Boks Lapaları ve Darbe Yastıkları

Boks Lapası & Darbe Yastığı

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.8/5 Şuna göre: 6 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Boks Lapası ve Darbe Yastıkları

Boks lapası, hedef pedi veya darbe yastıkları olarak da bilinen antrenman eldivenleri, herhangi bir dövüş sporu eğitiminde en gerekli ekipman parçalarından biridir. Yeni başlayan ya da profesyonel olmanız fark etmeksizin kickboks, boks veya fitness becerilerinizi geliştirirken ihtiyacınız olan korumayı sağlamak için doğru ekipmana sahip olmak çok önemlidir. Boks lapası kullanmak, beceri seviyeniz ne olursa olsun hız kazanmak ve kondisyon geliştirmek için harika bir araçtır. Boks eldiveni kadar gerekli bir ekipman olan darbe pedleri ise hemen her yerde antrenman yapmanızı sağlar ve kondisyonunuzu korumanıza yardımcı olur.

Boks Lapası Nedir?

Boks veya kick boks lapası modelleri, bir partnerle antrenman yapmak için kullanabileceğiniz koruyucu pedlerdir. Pek çok farklı türde lapa adı ile anılan pedler bulunur. Bununla birlikte bu ekipmanların çoğu kendinize veya eşinize zarar vermeden vuruşlarınızı ve tekmelerinizi uygulayabilmeniz için çeşitli özelliklerle donatılır.

Lapa boks eldiveni çeşitleri ve darbe yastıkları gibi bazı ürünler pedlerle yakından ilişkilidir ancak tam olarak aynı değildir. Boks lapası modelleri, pedlerden farklı tutulur ve daha çok antrenman hızına ve doğruluğuna odaklanır. Büyük boks lapası çeşitleri ise genellikle Muay Thai'de kullanılır. Bunun sebebi ise Muay Thai ve kick boks gibi sporlarda çeşitli tekme ve vuruşları karşılamak için daha büyük pedlere ihtiyaç duyulmasıdır. Yapılan spor ne olursa olsun boks lapasını kullanmak, sporcunun doğal hareketlerini taklit etmek için önemli olduğundan deneyim gerektirir. Aksi takdirde her iki taraf da zarar görebilir ve antrenmandan yeterli verim alınmayabilir.

Darbe yastıkları, Taekwondo ve Muay Thai gibi yumruktan daha çok tekmelerin uygulandığı dövüş sanatlarında kullanılır. Tekme kalkanları, genellikle ağır hizmet tipidir ve tekrarlayan, yüksek güçlü tekmelere karşı koruma sağlamak için birden fazla katman içerir. Bu sayede darbeleri soğurur ve eğitimcinin zarar görmesini önler.

Boks Lapası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğru antrenman yapabilmek ve antrenman esnasında yaralanmaları önlemek için boks lapası ve pedleri seçmek oldukça önemlidir. Çünkü boks lapası Decathlon ürünleri birçok seçenekten oluşur ve farklı uygulamalar için özel tasarımlara sahiptir. İlk önce boks, kick boks veya Muay Thai gibi uygulama alanını belirleyerek seçimlerinizi daraltabilirsiniz. Boks yapmak için lapa tercih ediyorsanız elleri kapatan bir boks lapası veya hedef pedi tercih edebilirsiniz. Kick boks ve Muay Thai yapacaksanız kendinizi tekmelerden korumak için büyük tekme pedleri kullanabilirsiniz.

Boks lapası veya darbe yastığı satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bazı temel özellikler ise şunlardır:

  • Dayanıklılık: Deri ve vinilden yapılan modeller dayanıklılık açısından farklılık gösterebilir, ancak her ikisinin de çeşitli avantajları vardır. Deri pedler iyi bakıldığında ufalanma ve çatlamaya karşı dirençlidir. Ayrıca lekelere karşı da daha dayanıklıdır. Vinil ve poliüretanı ise temizlemesi oldukça kolaydır.
  • Ağırlık: Düzenli olarak taşıyacaksanız, pedlerin ağırlığını ve boyutunu göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Bazı boks yastıkları, stüdyonuza veya spor salonunuza rahatça taşınamayacak kadar büyüktür.
  • Fiyat: Boks lapası fiyatları markaya ve kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Dayanıklılık, hafiflik, taşınabilirlik, temizlenebilirlik gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda lapa boks fiyatları genel olarak bütçe dostu seçenekler sunar.

Boks Lapası Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boks lapası kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her iki tarafın da güvenliğidir. Güvenli bir lapa ve yastık seçildiğinde kullanım ve açılar oldukça önemlidir. Çünkü ped ve yastıkların doğru kullanımı, antrenmanın doğru yapılmasını sağlar. İlk olarak lapanın kullanıcının eline rahatça oturması ve kullanıcının kontrolü elinde tutmasına yardımcı olması için parmak kanalları gereklidir. Bu kanallar, lapanın darbe esnasında elden kolayca çıkmasını önler. Kavisli tasarımlar, kullanıcının yumrukları ve dirsek vuruşlarını kolayca engellemesine yardımcı olurken kaymaz yüzey ise pedin kontrolünü elinde tutmasına yardımcı olur. Lapa kullanıcıları olarak eğitimcilerin darbeleri bilinçli olarak karşılaması ve ekstra önlem için boks kaskı gibi ekipman kullanması tavsiye edilir. Siz de antrenmanlarınızı güvenli ve verimli bir şekilde tamamlamak isterseniz Decathlon boks koleksiyonuna göz atabilir, dayanıklı ve darbe emici boks lapalarına sahip olabilirsiniz.