tişört tipidir.

Kısa Kollu Tişört veya Yarım Kollu Tişört, kolun üst tarafı veya başka bir tabirle dirsekten yukarısı kapalı tişörtlerdir. Kısa kollu tişörtleri diğer tişörtlerden ayıran ana şeylerden biri, önünde veya arkasında bulunan çeşitli tasarımlardır. Bu tasarımlar şirket logolarından, rock grubu isimlerinden sembollerine, modaya uygun ifadelerden retro tasarımlara kadar her şeyi içerebilir.

V yaka tişört adından da anlaşılacağı gibi boyun kısmından göğüse doğru sivri bir V şekli oluşturularak üretilen tişörtlerdir. V yakalı tişört çok kolay bulunabilen, her türlü tarza ve ortama uygun bir seçenektir.

Spor Yaparken Tişört Seçimi Nasıl Olmalı?

Hafif olmalı: Ne kuruyken ne de terlemeye başladığınızda sizi ağırlaştırmamalıdır. Antrenman sırasında her zaman hafif kalacak ve performans için özel olarak tasarlanmış birinci sınıf tişörtleri kullanmalısınız.

Isı düzenleyici: Spor tişörtünüzün sizi ne çok sıcak ne de çok soğuk tutmaması gerekmektedir.

Nem emme: Herhangi bir spor tişörtünün temel bir gereksinimidir. Nemi emen malzemeler, teri teninizden uzaklaştırarak buharlaşabileceği kumaşın dış yüzeyine taşır. Bu tip kumaşa sahip tişörtler yumuşak, hafif ve esnektir. Vücudunuzun daha iyi performans gösterebileceği gerçeğinin yanı sıra, kuru ciltte bakteri mikro iklimi oluşamayacağı için kokuları da önleyecektir.

Bu tip ve daha fazla özelliklere sahip kadın fitness kıyafetleri ve erkek fitness kıyafetleri kullanmanız sizi ve antrenmanınızı bir üst seviyeye çıkartarak yaptığınız sporun her saniyesinden keyif almanızı sağlayacaktır.

Tişört Nasıl Temizlenir?

Bu nefes alabilen, esnek, fitness tişörtleriyle serin kalmak ve spor salonunda antrenman esnasında size iyi bir hareket aralığı sağlamak için harikadır ancak egzersizinizi bitirdikten sonra kumaşlar koku mıknatısları haline gelebilir. Terle ıslanan tişörtleriniz, diğer antreman kıyafetleriniz ile birlikte ağzı kapalı poşet veya çanta gibi nemli bir ortamın içinde ise, bakteriler çoğalır ve kokuların daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir.

1. Egzersiz kıyafetlerinizi spor seansı bittikten sonra mümkün olan en kısa sürede yıkayın. Tişörtleri hemen yıkamak, onları kokutan bakterilerden kurtulmanın en iyi yoludur.

2. Terli egzersiz kıyafetlerinizi ıslatın.

Fitness tişörtlerindeki kiri, teri ve yağı ayırmanın anahtarı beyaz damıtılmış sirkedir. Bu bütçe dostu ürün, vücut yağını kesen ve kumaşlardan kokuya neden olan kir ve bakterilerin salınmasına yardımcı olan düşük asit seviyesine sahip harika bir temizleyici ve koku gidericidir.

3. Spor kıyafetlerinizi ters çevirin.

Kir ve kokuya neden olan bakterilerin çoğu spor kıyafetlerinizin içinde birikir, egzersiz kıyafetlerini ters düz etmek, daha temiz, daha iyi kokulu egzersiz kıyafetleri için kir, ter ve vücut yağlarından kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca içten dışa yıkanan giysiler daha uzun süre daha yeni görünür ve nem emici, esnek kumaşların olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

4. Egzersiz kıyafetlerinizi soğuk suyla yıkayın.

Sıcak su, sentetik kumaşları parçalayarak büzülme yaratır. Egzersiz kıyafetlerinizin şeklini, nefes alabilirliğini ve genel ömrünü korumasına yardımcı olmak için soğuk suyla hassas programda yıkamak güzel bir tercih olacaktır.

5. Daha uzun süre giymek için kumaşlar gibi birlikte yıkayın.

Sentetik kumaşları havlularla ve diğer tüylü öğelerle ve kot pantolon gibi ağır giysileri birlikte yıkamaktan kaçının. Performans kumaşı, her yıkamada tiftik toplar ve hassas kumaşlara zarar verebilir. Eşyaları türlerine göre ayırıp yıkamak, tüm atletik tişörtlerini, günlük giysilerinizi ve daha fazlasını en iyi şekilde korumanın en etkili yoludur.