Tenis Çorapları

Tenis Çorabı

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.6/5 Şuna göre: 5750 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Tenis söz konusu olduğunda, raketler, ayakkabılar ve kıyafetler arasında kaliteli bir çift tenis çorabının önemini gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Tenisin sürekli durma ve hareket etmeye dayalı doğası ayaklar için sıcak ve terli bir ortam yaratır. Bu durum çoraplar için tipik faaliyetlerden daha fazla destek ve dolgu gerektirir. Günlük kullanım için oldukça rahat olan çoraplarınız, zorlu bir oyun sırasında yeterli olmayabilir.

İyi Bir Tenis Çorabında Bulunması Gereken Özellikler

Anatomik farklılıklar, iklim, kort türü ve oyun tarzları farklı türde tenis çorapları gerektirir. Bununla birlikte en iyi tenis çorapları, yanal hareketlerin neden olduğu sürtünmeyi azaltır ve kabarcıklara neden olan başlama ve durma noktalarında ihtiyacınız olan desteği sağlar. Ayaklarınızı kuru tutmak için nemi emer ve aynı zamanda ekstra yastıklama sağlayan malzemelerden üretilir. Tenis çorabı seçerken malzeme, kalınlık ve dikiş gibi özellikler hakkında bilgi sahibi olmak doğru seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.Malzeme: Atletik çorapların çoğu; poliüretan, naylon, ipek, keten, spandeks veya sentetik ile karıştırılmış pamuk gibi doğal elyafların bir karışımından yapılır. Birçok kişi, pamuklu çorapların en rahat ve en iyi seçenek olduğunu düşünüyor olsa da, spor için %100 pamuktan kaçınmanız gerekebilir. Pamuk rahat bir seçim olmakla birlikte, yüksek nem tutma özelliği nedeniyle ayak mantarı riskinin artmasına neden olabilir. Nemli malzeme ayrıca rahatsızlığa ve sürtünme nedeniyle kabarma ve tahrişe neden olma eğilimindedir. Yeni sentetik ipliklerden dokunmuş tenis çorapları, çorap nefes alabilirliğini arttırarak çoraptaki nemi uzaklaştırır ve ayakları kuru tutar. Sentetik malzemeler ayrıca ayağa daha iyi oturması ve oyun sırasında ayaktan daha az kayması nedeniyle şeklini saf pamuğa kıyasla çok daha iyi korur. Tür: Tenis çorabı çeşitleri, kalınlıklarına ve boylarına göre sınıflandırılabilir. Kişinin ihtiyaç duyduğu kalınlık ve dolgu seviyesi; kişisel tercihlere, ayakkabılarının uygunluğuna ve ayağın anatomik özelliklerine bağlıdır. İnce çoraplar en az kütleye sahiptir ve nefes alabilir yapıları sayesinde oldukça hızlı kurur. Çoğu model, nem emici özelliğe sahiptir ve aşırı terleme problemi olan insanlar için önerilir. Orta kalınlıktaki çoraplar, ince çoraplara kıyasla biraz daha kalındır. Ayağa ilave yastıklama sağlarlar ve hala hafif ve rahat olarak kabul edilebilecek kadar incedirler. Kalın çoraplar, orta kalınlıktaki çoraplara kıyasla biraz daha ağırdır. Ancak “ince çorap” modelleriyle karşılaştırıldığında ciddi bir yalıtım ve darbelere karşı koruma sağlarlar. Genellikle profesyonellerin seçimi kalın çoraplardır.Dikişler: Geleneksel dikişlere sahip çoraplar, tenis maçı sırasında sürtünmeye veya ilave baskıya neden olabileceği için bazı oyuncular için ideal değildir. Pek çok tasarım bu sorunu gideren düz dikiş veya dikişsiz ayak parmaklarına sahiptir.

Tenis Oynama Seviyesine Göre Tenis Çorabı Nasıl Seçilir?

İster amatör ister profesyonel tüm oyuncular için iyi bir çift tenis çorabı gereklidir. Bununla birlikte tenis seviyesine göre farklı çoraplara ihtiyacınız olabilir. İyi bir tenis çorabında bulunması gereken temel özellikler tüm seviyeden oyuncular için ortak olsa da, kortta geçireceğiniz süre ve oyun tarzınız daha bilinçli seçimler yapmanızı gerektirebilir. Örneğin, toprak kortlardaki tenisçiler, zemin özellikleri nedeniyle genellikle daha uzun ve daha kalın çoraplar giyer. No-show, yani ayakkabı ile giyildiğinde görülmeyen çetik çoraplar, mevcut olan en düşük yüksekliğe sahiptir ve minimum ayak bileği desteği sunar. Patik çoraplar, çorapların kaymasını engellemek için üst topuk alanının (Aşil tendon alanı) arkasında ek bir kumaş sekmesiyle birlikte gelen “no-show” tiplerinin geliştirilmiş versiyonlarıdır. Diz altı çoraplar, özellikle soğuk havalarda veya ayak destek bandı kullanıyorsanız iyi bir seçim olabilir.Tenise yeni başlayanlar için oyun süreleri genellikle daha kısadır. Bu da gerekli olan kavrama, dayanıklılık ve konfor gibi bileşenlerin seviyesini belirler. Örneğin, profesyonel tenisçilerin uzun saatler boyunca ayak konforunu sağlamaya yönelik tasarlanmış çoraplar, yeni başlayan biri için fazla kalın ya da sıkı gelebilir. Uzun süre kortta kaldıktan sonra bacaklarınızda yorgunluk hissederseniz, kompresyon özelliğine sahip çorap modellerini denemek isteyebilirsiniz. Yüksek kavrama özelliğine sahip bu çoraplar, laktik asit oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve yoğun aktivite sırasında dolaşımı iyileştirir. Bu özellik ayaklarda şişlik veya yorgunluk sorunundan şikayet edenlere fayda sağlayabilir. Çoraplarda sunulan farklı sıkıştırma seviyeleri vardır. Düşük sıkıştırma seviyesi yeni başlayanlar için daha uygun olabilir.