Oryantiring

Oryantiring Aksesuarları

Karabinalı Pusula / Oryantiring 50
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Karabinalı Pusula / Oryantiring 50
₺55
Pusulalı Düdük / Oryantiring - Turuncu - 50
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Pusulalı Düdük / Oryantiring - Turuncu - 50
₺55
4.1/5 Şuna göre: 109 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Genç, yaşlı ve çocuk her yaştan kişinin yapabileceği bir doğa sporu olan oryantiring, aynı zamanda ailece hafta sonları tatillerinde keyifle gerçekleştireceğiniz bir aktivitedir. Farklı disiplin ve oynama şekilleri bulunan oryantiring sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel bir spordur. Dört mevsim ve gece-gündüz yapılabilen oryantiring sporu harita okuyabilme, karar verme, yön bulma ve hızlı düşünebilme becerilerinin gelişimine destek olur. Oyun ve sporun eğlenceli bir aktiviteye dönüştüğü oryantiring, tüm dünyada profesyonel veya amatör bir spor olmasının yanı sıra doğa ile baş başa olup rutin hayatın stresinden uzaklaşmanızı sağlayan bir etkinliktir. Oryantiring sporu için gerekli malzemelere Decathlon’un geniş ürün yelpazesinden ulaşabilirsiniz.

Oryantiring Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

"Oryantiring nedir?" sorusunun en temel tanımı şu şekildedir: Daha önceden haritası çıkarılmış bir alanda, oyuncuların ellerinde bulunan haritaya göre pusula yardımıyla hedeflere ulaşarak parkuru en kısa sürede tamamlamayı amaçlayan bir doğa sporudur. Sporun yapılacağı parkurda bayrak gibi sembollerle daha önceden oluşturulmuş kontrol noktaları bulunur. Sporcular, bu noktaları ellerinde bulunan haritalara bakarak keşfetmeye çalışır. Tüm detaylar yarışmacılara birer kontrol kartı olarak verilir.

Oryantiring sporunda herkes bireysel yarışır. Yarış sırasında bir ekip lideri bulunmaz. Ancak takımlar halinde yarışılan oyunlar da vardır. Bitiş noktasına ulaşmak için haritalarda birden fazla alternatif bulunur. Burada devreye strateji girer. Yani yapmanız gereken, bir yandan haritada işaretli hedefleri takip ederek kontrol noktalarına ulaşmak ve eğer belirtilmişse görevleri gerçekleştirmek, diğer yandan rakiplerinizi geride bırakarak bitiş çizgisine ulaşmaktır. "Oryantiring nasıl oynanır?" dediğimizde ana kural çok basittir. Hedefler arasında nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermek için yardımcınız pusulalar ve sezgilerinizdir.

Oryantiring Sporunda Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Oryantiring malzemeleri temel olarak harita, pusula ve kıyafetlerdir. Oryantiring haritası, yarışın yapılacağı bölgenin topografik haritası üzerinde arazinin engebeleri, bitki örtüsü, patikaları ve su kaynakları gibi detaylardan oluşur.Hedeflere ve varış noktasına ulaşmak için en önemli ekipmanların başında, oryantiring pusulası gelir. Arazide detaylı okumalar yaparak kesin bir yönde ilerlemenizi sağlayan pusulaların parmağa ve bileğe takılabilen farklı modelleri bulunur.

Doğanın zorlu koşullarında yapılan oryantiring sporunda, giyeceğiniz kıyafetlerin bu koşullara uygun olması performansınız ve konforunuz açısından önemlidir. Oryantiring kıyafetleri sizi diken, ağaç dalları ve otlar gibi etkenlerden korurken aynı zamanda mevsim koşullarına göre sizi sıcak ya da serin tutan, nefes alan malzemelerden üretilir. Yağmurluklar ani gelişebilen hava koşullarına karşı doğada tedbirli olmanıza ve hız kesmeden ilerlemenize yardımcı olur. Engebeli arazi ve koşu için iyi performans gösteren oryantiring ayakkabıları ve terletmeyen oryantiring çorabı, uzun parkurda hızlı ve rahat hareket etmenize destek olur.

Oryantiring sporunda temel malzemelerin yanında kullanılan, işinizi kolaylaştıran farklı ekipmanlar da bulunur. El fenerleri gece yapılan aktiviteler ve loş yerlerde yönünüzü bulmanız için ihtiyacınız olan malzemelerdendir. Diğer oryantiring ekipmanları arasında, oryantiring düdüğü ve haritanızı muhafaza etmek için harita kılıfı yer alır. Oryantiring sporu için hangi tür oryantiring yaptığınıza bağlı olarak detaylanan farklı kıyafetler de vardır.

Oryantiring Kuralları Nelerdir?

Oryantiring kuralları, yapılan oryantiring disiplinine göre ufak detaylarda ayrılsa da genel olarak değişmez kriterleri vardır. Yarışa başlamadan önce harita ve kontrol kartları yarışmacılara, düzenleyenler tarafından dağıtılır. Oryantiring sporunda yarışmacılar, kontrol noktalarına ulaştıklarını ispat etmek için, ellerinde bulunan kontrol kartlarına, vardıkları noktada bulunan zımba ile işaret koymak zorundadır. Zımba yerine elektronik sistemler de kullanılır. Daha üst düzey profesyonel yarışlarda elektronik yüzükler ile kontrol sağlanır. Tüm hedeflere sırasıyla ulaşmak zorunludur. Parkur boyunca yarışmacıların birbirini takip etmesi ve izlemesi kural ihlali sayılır. Dışarıdan yardım alınması yasaktır. Bisiklet ile yapılan oryantiring'de yarışçıların bisikletlerini bırakmaları ve yaya olarak devam etmeleri diskalifiye sebebidir. Yarış sonunda tüm hedeflere ulaşan sporcular arasından en az sürede parkuru tamamlayan günün kazananı olur.

Oryantiring Nerede Yapılır?

Oryantiring, yaygın olarak yaya yapılan, yürüyüş ve koşu ile gerçekleşen bir spor olmasına karşın, bisiklet, kayak, arazi araçları ve atlı olarak yapılan türleri de vardır. Gece veya gündüz yapılabildiği gibi, bireysel veya takımlar halinde de yarışlar düzenlenir. Bu sebeple oryantiring yapılacak yerlerin kapsamı geniştir. Genel olarak ormanlık arazilerde gerçekleştirilen oryantiring sporu; parklarda, kayak yapılan dağlık alanlarda, daha çok engellilerin katılımına yönelik patika bölgelerde, şehirde yeşil alanlarda ve kampüslerde yapılır. Siz de bu macera ve eğlence dolu sporu yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm malzemelere en uygun fiyatlarla Decathlon aracılığıyla ulaşabilirsiniz.