Koşu Aksesuarları

Koşu Aksesuarları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.3/5 Şuna göre: 3586 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Koşu Aksesuarları

Koşu, tüm zorluğuna rağmen hem amatör hem de profesyonel olarak pek çok kişi tarafından tercih edilen son derece keyifli bir spor dalı. Özellikle son yıllarda çok daha popüler olan koşu, sayısı hızla artan maratonlar ve koşu organizasyonları sayesinde yaygınlığını artırdı. Başlangıç aşamasında bedeni oldukça zorlayan, fakat beraberindeki süreçte kondisyon ve form tutma açısından çok ciddi artıları olan bu spor dalında yüksek performans pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişiyor. Koşu öncesi ve esnasında dikkat edilecek pek çok püf noktası olsa da belki de en önemli hazırlıklardan biri aksesuarlar noktasında ortaya çıkıyor. Koşmayı kolaylaştıran, performans takibi sağlayan ve direnci artırmaya yarayan koşu aksesuarları, koşuya başlayan herkesin mutlaka alması gereken malzemelerden oluşuyor. Peki bu malzemeler neler? Hangi koşu aksesesuarlarını mutlaka edinmek gerekiyor?

Koşu esnasında konforunuzu arttıracak koşu aksesuarları

Koşu, yüksek performans gerektiren bir spor olması açısından beslenme, fiziksel ön hazırlık ve kondisyon gibi noktalarda ciddi hazırlıklar gerektirebiliyor. Ancak koşu esnasında minimum zorlukla karşılaşmak ve uzun süre sorunsuz koşabilmek açısından konfor sağlayan aksesuarlar kullanmak çok önemli. Bu aksesuarların başında koşu ayakkabısı geliyor. Koşunun yapılacağı zemine uygun, rahat, hafif, esnek ve ter tutmayan bir koşu ayakkabısı performansa doğrudan etkide bulunuyor. Koşu ayakkabısının yanı sıra koşu esnasında giyilen kıyafetlerin dokusu da oldukça önemli. Ter tutmayan, hafif, yüzde yüz pamuktan şort, tayt, tişört ya da atletlerin tercih edilmesi de yine oldukça kritik. Özellikle sıcak yaz günlerinde çok daha konforlu koşabilmek için koşu şapkası kullanımı da şart. Güneşten koruyan, tüm baş ve göz bölgesini koruyan şapka modelleri yüzü saran güneş gözlükleriyle birlikte kullanıldığında kişiye büyük kolaylık sağlayabiliyor. Baş ve boyun bölgesini koruyan koşu bandanası ve teri emmesi açısından kullanılan koşu bilekliğinin yanı sıra koşu bel çantası da oldukça önemli bir aksesuar. Uzun soluklu koşularda anahtar ya da telefon gibi eşyaların taşınması bu şekilde oldukça kolaylaşıyor. Özellikle kışın koşanlar koruyucu koşu kolluğu ya da koşu eldiveni gibi aksesuarları da severek kullanırken, koşu beresi ya da koşu matarası gibi aksesuarlar da koşu sürecinin daha hafif geçmesini sağlıyor. Daha çetin koşullarda gerçekleşen arazi koşularında ise çoğu zaman daha profesyonel aksesuarlar kullanmak gerekebiliyor. Arazide oldukça işe yarayan koşu yelekleri, koşu çantaları ve su şişesi taşıma çantaları da önemli aksesuarlar içerisinde. Uzun orman, arazi ya da doğa koşularında yönü doğru tayin etmek amacıyla kullanılan pusulalar da hayat kurtarıcı olabilen aksesular arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra cep telefonu kol bandı ve koşu çorabı gibi aksesuarları da unutmamak gerekiyor.

İyi bir koşu saatinde hangi özellikler bulunmalıdır?

Koşu sporuyla ilgilenenlerin iyi bildiği üzere koşarken en çok işe yarayan aksesuarların başında koşu saati geliyor. Koşu aktivitesine dair önemli bilgileri görmeyi sağlayan saatlerle; koşulan mesafe, koşu süresi, koşu temposu, nabız değerleri, yakılan kalori gibi detaylar hakkında bilgi sahibi olunuyor. İyi bir koşu saati seçimi için öncelikle ihtiyaca uygun bir model seçmek şart. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz profesyonel saat modelleriyle kafanız karışabilir ve saati verimli kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle daha basit bir model seçerek işe başlayın. Bu seviyede bir saatte kronometre, GPS, kalori hesabı, koşulan mesafe ve nabız ölçme gibi özelliklerin bulunması önemli. Eğer koşuyla daha profesyonel olarak ilgileniyor, uzun mesafe koşuyorsanız, başlangıç seviyesindeki saatlerde olması gereken özelliklere ek olarak anlık ve hedeflenen tempo, tur, antrenman kaydı gibi özellikleri olan saatlerden seçebilirsiniz. Eğer profesyonel bir koşucuysanız, haftada en az 3 defa koşuyor ve maratonlara katılıyorsanız, o halde bilgisayar ya da mobil cihazlara bağlanabilen, ekranda en az iki veriyi bir arada gösteren, antrenman programlama özelliği olan ve kadans sayısı ölçebilen saatlerden satın almanızda fayda var.