Badminton Topları

Badminton Topları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.8/5 Şuna göre: 18 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Badminton Topları

Yediden yetmişe herkes tarafından rahatlıkla yapılabilen ve oldukça eğitici bir spor türü olan badminton, aynı zamanda yaralanma ve sakatlanma riski en düşük olan spor türlerinden biridir. Tenise olan benzerliğiyle bilinen badminton'ı diğer sporlardan ayıran en karakteristik taraflardan biri kullanılan topun türüdür. Badmintonda küre bir topun yerine, mantar ve tüylerle oluşturulmuş bir malzeme, top olarak kullanılır. "Tüytop" ya da "kuş" olarak da adlandırılan badminton topunun dikkat çeken tasarımı, bu sporu tenisten çok daha farklı bir oyun türüne dönüştürür.

Badminton oyuncuları, doğru badminton raketi ve topu seçtikten sonra kendi oyun tarzlarını sahada daha iyi bir biçimde yansıtabilir. Hava akımları ve raket darbelerine karşı oldukça hassas tepki veren badminton topları, bu nedenle ağırlık ve malzeme bakımından standartlara uygun biçimde üretilir. Böylece bir badminton oyuncusu olarak, badminton topunu mücadele boyunca hassas bir biçimde istediğiniz bölgelere yönlendirebilirsiniz.

Badminton Topu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Badminton topları günümüzde maliyeti düşürmek için farklı malzemelerle üretilse de orijinal badminton topu bir adet mantar başlığa takılı 14 ya da 16 adet kaz tüyünden oluşacak biçimde tasarlanır. Ancak mantar yerine plastik başlıklara takılı halde plastik tüylerden üretilmiş badminton top türleri de bulunur. Bu tasarım sayesinde badminton topu havadayken mantar başlığın bulunduğu kısım daima aşağıda durur ve her vuruş sonrasında topun bu hareketi tekrar eder.

Tüylü kısım vuruş sonrasında badminton topunun yüksek doğrulukla yönlendirilmesini sağlayarak badminton oyununu stratejik ve fiziksel olarak çaba isteyen bir spor haline dönüştürür. Bu nedenle badminton topunun mantar ve tüy tasarımı ideal ve standart ölçülerde olmalı, hafif ya da çok ağır olmamalıdır.

Badminton Topu Fiyatları Nelerdir?

Badminton topu fiyatları, üretici markaya ya da üretimde kullanılan malzemelerin özelliklerine göre geniş bir ölçekte değişiklik gösterir. Günümüzde düşük maliyeti nedeniyle sıklıkla tercih edilen plastik PVC tüylü badminton topları daha düşük fiyatlardayken, profesyonel oyuncular ya da antrenörler tarafından kullanılan kaz tüyü badminton topları görece yüksek fiyatlarda satışa sunulur. Plastik tüylü badminton toplarının sıklıkla tercih edilmesinin ardındaki bir sebep de plastik tüyün uzun süreli kullanımlar için uygun olmasıdır. Kaz tüyü toplar daha kısa süreli kullanım ömürlerine sahip olsalar da aerodinamik olarak plastik toplardan üstündür ve badminton maç topu olarak kullanılır.

Gövde ve kafa materyallerinin ayrı malzemelerle donatıldığı badminton topu fiyatını, badminton topu hızı da etkileyebilir. Düşük, orta ve yüksek hızlı olmak üzere farklı hız çeşitlerine sahip badminton topları arasında amatör veya profesyonel oyuncular tarafından farklı seçimler gerçekleştirebilir. Birçok spor materyalinde olduğu gibi badminton raketi ve topu fiyatları da kullanım alanı ve hedef oyuncu profiline göre fiyatlandırılır. Spor top ürünleri arasında bulunan badminton toplarından kendinize en uygun tercihi Decathlon üzerinden yapabilirsiniz.

Badminton Topu Kaç Gramdır?

Badminton topu ağırlığı 4,74 ile 5,50 gram arasında değişiklik gösterir. Bu ağırlık değerleri, badminton topunun havada aerodinamik etkilerden maksimum düzeyde faydalanmasını sağlar. Standartların dışında üretilen bir badminton topu, mücadele sırasında kontrolsüzce hareket edebilir. Bu nedenle üretilen bütün badminton topları bu ağırlık değerleri arasında olmak zorundadır.

Badminton topunun bu hafifliği, badmintonu oldukça güvenli ve zararsız bir spor haline getirir. Bu nedenle badminton topu, çocuklar için de oldukça güvenli bir çocuk spor malzemesi olarak öne çıkar. Ancak badminton toplarındaki bu hafiflik, badminton topunun zaman zaman hava akımlarından kolay biçimde etkilenmesini sağladığı için açık alanlarda oynanması uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Bu nedenle badminton sporunu kapalı oyun sahalarında oynamayı tercih edebilirsiniz.

Siz de oyun tarzınıza ve kendinize en uygun badminton topu tercihini yapmak için farklı tasarımlardaki badminton toplarını Decathlon üzerinden keşfedebilir ve badminton sporuyla eğlenmeye hemen başlayabilirsiniz.