Tırmanış ve Dağcılık Ayakkabıları

Tırmanış ve Dağcılık Ayakkabıları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.1/5 Şuna göre: 38 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Tırmanış ve Dağcılık Ayakkabıları

Dağlarda yapılan uzun mesafeli yürüyüşleri ve tırmanışları kapsayan spora dağcılık denir. Dağcılık insana sorunlar ile başa çıkmayı öğreten, ani karar verme özelliği kazandıran ve büyük orandan stres attıran ekstrem bir doğa sporu olarak tanımlanır. Dağcılık ve tırmanış sporlarında doğa ile iç içe olmak için ayakta kalmak ve güçlü bir vücuda sahip olmak gerekir. Bu yüzden kullanılan ekipmanlara, yani tırmanış ve dağcılık kıyafetlerine sahip olmaya oldukça özen göstermek şart. Tırmanış kaskı ve çantası, tırmanış montu, giysileri, dağcılık ayakkabısı ve tırmanma ayakkabısı ekipman tercihlerinde en önde gelir.

Dağcılık ve Tırmanış Ayakkabısı Nedir? Ne İşe Yarar?

Dağcılık sporunda zorlu parkurlarda yürümek, dik bölgelerden tırmanış yapmak gerekir. Bu nedenle bu spor için uygun dağ ayakkabısı ve tırmanış ayakkabısı kullanılır. Bu ayakkabılar ayak bileğini saran, ıslak ve kaygan zeminlere karşı yer tutuşu sağlayan, su geçirmeyen ve temas edilen noktada ayak izi oluşturan özelliklere sahiptir. Tırmanış ayakkabısı özellikleri arasında, kaya gibi sert zeminlere karşı kaymayı önleyici tabana sahip olması ve ince yapısı ile basılan noktanın hissedilmesini sağlaması belirleyicidir. Bu ayakkabılar dağcılık sporunun daha sağlıklı yapılmasına yardımcı olur. Böylece aktive sırasında daha fazla keyif alabilir ve profesyonel bir şekilde sporunuzu yapabilirsiniz.

Tırmanış ve Dağcılık Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dağcılık ve tırmanış sporunu yaparken seçilen ayakkabıda, hava koşulları ve geçilecek parkurun özellikleri belirleyici olur. Bu yüzden doğru ayakkabı seçimi yaparken arazi koşullarına uygun modellere yönelmek gerekir. Dağcı ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, su geçirmemesi ve sağlam olması olarak bilinir. Bu yüzden dikişlerin az olduğu bir bot tercih edilmelidir. Orta sertlikte ayakkabılar seçilebilir ve böylece daha esnek hareket kabiliyeti sağlanır. Bunların dışında kaya tırmanış ayakkabısı seçiminde dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri, ürünün deri olmasıdır. Uzun süre boyunca giyilecek ayakkabı mutlaka ayak numarasına uygun olmalıdır. Tabanının kaymaz ve kolay yırtılmayan özelliklere sahip olması gerekir. Zemin tutuşu güçlü ve hissiyatı yüksek ayakkabılar tercih edilmelidir.

Tırmanış ve Dağcılık Ayakkabısı Taban Sertlik Farkları Nelerdir?

Dağcılık sporu, zor koşullarda ve zeminlerde yapılan, dayanıklılık gerektiren bir spor olma özelliği taşır. Bu yüzden kullanılan ayakkabının kalitesi oldukça önemlidir. Dağcı ayakkabı modellerine bakıldığında sert tabanlı ve vibram tabana sahip ayakkabılar olduğu görülür. Vibram taban, ayakkabının tabanına uygulanan girinti ve çıkıntılar ile yer tutuşunu arttıran ve dayanıklı olmasını sağlayan özelliktir. Kaya tırmanışı ayakkabısı ise dik kayalıklara tırmanışta kullanılan ve ayağın şeklini alması ile güçlü tutuş sağlayan ayakkabılardır. Daha ince yapıya sahip, kaymaz malzemeden yapılan tabanlar üzerine basıldığında, zeminin özelliklerini hissetmenize yardımcı olur. Bu sayede tırmanış daha kolay ve rahat gerçekleşir. Dik yamaçlara ve zorlu kayalıklara tırmanmayı sağlayan bu ayakkabılar, ince tabanları ile ayak kemerinin tam oturmasını sağlar.

Tırmanış ve Dağcılık Ayakkabısı Bağcıklı mı Cırt Cırtlı mı?

Tırmanış ayakkabıları ve dağcılık kramponları,genellikle çok sık giyilip çıkarıldığı için pratik olmalıdır. Bu nedenle cırt cırtlı modellerinin yanı sıra bağcıklı modeller de ürün seçenekleri arasında yer alır. Bağcı modeller kimi zaman daha sıkı tutuş sağlar ve bu avantaj yaratabilir ancak cırt cırtlı modeller daha fazla rahatlık ve pratik kullanım avantajına sahiptir.. Dağ spor ayakkabısı ise daha çok bağcıklı modeller şeklinde üretilir. Bilekten tutunma sağladığı için dağcı spor ayakkabısı çeşitlerinin bağcıklı olması daha sıkı bir tutuş sağlar. Yorulduğunuzda ve rahatlama gereği duyduğunuzda bağcıkları gevşetebilirsiniz.

Tırmanış ayakkabısı ve dağcı ayakkabısı fiyatları ürün yapısı ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Üst kaliteye sahip en iyi dağ ayakkabısı modelleri birbirinden avantajlı fiyatları ile Decathlon’da! En uygun dağ ayakkabısı fiyatlarını Decathlon ayrıcalığı ile inceleyebilirsiniz. Bol alternatif arasından dilediğiniz modeli seçebilir ve satın alabilirsiniz.