Evde Spor Aletleri

Evde Spor Aletleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Kettlebell - 16 Kg
Kettlebell - 16 Kg
₺750
Miktar başına Fiyat ₺46,88KG
4.3/5 Şuna göre: 6119 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Spor Aletleri

Spor salonuna ulaşımda problem yaşıyor veya evde spor yapmayı tercih ediyorsanız, evde spor aletleri ile kendinize rahatlayabileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. İster son teknoloji ekipmanlarla dolu tam donanımlı bir odanız, ister tek yatak odalı dairenizde yoga matı olan bir spor köşeniz olsun;evin içinde egzersiz ekipmanı bulundurmak fit kalmanıza yardımcı olabilir.

Spor Aletleri Çeşitleri Nelerdir?

Fitness hedeflerinize ulaşmak için pahalı bir spor salonu üyeliğine veya sertifikalı kişisel antrenöre sahip olmanıza gerek yok. Ancak, evdeki kişiselspor salonunuzu donatmak için spor aletleri çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Vücut Ağırlığı Direnç Ekipmanı

Direnç antrenmanları, kaslarınızın kasılması ve güçlenmesi için bir tür karşı güç kullanmayı içerir. Vücut ağırlığı direnci eğitimi, eklemleri yormadan kas inşa etmeyi içerir. Direnç bantları, pilates topu, ritmik jimnastik çemberi, sıkılaşma aleti, denge yastığı gibi küçük spor aletleri genellikle bütçe dostudur ve çok az yer kaplar.

Ağırlık Ekipmanı

Ağırlık çalışması da bir direnç antrenmanı şeklidir. Ağırlık antrenmanını vücut ağırlığı direnci eğitiminden ayıran en önemli özellik, daha fazla yağsız kas kütlesi oluşturmasıdır. Ev için spor aletleri seçerken kas inşasına yardımcı olan ağırlıklar, sağlık topu, pilates ağırlık topu, dambıl, barfiks, kettlebel gibi ekipmanlara göz gezdirebilirsiniz.

Kardiyo Ekipmanları

Kardiyo, kapsamlı bir egzersiz programının vazgeçilmez bir parçasıdır. Kalp, akciğerler ve dolaşım sistemi sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Koşma, hızlı yürüme, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman, ip atlama ve kürek çekme kardiyovasküler egzersizlerin sadece birkaç örneğidir. Bunlarkalp atış hızınızı yükselten ve tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlayan egzersizlerdir. Koşu ve yürüyüş bantları, atlama ipi, stepper, kondisyon bisikleti gibi spor aleti çeşitleri kardiyo ekipmanları arasında yer alır.

Ev İçin Alınan Spor Aletleri Nasıl Kullanılmalı?

Evinizin bir köşesini ya da odasını spor alanına dönüştürmek isterseniz aşağıdaki uyarıları dikkate almanızda fayda bulunur.

  • Öncelikli olarak spor yapmak için ayırdığınız alanın büyüklüğüne uygun spor aletleri seçmelisiniz.
  • Alanın havadar ve aydınlık olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Alanın zeminininses iletimini engelleyecek şekilde tasarlanması da önemlidir. Kaymayan yapıya sahip sert bir halı kullanabilirsiniz. Hatta ağırlık egzersizleri için kauçuk materyaller tercih edebilirsiniz. Zeminin toz tutmayan kolay temizlenen yapıya sahip olması da sağlığınız açısından oldukça önemlidir.
  • Spor yaptığınız alanın duvarını antrenman sırasında kendinizi izleyebilmeniz ve hareketleri doğru yapmanızı sağlayacak aynalarla donatabilirsiniz.
  • Antrenmanlar sonucunda elde etmek istediğiniz hedefi belirledikten sonra spor aletleri seçmelisiniz. Spor aletleri kullanımı hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırır ancak en iyi ekipmanın bile yalnızca düzenli kullanıldığında sonuç verdiğini unutmamalısınız.

Evde Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev içinde bir egzersiz programına başlamak heyecan verici olabilir. Özellikle de yeni başlayanlardansanız tüm hareketleri aynı anda yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu büyük bir hata olabilir. İşte, evde egzersiz yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar:

Sağlık durumunuzu gözden geçirin

Yapmanız gereken ilk şey, mevcut sağlık durumunuzu değerlendirmektir. Diyabet, kalp hastalığı, astım, kemik erimesi veya diğer hastalıklardan mustarip misiniz? Kan basıncı için herhangi bir ilaç alıyor musunuz? Kemik veya eklem probleminiz var mı? Busoruları kendinize sorun ve bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın çünkü verdiğiniz cevaplar antrenmanınızı etkileyebilir.

Gerçekçi hedefler belirleyin

Evde spor programına başlamadan önce sizi motive eden ve başarılı olmak için ihtiyacınız olan gücü verebilen, gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Hedefinize ulaşmanız zaman alabilir. Ancak tutarlı ve sabırlı olun, hızlı sonuçlar beklemeyin. Bir noktada motivasyonunuzu kaybedeceğinizi unutmayın. Dünyanın en iyi sporcuları bile er ya da geç bunu yaşar. Anahtar, tutarlı olmak ve hedeflerinize odaklanmaktır. Spor yapma isteğinizi canlı tutmak için yeni egzersizler keşfedin.

Antrenmanı ne zaman sonlandırmanız gerektiğini bilin

Evde egzersiz yaparkenkolayca yaralanabilirsiniz. Kas ağrısı ve yorgunluğu ise tamamen normaldir. Ancak baş dönmesi ve ateş, bir şeylerin ters gittiğine dair uyarı işaretleri olabilir. Göğüs ağrısı, kas krampları, aritmi ve soğuk terleme durumunda derhal durun. Gerekirse egzersiz programınız için profesyonel bir yardım alın.

Tek Başınıza Hangi Sporları Yapabilirsiniz?

Evde hangi antrenmanı yapmanız gerektiği konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. İşte, sizin için evde tek başınızayapabileceğiniz sportif aktivitelerin listesi:

Hoola Hoops

Basit bir jimnastik çemberi ile egzersizlerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bel, kalça, bacak ve karın kaslarını çalıştıran hoola hoops ile dans becerinizi de geliştirebilirsiniz.

Koşu Bandı Egzersizi

Koşu bandı ile hem mükemmel bir kardiyo yapabilirsiniz hem de eğim ve yükseklik seçenekleri ile egzersizinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Yoga

Hem zihni hem de bedeni çalıştıran ve aynı zamanda da sakinleştiren yoga egzersizleri, yaşınız kaç olursa olsun, vücut kaslarını güçlendirici etkiye sahiptir.

Pilates

Pilates topu, pilates bandı ve çemberi gibi küçük çaplı ekipmanlarlaformunuzu korumanıza yardımcı olan pilates egzersizleri; aynı zamanda tek başına yapılabilen eğlenceli aktivitelerin başındadır.

Trambolin

Trambolin , kenarları çevrili bir bir çerçeve içinde esnek bir gövde ve güçlü bir yay sisteminden oluşan bir zıplama aletidir. Her ortamda egzersiz yapma imkanı sunan decathlon trambolin ürünleri ile tüm vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. Farklı ürün özellikleri göz önüne alındığında trambolin fiyatları farklılık göstermektedir. Ev tipi trambolin ürünleri ile spor konforunuzu evinize taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda sadece sizin değil çocuk trambolin ürünleri ile çocukların fiziksel gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak aerobik, zumba, bisiklet gibi kardiyovasküler egzersizler ve ağırlık antrenmanları da evde tek başınıza yapabileceğiniz aktiviteler arasındadır.

Spor aletleri fiyatları; ürünün modeline, markasına ve kalitesine göre farklılık gösterir. Ucuz spor aletleri için Decathlon’un geniş ürün yelpazesini inceleyebilir, avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak dilediğiniz modeli hemen satın alabilirsiniz. En ucuz pilates ekipmanları ve yoga aksesuarları için Decathlon’un farklı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.