Futbol Topları

Futbol Topları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Futbol Topu - 3 Numara - Yeşil - SUNNY 300
Futbol Topu - 3 Numara - Yeşil - SUNNY 300
₺40
Futbol Topu - Beyaz / Sarı - 5 Numara - F500 FIFA BASIC
Futbol Topu - Beyaz / Sarı - 5 Numara - F500 FIFA BASIC
₺160
2 model mevcut
KIPSTA

Futbol Topu - Beyaz / Sarı - 5 Numara - F500 FIFA BASIC

(15)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Futsal Topu - 63 cm - Beyaz - 100
Futsal Topu - 63 cm - Beyaz - 100
₺200
KIPSTA

Futsal Topu - 63 cm - Beyaz - 100

(2)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Öğretici Futbol Topu - 5 Numara - Yeşil - Erratik
EKO TASARIM
Öğretici Futbol Topu - 5 Numara - Yeşil - Erratik
₺160
2 model mevcut
KIPSTA

Öğretici Futbol Topu - 5 Numara - Yeşil - Erratik

Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
3.7/5 Şuna göre: 231 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Futbol Topları

Dünyadaki en popüler spor dallarından biri olan futbol, ayak topu olarak da adlandırılır. Basit bir oyundan çok farklı olan oyun, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanları bir araya getirir. Aynı takımı tutanların arasında gizli bir dostluk bağı oluşur, kendilerini aynı ailenin bir üyesi olarak görür. Bir başka deyişlefutbol sadece bir top ve iki kale direği değil, bir yaşam biçimidir. Kitleleri peşinden sürükleyen spor dalı, aynı zamanda üzerinden en çok para kazanılan, kendine özgü bir oyun stilidir. Futbol ayakkabısı ve aksesuarlarından formasına kadar tüm giyim eşyaları dünyaca ünlü spor giyim markaları tarafından özel olarak tasarlanır.

Futbol Topu Nedir? Nasıl Oynanır?

Futbol ekipmanları denildiğinde ilk akla gelen futbol topudur. Futbol oyunu için özel olarak tasarlanan futbol topları altıgen panel ya da parçalardan üretilir. Halı saha, çim saha ve plaj için farklı özelliklere sahip olan futbol topu boyutları; profesyonel spor müsabakaları için FİFA’nın (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) belirlediği kurallara göre tasarlanır. Genel olarak 12 adet beşgen ve 20 adet altıgen olmak üzere toplamda 32 adet panelden oluşur. Beşgen paneller siyah, altıgen paneller ise beyaz renklidir. Futbol, her biri 11 oyuncudan oluşan 2 takım arasında oynanır. Her bir takımın koruması gereken bir kalesi vardır. Tüm takım oyunlarında olduğu gibi kendine özgü kuralları olan futbol oyununda amaç; rakip kaleye topu sokmaktır. Bu durum gol olarak tanımlanır.

Futbol Topu Modelleri Nelerdir?

Futbol topu çeşitleri; yapılışına göre dikişli ve dikişsiz futbol topu olmak üzere ikiye ayrılır. Dikişli futbol toplarında altıgen paneller makine ya da el ile dikilerek bir araya getirilir. Dikişsiz futbol topları ise panellerin yapıştırılmasıyla oluşur. Futbol topları büyüklüklerine göre 5 numara, 4 numara ve 3 numara olmak üzere üçe ayrılır. 5 numara futbol topu, klasik futbol topu olarak da bilinir. 12 yaşından büyükler oynayabilir ve ölçüleri FIFA tarafından belirlenir. 4 numara futbol topu 8-12 yaş aralığı; 3 numara futbol topu ise 8 yaş altı çocuklar için uygundur. Bunlara ek olarak futbol topları kullanım alanlarına göre dış saha, plaj ve futsal topları olarak da üçe ayrılır. Dış saha futbol topunun ve plaj futbol topunun basıncı 0,8 ve 5 numara toplardır. Futsal topları ise özel bir deriden imal edilir ve zıplama özelliği azaltılır. Sert zemin futbol topu olarak da bilinen futsal topunun basıncı 0.6’dır.

Futbol Topu Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Futbol topu alırken dikkat etmeniz gereken iki önemli kriter vardır;

  • Topun dikilerek mi yoksa yapıştırılarak mı tasarlandığı önemli bir ayrıntıdır. Yapıştırma toplar dikişli toplara oranla daha az dayanıklıdır. Makine dikişli toplar ise el ile diklen toplara oranla çok daha çabuk deforme olur.
  • Futbol oynanacak sahanın özelliği de futbol topu seçiminde önemli bir etkendir. Saha özelliğine uygun basınca ve materyale sahip futbol topu tercih ederek daha verimli bir oyun oynayabilirsiniz.

En Ucuz Futbol Topu Nereden Alınır?

Futbol topları yapıldığı materyalin özelliğine göre kalite farkına sahiptir. Meşin denilen özel bir deri kullanılarak tasarlanan modellerde meşin ile birlikte suni deride kullanılır. Poliüretan malzemelerin daha yaygın olarak kullanıldığı günümüz futbol topu teknolojisinde, futbol topu katmanlardan oluşur. En pahalı futbol topu astar sayısı olarak bilinen katmanların fazla olduğu modellerdir. Katman sayısı arttıkça topun kalitesi de artar. Futbol topu satın al fikri aklınıza geldiğinde, dünya lideri markaların futbol forması, ayakkabısı ve aksesuarlarını kullanıcıyla buluşturan Decathlon’u inceleyebilirsiniz. Decathlon üzerinden futbol topu ucuz ve kaliteli olarak satışa sunulur.

Orijinal Futbol Topları Nasıl Anlaşılır?

Orijinal futbol topu, ortalama 70 santimetre civarındadır. Ağırlığı ise ortalama 410-450 gram aralığında değişir. Deniz seviyesinde basıncının ise 0-6 ile 1.1 atmosfer arasında olması gerekir. Futbol topu satın almadan önce bu özelliklerini değerlendirerek orijinal olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz Orijinal futbol topu Decathlon ürün sayfalarında, futbol eşofman takımı gibi diğer futbol giyim ürünleri arasında yer alır. Daha güvenilir bir alışveriş için Decothlon’u tercih edebilirsiniz.

Futbol Topu Fiyatı Ne Kadar?

Futbol topu fiyatları en ucuz 20 TL iken en yüksek futbol topu fiyatı 120 TL olarak sitemizde yer almaktadır.

Futbol topu fiyatları, ürünün kalitesine, markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Topun dikişli ya da dikişsiz mi tasarlandığı, kullanılacağı alan fiyatını etkileyen önemli faktörlerdir. Örneğin yapıştırma uygulanarak tasarlanan bir futbol topunun fiyatı özel katmanlarla daha dayanıklı hale getirilen ve patlamayan futbol topuna göre daha uygundur Siz de kaliteli ve uygun fiyatlı Decathlon futbol topu çeşitlerini inceleyebilir, dilediğiniz modeli avantajlı ödemeli seçenekleri ile kolayca satın alabilirsiniz.