Tüm Binici ve At Ekipmanları

Binicilik

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.3/5 Şuna göre: 294 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Binicilik

Milattan önce 3500'lü yıllara kadar uzanan at ve insan dostluğu, günümüzde yoğun olarak sportif amaçlarla devam ediyor. Binicilik sporu, gelişen teknoloji sayesinde hem atlar hem de insanlar için daha güvenli bir biçimde sürdürülüyor. Modern eğitim metotları uygulayarak eğitim veren binicilik okulları, her yaş grubu için atlarla tanışma ve onların dünyasında yer alma fırsatı sunuyor. Sen de atları seviyor ancak binicilik sporuna nasıl başlayacağını, hangi malzemelere ihtiyaç duyacağını bilmiyorsan, doğru yerdesin.

Binicilik Sporuna Nasıl Başlanır?

Atlara ve binicilik sporuna ilgi duyuyor ancak bu sporu yapabileceğine emin olamıyorsan, yaşadığın bölgede yer alan bir at çiftliği veya atlı spor kulübünü ziyaret ederek profesyonel eğitmenlerden bilgi alabilir ve eğer istersen atlarla tanışma ve ilk defa at binme tecrübesini deneyimleyebilirsin. Binicilik sporu at ve senin birlikte yaptığınız bir spor olduğundan profesyoneller gözetiminde başlaman ve devam etmen senin ve atının güvenliği açısından önemli.

Binicilik Sporuna Kaç Yaşında Başlanır?

Pony eğitimleri 4 yaşından itibaren başlayabilir. 4-6 yaş aralığında çocuklar, atları arkadaş olarak algılar ve uzun yıllar sürecek yakın dostluklar kurabilirler. Yetişkinler için ise binicilik sporuna başlama yaşı yoktur. Sağlıklı her birey bu spora istediği yaşta başlayabilir. Yetişkinler açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise atların taşıma kapasitelerinin sınırlı olduğudur. Kilolu insanlar bu spora başlamak için uygun at bulmakta zorlanabilirler.

Binicilik İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Binicilik sporunda kullanılan malzemeler senin ve atının güvenliği için özel olarak tasarlanarak üretilmiş, bu spora özel ürünlerdir. Diğer sporlarda kullanılan güvenlik ekipmanları binicilik sporunun gereksinimlerini karşılamaz. Her spor dalında olduğu gibi uygun ekipman kullanımı seni olası kazalardan ve sakatlıklardan korur. Binicilik sporuna başlamak için ihtiyacın olacak temel ekipmanları ve özelliklerini sırası ile inceleyelim.

Binicilik Pantolonu:

Esnek yapıları sayesinde at üzerinde hareket özgürlüğü sağlayan binicilik pantolonları, belirli bölgelerinde kullanılan farklı yapıda kumaşlar ile kaymazlık sağlar. Güçlendirilmiş dikişleri ile sürtünmeye ve yıpranmaya karşı dayanıklıdırlar. Kadın, erkek ve çocuk biniciler için farklı model ve özelliklerde üretilen binici pantolonları temel binicilik ekipmanlarından biridir.

Binicilik Togu:

Tog, at binerken kullanılan koruyucu kaska verilen isimdir. Diğer spor dallarında olduğu gibi ana amacı düşme anında binicinin baş bölgesini desteklemektir. Darbelere karşı koruyuculuğu uluslararası sertifikasyon kuruluşlarınca belgelenmiş, hava alabilen, sıkılığı ayarlanabilen, 4 noktalı emniyet kayışı sayesinde başı sıkıca kavrayan binicilik togları her seviyeden biniciler için önemli bir güvenlik ekipmanıdır.

Binicilik Eldiveni:

Atının dizginlerini rahatça tutabilmek için tasarlanarak üretilen binici eldivenleri, at binme deneyiminin önemli bir parçasıdır. Deri veya sentetik bileşenlerden üretilen binicilik eldivenleri dizginleri rahat kavrayabilmen için önceden şekillendirilmiş ve farklı bölgelerinde farklı bileşenler kullanılarak kaymama özelliği artırılmış olabilir.

Binicilik Mini Çepsi:

Eyer ve at kaynaklı sürtünmeleri engellemek amacı ile binicilik botları üzerine giyilen koruyucu aparatlara, binicilik dünyasında çeps adı verilir. Çepsler koruyucu oldukları kadar hafif ve hava alır yapıda da olmalı ve terletmemelidir. Binici için güvenlik ve konfor sağlar. Sentetik versiyonları eğitim ve günlük kullanım için, deri olanları ise müsabakalar için tercih edilir.

Binici Çizmesi ve Botu:

Uzun konçlu binici çizmesi rahat ve güvenli bir biniş sağlar. Kaymaz tabanı ve topuğu ile üzengi üzerinde kaymaz. Yan bölümlerinde yer alan elastik malzemeler atınızı rahatsız etmez ve baldırlarına tam uyum sağlar. Çizme yerine yarım binici botları da tercih edilebilir. Bu durumda binici mini çepsi de kullanılarak binici botlarının koruyucu özelliği artırılmalıdır. Atın ve senin için gereken tüm binicilik ekipmanlarına Decathlon kalitesiyle kolayca ulaşabilir, özgürlüğün tadını güvenle çıkarmaya devam edebilirsin.