Toplar

Top Modelleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.3/5 Şuna göre: 3209 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Top Modelleri

Spor, hayatın önemli bir parçasıdır. Spora harcanan zaman kayıp olarak görülmemelidir. Herhangi bir spor etkinliğinde geçirdiğiniz vakit sağlığınıza eklenir. Farklı spor dalları, farklı gereksinimler gerektirir. Top, birçok sportif aktivitenin ana malzemesidir. Futbol, basketbol, voleybol ve tenis gibi sporların yanı sıra pilates için de doğru kondisyon sağlanmasına yardımcı bir elemandır.

Spora Göre Top Çeşitleri

Futbol topu, en popüler top çeşididir. Dikişli hali makine ile dikilirken dikişsiz futbol topu yapıştırılarak üretilir. Klasik futbol topu büyüklüklerine göre numaralandırılır. Müsabakalarda 5 numara futbol topu kullanılır. 4 numara futbol topu ise bu toplardan daha küçük ve hafiftir. Son olarak üç numara ise mini futbol topu olarak geçer ve çocuklar için üretilir. Bunun yanı sıra futbol topu ağırlığı da boyutlarla beraber değişiklik gösterir. Futbol topu fiyatları; model, marka, ebat ve özelliklerine göre değişir. En pahalı futbol topu, en iyi futbol topu demek değildir. Her bütçeye uygun ucuz futbol topu da kullanıcılara sunulur. En uygun futbol topu arayışındaysanız futbol ile ilgili tüm ürünlerin en kalitelisini Decathlon’da bulabilirsiniz.

Halı sahada oynanan futbol için ayrı olarak halı saha topu, diğer adıyla futsal topu bulunur. Amerikan futbolu ülkemizde oynanan futboldan farklı bir oyundur ve Amerikan futbol topu ile oynanır. Amerikan futbolu topu oval biçimindedir ve elle oynamaya uygundur. Rugby topu da Amerikan futbol topuna benzer ölçülerdedir.

Futboldan sonra gelen en popüler spor ise basketboldur. Outdoor basketbol topu dışarıda oynanan oyunlar için en uygun toptur. Basketbol topu (basket topu) da tıpkı futbol topları gibi ebat olarak numaralandırılır. Basketbol topu numaraları ise şöyle sıralanır. 5 numara basketbol topu 11 yaşından küçük çocuklar, altı numara 11-13 yaş çocuklar için üretilir. 7 numara basketbol topu ise belirlenen standart top boyudur. Basketbol topu 7 numara ile müsabakalar gerçekleştirilebilir. Basketbol topu fiyatları yine model, marka ve özelliğe göre değişiklik gösterir. En iyi basketbol topu fiyatları Decathlon’da bulunur. Son olarak voleybol ise voleybol topu ile oynanır. Voleybol topu fiyatları her bütçeye uygun olarak bulunabilir.

Top Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Top seçiminde önemli olan yapılan aktiviteye uygun topu seçmektir. Her spor farklı boyutlarda toplar ile gerçekleştirilir. Boyutu küçük toplara tenis topu, badminton topu, squash topu ve masa tenisi topu yani pinpon topu örnek gösterilebilir. Bunun yanı sıra orta ve büyük boylu toplara ise voleybol, futbol, basketbol ve hentbol topu örnek gösterilir. Yaşa göre doğru ebatlarda kaliteli top seçimi yapmak önemlidir. Tenis için kullanılan tenis topu fiyatları ölçülere göre değil, marka ve modele göre değişir. Su topu suya dayanıklı bir toptur. “Su topu nedir?” diye sorulursa su içerisinde yedişer kişi ile oynanan oyunda kullanılan toptur, denilebilir. Sporun dışında çocuklar için de oyun topu kullanılabilir. Oyun havuzlarında kullanılan havuz topu ise çeşitli renklerde çoklu halde satılır.

Pilates Topu Nasıl Şişirilir?

Pilates yaparken birçok top kullanılabilir. Bunlar; ağırlık topu, pilates topu, denge topu ve el egzersiz topu olabilir. Pilates topu genellikle yanında gelen beyaz tıpa sayesinde şişirilir. Pilates hareketleri yapılırken kullanılan topun %80 şişmesi gerekir. Boyu 155-165 cm arasında olan bireyler 55 cm pilates topu, 165-180 cm bireyler 65 cm pilates topu, 180 üzeri bireyler ise 75 cm pilates topu kullanır. Pilates topu 65 cm ve 55 cm gibi ölçülerde bulunur ve pilates topu fiyatları bu ölçülere göre değişir. Decathlon’da aradığınız tüm top çeşitlerini bulabilir, uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.