Can Yelekleri

Can Yeleği

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.6/5 Şuna göre: 17 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Can Yelekleri

Deniz kazalarındaki ölümlerin çoğunluğu boğulma nedeniyle gerçekleşir. Araştırmalarda, boğularak ölen bu kişilerin birçoğunun, can yeleğigiymemiş kişiler olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle can yeleği denizde güvenli bir seyir için olmazsa olmaz ürünler arasındadır.

Can Yeleği Nedir? Ne İşe Yarar?

Can yeleği, denizde kaza ihtimali söz konusu olduğunda veya bir kaza sonrasında giymeniz gereken, kolayca nefes alarak suyun yüzeyinde kalmanızı sağlayan ve kurtarma için gelen araçlara çıkmanızı engellemeyecek şekilde dizayn edilmiş bir üründür. Can yeleğini oluşturan parçaların pek çoğu yüzebilen malzemelerden yapılmıştır. Deniz can yeleği, baygın vaziyetteyseniz, suyun üzerinde kalmanızı sağlayarak kurtarılmanıza yardımcı olur. Can yelekleri bilinciniz yerinde olduğunda kolayca yüzebilmeniz için tasarlanmıştır.

Can Yeleği Çeşitleri Nelerdir?

Can yelekleri kullanım amaçlarına göre 5 gruba, yapılarına göre ise 3 gruba ayrılır. Kullanım amaçlarına göre can yelekleri kıyı tipi can yelekleri, açık deniz tipi can yelekleri, yüzdürme yardımcıları, özel amaçlı can yelekleri ve atılabilir tıp can simitleridir. Yapılarına göre can yelekleri ise şişme ve karma (şişme ve köpük tipi) can yelekleri ile kendiliğinden yüzebilen can yelekleridir. Ayrıca şişme tip can yeleklerinin belde ve boyunda taşınan olmak üzere 2 farklı modeli vardır. Bunların yanı sıra çeşitli balıkçı can yeleğitipleri de mevcuttur.

Can Yeleğinin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Denizde güvenliğinizin teminatı için hayati öneme sahip olan can yeleklerinin resmi standartlara uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Yetişkin veya çocuk can yeleğisatın alırken yaş ve boyut kriterlerini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Denizde emniyet ve can kurtarma ile ilgili en geniş kapsamlı kurallar SOLAS - Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi tarafından belirlenmiştir. SOLAS, Safety Of Life At Sea ibaresinin baş harflerinden meydana gelen bir kısaltmadır. Bu ifadenin Türkçe karşılığı “Denizde can güvenliği”dir. SOLAS sözleşmesi ve EN ISO 12402 Kişisel Yüzdürme Donanımları Standartları'na göre, bir can yeleğinde olması gereken özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Uygun tasarlanmış bir yetişkin can yeleğikolay giyilebilir olmalıdır. Can yeleğine ihtiyacınız olduğunda 1 dakika içerisinde giyebilmeniz gerekir. Bu tür can yelekleri yelkenli sporunda da çokça tercih edilir ve erkek yelkenli kıyafetleri ve ekipmanları arasında mutlaka kullanılır.
  • Herhangi bir kaza sonrasında suda baygın bir halde kalırsanız, can yeleği 5 saniye içerisinde sizi sırt üstü pozisyonda yüzer hale getirmelidir.
  • Suda baygın haldeyken ağız seviyenizi su yüzeyinden 12 santimetre yukarıda tutmalıdır.
  • Can yeleği yüzmenizi engellememelidir.
  • Can yeleği ile denize atlamak zorunda kalırsanız, can yeleğiniz hasar almamalı ve size zarar vermemelidir.
  • Can yeleğiniz şişirilebilen 2 farklı bölümden oluşmalıdır.
  • Yeleğinizde en az 8 saat boyunca ışık vermesini sağlayacak bir güç kaynağı ve anahtar bulunmalıdır. Ayrıca bu ışık tüm yönlerden görülebilmelidir.
  • Can yeleğinizin üzerinde, ulusal ve uluslararası kurallara uygun olduğu yazılı olmalıdır.
  • Işık yansıtıcı bantlar mutlaka bulunmalıdır.

Can Yeleği Nasıl Şişirilir?

Can yeleğinin şişirilmesinde otomatik veya manuel şişirme yöntemleri kullanılır. Otomatik şişebilen can yelekleri,suyla temas ettiği anda şişer ve herhangi bir kaza anında daha hızlı kurtarma imkanı sağlar. Elle şişirilebilen can yeleğini de oldukça pratik bir şekilde şişirebilirsiniz. İlk yapmanız gereken, basınçlı hava tüpüne bağlı olan mekanizmayı çekmektir. Bu işlemden sonra can yeleği içerisindeki basınçlı karbondioksit gazı dağılmaya başlar ve yeleğinizin balon kısmı şişer.

Diğer yandan elle şişirilen can yeleklerinin bazı dezavantajları vardır. Örneğin, çocuklar için can yeleğişişirmek çok zor olabilir. Ayrıca, şuurunuz kapalı olarak suya düşerseniz ya da düştükten sonra bayılırsanız, yeleğin ipini çekemeyeceğiniz için boğulma riskiyle karşılaşabilirsiniz. Bu açıdan otomatik şişen profesyonel can yeleğiçok daha doğru bir tercih olacaktır. Bu tür can yelekleri su sporları esnasında da rahatlıkla tercih edilebilir. Bu nedenle kadın yelkenli kıyafetleri ve ekipmanları arasında da yer alan profesyonel can yelekleri, kullanıcının bedeni ile kolayca uyum sağlayarak, olması gerektiği gibi kavrayarak işlevsel kullanım sunar.

Can yeleği fiyat araştırması yaptığınızda karşınıza çeşitli seçenekler çıkabilir. Fakat can yeleği seçiminin hayati bir öneme sahip olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden gerekli standartlara uygun olmayan, kalitesiz ve ucuz can yeleği satın almaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Kullanım amacına en uygun özellikleri taşıyan ve bütçe dostu can yeleği fiyatlarıiçin Decathlon’a göz atabilir, güvenliğinizi her daim önceliğiniz sayabilirsiniz.