Magnezyum Tozu, Toz Torbaları

Tırmanış Magnezyum Tozu ve Toz Torbaları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
5/5 Şuna göre: 3 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Tırmanış Magnezyum Tozu

İster bir spor salonunda spor yapın ister deneyimli bir dağcı olun, “Magnezyum tozu ne işe yarar veya magnezyum tozunun doğru kullanım şekli nedir?” gibi soruların cevabını merak etmiş olabilirsiniz. Tırmanışcılar, jimnastikçiler veya halterciler ellerindeki nemi almak ve küçük çıkıntıları sıkıca tutup orada sabit kalabilmek için magnezyum tozundan yararlanır. Magnezyum tozları, özellikle hava sıcaklıkları yüksek seyrettiğinde ve elleriniz terliyken kaya yüzeylerinde tutuşunuzu güçlendiren bir etki oluşturabilir.

Magnezyum Tozu Nedir?

Magnezyum tozu çoğunlukla magnezyum karbonattan yapılır. Magnezyum karbonat, sporcuların ellerindeki sürtünmeyi ve tutuş becerilerini artırmak için kullandıkları bir bileşiktir. Farklı renklerde bulunmasına rağmen genellikle beyaz renktedir. Her insanın farklı yağlanma, kuruluk ve terleme seviyesi olduğu için, magnezyum toz tercihi ve kullanım sıklığı kişisel farklılıklar gösterebilir. Tırmanma tozunun ana amacı, cilt yüzeyini kurutmak ve tırmanma sırasında ellerinizle kaya arasına ter girmesini önlemektir. Bu sayede tutuş ve kavrayış seviyenizin artması beklenir.

Magnezyum Tozu Ne İçin Kullanılır?

Bedenin büyük bir kısmı sıvıdan oluşur ve insan vücudu nem yayan bir yapıya sahiptir. Gün boyu ter, yağ ve diğer nem kaynakları çalışarak çeşitli sıvılar salgılar. Sıvıların çoğu cildinizdeki gözeneklerden deri yüzeyine atılır. Egzersiz yaptığınızda çok daha fazla miktarda sıvı üretimi gerçekleşerek cilt üzerine çıkar. Aktif olduğunuzda oluşan ekstra nem, bazı sporcuların performansını önemli ölçüde etkilemese de, kaya tırmanışçıları veya dağcılar için sadece ellerinizin biraz fazla nemli kalması, başarı ile başarısızlık arasındaki önemli bir fark haline gelebilir. Bu yüzden, tırmanışçılar ellerindeki teri kurutmak için magnezyum tozu kullanıp sürtünmeyi ve ellerinin kavrayışını artırır.

Tırmanışta Magnezyum Tozu Kullanımının Önemi

Tırmanış ve dağcılık ayakkabıları veya tırmanış kaskı ve çantası gibi ekipmanların yanı sıra, magnezyum karbonat tozu da dağcılık ve tırmanma performansınızı etkileyen önemli bir unsurdur. Magnezyum toz, dağcılar ve tırmanışçılar tarafından yaygın olarak kullanılan malzemelerden biridir çünkü ellerinizin kuru kalmasına ve kayayı kaymadan kavrayabilmenize yardımcı olur. Tırmanışlarda dayanıklı kalmanızı sağlayan magnezyum tozları, uzun süreli dinlenme sağlayarak gelecek tırmanış hareket serinizi planlamanız için zaman kazanmanıza yardım edebilir. Bununla birlikte, herkesin tırmanış tarzı farklı olduğundan ve tırmanış ekipmanlarından farklı etkilendiğinden magnezyum tozu seçimi ve kullanımı da kişiye göre farklılaşabilir.

Tırmanış Magnezyum Çeşitleri Nelerdir?

Tırmanışlarda kullanılan magnezyum tozları dört farklı formda bulunabilir: Toz halinde magnezyum, magnezyum toz blokları, magnezyum tozuyla doldurulmuş kumaş toplar ve sıvı magnezyum.

Blok halindeki magnezyum, sıkıştırılmış, katı bir magnezyum karbonat yığınıdır. Blokları dilediğiniz miktarda parçaya ayırabilir, yanınızda dilediğiniz miktarda magnezyum tozu taşıyabilirsiniz. Bunun için bloğu bir torbaya koyabilir ve istediğiniz boyuta gelene kadar üzerine bir ağırlıkla bastırabilirsiniz. Toz magnezyum ise kırılmış haldeki blok magnezyumdur. Az parçalanmış toz magnezyumdan oldukça ince hale getirilmiş magnezyuma kadar değişkenlik gösterebilir. Toz magnezyum, dökülmesini önleyen ve elinize aldığınız miktarı sınırlamayı sağlayan yumuşak, gözenekli ağ biçimindeki bir kumaş topa yerleştirildiğinde, magnezyum topu adı verilen magnezyum tozu formu elde edilir. Sıvı magnezyum ise, alkolle karıştırılmış haldeki magnezyum karbonattır. Ellerinize losyon gibi sıkarak kullanabilirsiniz.

Tırmanış Toz Torbası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Magnezyum toz seçiminiz, kişisel alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişebilir. Toz halindeki magnezyum, iyi bir tutuş sağlamak için kurutucu madde ilaveleriyle kaya tırmanışı için özel olarak formüle edilir. Bununla birlikte, magnezyum tozu kolay dağılan ince yapısı nedeniyle çantanızdan kolayca dökülebilir.

Katkı maddesi içermeyen saf magnezyum karbonattan oluşan magnezyum blokları, dilediğiniz kadarını dilediğiniz büyüklükte kullanmanıza izin verir. Blok halindeki magnezyum ve ince toz şeklindeki magnezyumla karşılaştırıldığında, sıvı magnezyum kolay uygulanma avantajı sağlayabilir. Sıvı magnezyumun etrafa dağılmayan kullanım biçimi, onu sizin için uygun bir tercih haline getirebilir. Bununla birlikte, sıvı magnezyumun dezavantajı, alkolün cildinizi fazla kurutması ve ellerinizdeki magnezyum miktarı üzerinde fazla kontrole sahip olmamanızdır. Magnezyum topu, ellere kolayca uygulandığından ve havadaki toz oranını en aza indirildiğinden kapalı tırmanış salonlarındaki iç mekan eğitimleri için oldukça uygundur.

Decathlon’un tırmanış ve dağcılık kramponları ürünlerinin yanı sıra, tırmanış magnezyum tozu ürünlerine de göz atmanız, ekipman eksiği yaşamamanız açısından önemlidir. Uygun magnezyum tozu fiyat fırsatıyla Decathlon magnezyum tozu ürünleri arasından, kullanım alanınıza en uygun olanı hemen satın alabilir, tırmanış boyunca performansınızı yüksek tutmaya devam edebilirsiniz.