Polarize Güneş Gözlükleri

Polarize Gözlükler

4.2/5 Şuna göre: 787 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Polarize Gözlükler

Yüzeylerden yansıyan ışınları engellemesi ile polarize gözlükler, güneş gözlüklerinde kullanım konforunu sağlamak adına sıklıkla kullanılıyor. Polarize camlara sahip gözlükler; kar, su veya güneş ışığının yansıma yaptığı diğer tüm yüzeylerdeki rahatsız edici ışığı emerek göz kamaşmalarının önüne geçiyor. Bu özellikleri sayesinde modeller kayak yaparken, bisiklet sürerken ya da yelken sporu sırasında hem görüş kalitenizi artırıp daha iyi odaklanmanızı sağlıyor, hem de güvenliğinizi sağlayarak yaptığınız spor aktivitelerinden keyif almanıza yardımcı oluyor. Konforlu ve emniyetli spor deneyimini önemseyenler tarafından en çok beğenilen polarize güneş gözlük çeşitlerini hemen şimdi Decathlon ayrıcalıklarıyla inceleyebilir, polarize gözlük nedir gibi soruların cevabını alabilirsiniz.

Polarize Güneş Gözlüğünün Özellikleri Nedir?

Polarize güneş gözlükleri, güneşten gelen ışıkları farklı renklerdeki polarize bir tabaka sayesinde azaltır. Bu polarize tabaka, camın içerisinde yerleştirilir. Polarizasyonu sağlayan bu film tabakası, yüzeylerden yatay biçimde yansıyan ışınları önemli bir oranda bloke ederek gözleri rahat ettirir. Bu durum görüntünün daha koyu olmasına yol açarken özellikle kar, su veya metal gibi yatay yüzeylerdeki detaylar daha kolay biçimde görünebilir hâle gelir. Bu özellikleriyle polarize gözlük camı, spor aktiviteleri sırasında performansı ciddi oranda artıran ve odaklanmayı kolaylaştıran önemli bir spor ekipmanı olarak tercih edilir.

Polarize Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

Polarize güneş gözlüklerinin tamamında güneşten gelen zararlı morötesi ışınlarını engelleyen UV filtre bulunmayabilir. Bu nedenle polarize camlarla UV filtreli camlar zaman zaman karıştırılabiliyor. Ancak bir gözlük camının polarize filtreye sahip olup olmadığını oldukça kolay bir yöntemle test edebilirsiniz. ATM makineleri, telefon ekranları ve bazı reklam tabelaları güneş ışığında görünürlüğü kolaylaştıran polarize camlarla üretildiği için polarize gözlüklerle bu ekranlara bakarken oldukça koyu göründüklerini fark edebilirsiniz. Karşılıklı iki polarize cam filtresi ışığı çok daha fazla emeceği için bu yolla gözlük camının polarize filtreli olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra polarize güneş gözlüğü fiyatları, camların UV filtreli olup olmamasına göre de değişiklik gösterebiliyor. Gözlüğün UV fitreli olup olmadığını anlamak içinse etikette yazan bilgileri incelemeniz gerekiyor.

Polarize Güneş Gözlüğünün Avantajları Nelerdir?

Sağladığı pek çok avantaj ile polarize güneş gözlükleri oldukça faydalı bir spor ekipmanı olarak öne çıkıyor. Peki polarize güneş gözlük ne işe yarar ve avantajları nelerdir? Polarize güneş gözlüğü, yansımayı azaltma avantajı ile sıklıkla tercih ediliyor. Bu nedenle doğa sporları sırasında polarize gözlük kullanan sporcular, rakiplerine kıyasla ciddi avantaj elde edebiliyor. Polarize gözlük ne işe yarar sorusu, spor güvenliği açısından da cevaplanabiliyor. Kullanım sırasında çevreyi daha keskin ve detaylı görmeyi sağladığından polarize güneş gözlükleri emniyeti artırıyor. Bununla birlikte hızlı sürüş gerektiren bisiklet veya kayak sporu gibi sporlar sırasında göze doğrudan gelebilecek yabancı cisimlerin de engellenmesine yardımcı oluyor.

Polarize Cam Renkleri Nelerdir?

Daha çok koyu tonlarda üretilen polarize camlar; gri, yeşil, kahverengi, sarı ve kırmızı renklerde olabiliyor. Daha koyu renkler kamaşma efektlerini minimum seviyeler düşürürken parlama kaynaklı göz yorgunluklarının da önüne geçebiliyor. Açık tona sahip polarize camlar, renk bozulmasının önüne geçerken detayları daha iyi görmeye yarıyor. Diğer taraftan kahverengi gibi koyu tonlu polarize camlar ise renklerdeki bozulmayı artırırken yüksek yansıtabilirlik (albedo) seviyesine sahip yüzeyler için daha çok tercih ediliyor. Bu nedenle polarize erkek güneş gözlüğü olarak tercih edebileceğiniz cam renklerini, kullanmayı düşündüğünüz ortama göre gözden geçirebilirsiniz.

Polarize Gözlük Hangi Sporlarda Kullanılıyor?

Polarize gözlükler açık havalarda yapılan sporlar sırasında sıklıkla tercih ediliyor. Bisiklet sürerken, sürüş sırasında hem yansımaları engellemek hem de rüzgârın rahatsız edici etkisini azaltmak adına polarize gözlükler, bisiklet gözlüğü olarak kullanılıyor. Bununla beraber deniz yüzeyinin güneş ışığını çok yüksek seviyelerde yansıtması nedeniyle su sporlarında da tercih ediliyor. Yelken, su kayağı gibi sporlarda kullanılmasının yanı sıra polarize camlar, sörf gözlüğü olarak kullanılıyor. Ayrıca koşu sporları sırasında da koşu gözlüğü olarak tercih edebilirsiniz.

Cam renkleri veya UV filtre gibi özelliklere bağlı olarak polarize gözlük fiyatları ve polarize gözlük camı fiyatları geniş bir aralıkta değişiklik gösteriyor. Siz de yaptığınız spora ve bütçenize en uygun polarize gözlüğü Decathlon üzerinden hemen bulabilirsiniz.