Plaj Voleybolu

Plaj Voleybolu Topu ve Filesi

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Plaj Voleybol Seti - BV100
Plaj Voleybol Seti - BV100
₺350
COPAYA

Plaj Voleybol Seti - BV100

(11)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4/5 Şuna göre: 23 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Plaj Voleybolu

Su ve yaz sporları arasında önemli bir yeri olan plaj voleybolu, kum üzerinde oynanan popüler bir takım sporudur. Dünyanın her yerinde kumsallarda, doğal ya da yapay kum sahalarda çıplak ayakla oynanır. Voleyboldan farklı olarak plaj voleybolunda takımlar iki kişiden oluşur. Plaj voleybolu sıcak havaları kum, güneş ve voleybol üçgeninde daha eğlenceli hâle getirir.

Plaj voleybolunu, Güney Kaliforniya'da popüler olmadan önce, ilk kez Hawai Dirsekli Kano Kulübü üyelerinin Honolulu, Waikiki plajlarında oynadığı tahmin edilir. Sporun en eski oyuncusu "Su Adamı" lakabıyla Duke Kahanamoku'dur. 1924'te plaj voleybolunda profesyonelleşme adımları hız kazanınca ilk kulüpler arası turnuva organize edilir. Oyun 1930'da iki kişilik takımlarla oynanan hâline dönüşür ve günümüze kadar bu şekilde gelir. Plaj voleybolu 1996 Atlanta Yaz Olimpiyat Oyunları'nda yer alıp olimpik spor unvanına kavuşur.

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) plaj voleybolunu belirli kuralların yardımıyla voleyboldan ayırır. Örneğin voleybolda oyun alanı 18x9 metreyken plaj voleybolunda oyun alanı 16x8 metre boyutlarındadır. Dikdörtgen şeklindeki oyun alanı en az 3 metre genişliğindeki simetrik başka bir dikdörtgen bölgeyle çevrilidir. Saha, yüzeyinden itibaren en az 7 metre yüksekliğe kadar tüm engellerden arındırılmış olmalıdır.

FIVB tarafından düzenlenen dünya müsabakalarındaysa oyun alanı dip çizgilerden 4, yan çizgilerdense 5 metrelik bir serbest bölgeyle çevrilmelidir. Saha yüzeyi bu müsabakalarda 12.5 metre yüksekliğe kadar tüm engeller ortadan kaldırılacak şekilde düzenlenmelidir.

Plaj voleybolunda orta çizgi yoktur ve tüm çizgiler 5-8 cm genişliğindedir. Oyun alanını belirleyen çizgiler kumdan zıt renkte tercih edilmelidir. Oyun alanındaki kum en az 40 cm derinliğe sahip olmalı, fazla sıkıştırılmamış yuvarlak taneciklerden oluşmalıdır. FIVB'in dünya müsabakalarında yağmur yağması durumunda sahanın üzeri muşamba kullanılarak kapatılabilir. Ek olarak plaj voleybolunun kaygan ve pürüzlü zeminlerde oynanması yasaktır.

Oyunun standartlarını ve sporcuların performansını etkileyen en önemli ekipmanlar plaj voleybolu topu ve plaj voleybol filesi olarak ifade edilebilir. Voleybol file çeşitleri gergin şekilde asıldığında 1 metre (-/+3 cm) genişliğinde, 9.50 metre uzunluğunda olup oyun alanın ortasında yer alır. File 10 cm'lik karelerden meydana gelen iplerden üretilir. Ekipmanın alt ve üst kısmında 5-8 cm genişliğinde tercihen koyu mavi veya parlak renkte iki yatay bant vardır. Voleybol file seti içerisinde antenler ve direkler de bulunur. File yüksekliği kadınlar için 2.24, erkekler içinse 2.43 metredir. Voleybol file fiyatları kullanılan üretim materyalinin kalitesine göre değişiklik gösterir.

Plaj Voleybol Topu Fiyatları Nelerdir?

Plaj voleybol topu fiyatları; ekipmanın boyutu, ağırlığı, üretildiği malzeme ve üretim yöntemine göre değişir. Dikişli toplar daha uzun süreli kullanım avantajı sağladığı için yapıştırmalı toplara göre daha yüksek fiyat aralığına sahiptir. Ayrıca plaj voleybol topu çeşitlerinde numara büyüdükçe ve ağırlık arttıkça fiyatlarda da değişiklik meydana gelir.

Plaj Voleybolu Topu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Oyunun en önemli ekipmanı olan plaj voleybol topunun içerisinde lastik veya benzeri bir malzemeden yapılan kese bulunur. Top küreseldir ve dış yüzeyi su geçirmez esnek deriden imal edilir. Bu sayede karşılaşmalar yağmur yağarken de rahatlıkla oynanabilir.

Topun rengi parlak sarı, turuncu veya pembe olmalıdır. Plaj voleybolu topu özellikleri açısından en önemli husus çevre ölçüsü ve ağırlıktır. Ekipmanın çevre ölçüsü 65-67 cm, ağırlığıysa 260-280 gram arasındadır. İç basınç değeri de 0.175 kg/cm2-0.225 kg/cm2 olarak belirtilir. Bir karşılaşmada kullanılan tüm topların çevre genişliği, ağırlık ve basınç gibi özellikleri aynı olmalıdır.

Decathlon'u ziyaret ederek çocuk spor ürünleri, erkek spor ürünleri ve evde spor yapmak için gerekli tüm ekipmanları inceleyebilir ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.