Tenis Ayakkabıları

Tenis Ayakkabısı

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Çocuk Tenis Ayakkabısı - Beyaz / Pembe - TS100
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Çocuk Tenis Ayakkabısı - Beyaz / Pembe - TS100
₺130
ARTENGO

Çocuk Tenis Ayakkabısı - Beyaz / Pembe - TS100

(91)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Kadın Tenis Ayakkabısı - Beyaz - TS 160
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Kadın Tenis Ayakkabısı - Beyaz - TS 160
₺440
ARTENGO

Kadın Tenis Ayakkabısı - Beyaz - TS 160

(4)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.1/5 Şuna göre: 316 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

İster deneyimli bir profesyonel olun ister korta ilk kez adım atın, tenis ayakkabısı seçmek doğru tenis raketini seçmek kadar önemlidir. Ayağınızdaki ayakkabılar ne kadar rahat olduğunuzu, kortta ne kadar dayanabileceğinizi ve en önemlisi oyun seviyenizi etkiler. Tenis sporu ayak bilekleri ve dizler üzerinde önemli bir baskı oluşturduğundan, size ve oyununuza uyacak doğru tenis ayakkabısını bulmak önemlidir. Doğru tenis ayakkabısı ile oyun performansınızı geliştirirken sağlığınızı da destekleyebilirsiniz.

İyi Bir Tenis Ayakkabısında Hangi Özellikler Olmalıdır?

Tenis, ayaklar üzerinde ciddi bir baskı yaratan başlıca sporlardan biridir. Oyun sırasında meydana gelen ani yön değişimleri, vücutta düzensiz bir hareketlilik meydana getirir. Bu nedenle ayak, bacak ve diz bölgesindeki zorlanma diğer sporlara kıyasla daha fazladır. Hissedilen bu zorlanmayı dengeleyebilmenin en etkili yolu, tenis sporu için tasarlanmış özel bir ayakkabı giymektir.Birçok insan, tenis sporu için standart bir çift koşu ayakkabısını kullanabileceğini düşünür. Koşu ayakkabıları sporcunun ileri yönlü hareketi için tasarlanmıştır. Koşucular, hızlı bir şekilde dönmez veya hızlı yanal hareketler yapmaz. Koşu ayakkabıları, kalın ve yumuşak tabanları ile darbeleri emmeye ve maksimum koşu konforunu sağlamaya yöneliktir. Tenis ayakkabıları ise tenise özgü yanal hareketler için en uygun desteği sağlamak üzerine tasarlanmıştır. Tenis ayakkabıları, koşu ayakkabılarına kıyasla daha ağır ve daha sert malzemelerden yapılır. Bu özellikler, yanal hareketler için stabilite sağlarken düz ve dayanıklı taban yapısı ile tökezlemeyi veya kaymayı önler. Ayak parmakları ani durma ve hareket stilleri için özel olarak takviye edilir.

Kort Türüne Göre Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Tenis ayakkabısı seçiminde 2 temel kriter vardır. Bunlardan ilki tenis kortunun tipi, diğeri ise oyun stilidir.Tenis kortunun yüzeyi, en iyi tenis ayakkabısını seçmek için birçok açıdan önemli bir faktördür. Tıpkı tenis topları gibi, her bir kort yüzeyi için özel olarak tasarlanmış ayakkabılar vardır. Beton, asfalt, toprak ve çim kortlar fiziksel özelliklerinden ötürü farklı tipte ayakkabı giymeyi gerektirir.Beton ve asfalt gibi sert zeminli kortlar için tasarlanmış tenis ayakkabılarında, dayanıklılığın yanı sıra rahatlık ve destek sağlamak için balıksırtı taban, darbe emilimi ve tamponlama gibi özellikler öne çıkar. Toprak kortlar betona göre çok daha yumuşaktır. Bu ayakkabılarda dayanıklılıktan çok, hız ve gelişmiş manevra kabiliyeti sağlamaya yönelik, kaymayı kolaylaştıran ve hafif dişli tabana sahip tasarımlar öne çıkar. Çim kortlar için tasarlanan tenis ayakkabıları ise kaygan çimlerin üzerinde daha iyi bir çekiş gücü sağlamak için hafif çıkıntılı bir tabana sahiptir. Belirli bir kort için ayakkabı aramıyorsanız, tüm kort tiplerinin ortak özelliklerini bir araya getiren çok amaçlı tenis ayakkabıları iyi bir seçenek olabilir.

Tenis Oynama Seviyesine Göre Tenis Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oyun stili kort içinde nasıl hareket edildiği ile ilgilidir. Çizgi ya da hücum oyuncuları, oyun sırasındaki farklı hareket stilleri nedeniyle değişik ayakkabılara ihtiyaç duyar. Yeni başlayan ve çizgi seviyesinde oynamayı tercih eden çizgi oyuncuları, sürekli tekrarlanan yan yana hareketler için dayanıklı bir taban, üstün yastıklama ve güçlü yanal destek gibi özellikler arar. Yanal destek, her iki yandan ayağın sabitlenmesini sağlayarak ayak bileğinin dönmesini önler.Çizgi oyuncularından farklı olarak, profesyonel hücum oyuncuları ya da topu yere çok fazla düşürmeden oynayan servis oyucuları ise sıklıkla ileri-geri kayma hareketlerini tekrarlar. Böyle bir oyun stilinde tenis ayakkabısının yanal destekten çok, ayak parmaklarını koruması gerekir.Doğru ayakkabıyı seçtikten sonra ayakkabınızla mümkün olan en iyi uyumu elde etmenin son adımı, doğru tenis çorabı seçmek ve ayakkabınızı düzgün bir şekilde bağlamaktır.