Kaykay, Longboard ve Waveboardlar

Kaykay, Longboard ve Waveboard

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Kaykay Tahtası 8.25" - Mavi / Ahşap - DK100
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Kaykay Tahtası 8.25" - Mavi / Ahşap - DK100
₺400
OXELO

Kaykay Tahtası 8.25" - Mavi / Ahşap - DK100

(5)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Kaykay Tahtası 8.5" - Kırmızı / Ahşap - DK100
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Kaykay Tahtası 8.5" - Kırmızı / Ahşap - DK100
₺400
OXELO

Kaykay Tahtası 8.5" - Kırmızı / Ahşap - DK100

(5)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Kaykay Tahtası - 8" - Sarı / Ahşap - DK100
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Kaykay Tahtası - 8" - Sarı / Ahşap - DK100
₺400
OXELO

Kaykay Tahtası - 8" - Sarı / Ahşap - DK100

(5)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.5/5 Şuna göre: 440 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Kaykay, Longboard ve Waveboardlar

En keyifli sokak sporlarından biri olan kaykay için farklı stillerde sürüş teknikleri uygulayabileceğiniz çeşitler bulunuyor. Hem fiziki özelliklerinize hem de sürüş zevkinize uygun olan modeller arasından seçim yaparak müthiş keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Kaykay Seçimi Nasıl Yapılır?

Kaykaya yeni başlayacak olan kişiler farklı kaykay çeşitleri arasından seçim yapmakta biraz zorlanabiliyorlar. Aslında işe ilk olarak bütçenizi belirlemekle başlamalı, sonrasında kişisel özelliklerinizi göz önünde bulundurarak bu spordan beklentilerinize karar vermelisiniz. Kaykay tamamen kişisel bir spor olduğu için size uygun bir kaykay tahtası seçmelisiniz.

Mini cruiser, cruiser ve klasik kaykaylar genellikle sabit hızla sürüşler için uygun oluyor. Sokak ya da vertstyle kaykaylar da en popüler olan kaykay türleri arasında yer alıyor. Özellikle farklı kaykay numaraları yapmak için bu modeli tercih edebilirsiniz. Longboardlar ise tırmanış ve yumuşak sürüşlerde iyi olmakla birlikte hem uzun hem de ağır oldukları için artistik hareketler konusunda zorlayıcı olabiliyor. Kaykay seçerken malzemeye karar vermek de çok önemlidir. Ancak öncelikle tahtanın enini belirlemelisiniz. 7.5, 7.6 ve 7.7 gibi dar ölçüleri olan kaykaylar, küçük ve hafif olduğu için ollie ve flip gibi hareketleri yapmaya imkan tanıyor. Fakat bunlarla hareketlerinizi kontrol etmenizin biraz zor olduğunu unutmamalısınız. Ortalama ölçülerde olan kaykaylar ise 7.75, 7.8 ve 7.9 ölçülerindeki kaykaylar oluyor. 8.0 ve üstündeki tahtalarda çok daha kontrollü gitmeniz mümkün olmakla beraber biraz yorucu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Dik burunlu olan tahtalar, vert sürüşleri için alçak burunlu olan tahtalar da sokak tarzı için tercih ediliyor.

Longboard Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Longboard kaykay, kaykay modellerinin uzun versiyonu oluyor ve genellikle iniş yarışlarında, taşımada ve slalom için kullanılıyor. Longboard’ların uzunlukları 90 cm ile 150 cm arasında değişiyor. Kuyruklarındaki, gövdelerindeki ve burunlarındaki farklılıklar board stilini belirliyor. Bu stiller arasında longboard cruiser, pumping, downhill, crave-slalom, sliding, dancing ve freestyle bulunuyor. Uzun mesafeli sürüşlerde cruising tercih ediliyor. Longboard tahtası olarak pumping tercih ettiğinizde ise enerjinizi çok daha ekonomik bir şekilde kullanabilirsiniz. Downhill modelleri de asfalt yollarda, çok eğimli ve asfalt yokuşlarda aşağıya doğru kaymayı sevenler için ideal oluyor. Snowboard’da olduğu gibi slalom yapmaya benzeyen bir his sunan carve-slalom ise uzun tahta tercih edildiğinde snowboard benzeri sürüş, kısa tahta tercih edildiğinde de kaykay sürüşü sunuyor.

Longboard tahtası seçerken de stilinize göre karar vermelisiniz. Her stilde kaymak istiyorsanız pintail sizin için ideal oluyor. Kaykaya yakın bir deneyim için ise kicktail tercih edebilirsiniz. Oldskoolcuları ise 100 cm’in üzerindeki tahtalar bekliyor. Ancak uzunluk arttıkça manevra kabiliyetinin azalacağını da unutmamalısınız.

Waveboard Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hem kasları çalıştıran hem de ulaşımı kolaylaştıran ve öğrendikten sonra çok zevkli bir spor haline gelen waveboard ile düz zeminde dahi kendinizi Hawaii’de sörf yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Skateboard ile aynı aileden olan waveboard’un skateboard’dan farklı olarak 4 yerine 2 tekerleği bulunuyor. Ayrıca waveboard çok daha esnek bir yapıya sahip. Bunun yanı sıra skateboard’un aksine waveboard’u ayağınızı zemine değdirmeden kullanabilirsiniz.

Waveboard yapmaya başlamadan önce mutlaka kask, dizlik ve benzeri güvenlik ekipmanlarını giymelisiniz. Waveboard’un üstünde durabilmek için önce ön kısmına ayağınızı yerleştirmelisiniz. Bu süreçte solaksanız önce sol ayağınızı, değilseniz önce sağ ayağınızı kullanmalısınız. Ön ayağınızla hafif bir şekilde board’u ittikten sonra üstüne çıkıp dengede durmaya çalışmalısınız. Bu şekilde bir süre dengede durma çalışmaları yapabilirsiniz. Başta biraz zor gibi gelse de pratik yaptıkça çok keyif almaya başlayacaksınız. Eğer dengeyi sağladıysanız hareket etmeye başlayabilirsiniz. Hafif bir şekilde dizlerinizi kırarak belinizle sekiz çizip waveboard’u hızlandırabilirsiniz. Düz waveboard hareketleri yaparak bir süre ısınıp sonrasında kıvrak manevralara geçebilirsiniz. İnmek için ise bacak hareketlerini yavaşlatıp waveboard’un durmasını sağlayabilirsiniz. Yeterli hıza geldikten sonra bir ayağınızı yere basıp boarddan inebilirsiniz.

Tarzınıza, beklentilerinize ve vücut tipinize en uygun kaykay çeşidini belirledikten sonra Decathlon'daki birbirinden kaliteli ve konforlu ürünler arasından seçim yaparak bir an önce kaykay keyfi yaşamaya başlayabilirsiniz.