Masa Tenisi Raketleri

Masa Tenisi Raketi

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Masa Tenisi Raketi - TTR 130
Masa Tenisi Raketi - TTR 130
₺170
PONGORI

Masa Tenisi Raketi - TTR 130

(7)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Masa Tenisi Raketi - TTR 900 Speed
Masa Tenisi Raketi - TTR 900 Speed
₺590
PONGORI

Masa Tenisi Raketi - TTR 900 Speed

(1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Timo Boll Gold Masa Tenisi Raketi
Timo Boll Gold Masa Tenisi Raketi
₺470
BUTTERFLY

Timo Boll Gold Masa Tenisi Raketi

(4)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.3/5 Şuna göre: 319 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Masa Tenisi Raketleri

Pinpon olarak da bilinen masa tenisi tüm dünyada sevilerek oynanan bir salon sporudur. 1926 yılında kurulan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF), 110'dan fazla ülkenin katılımına sahiptir. İki veya daha fazla kişi tarafından oynanan oyun için masa tenisi masası , raketleri, fileleri ve topları gibi ekipmanlar kullanılır. Masa tenisi masasının tam ortasına gerilen ağ üzerinden oyuncular raket aracılığı ile masa tenisi topuna vurur ve oyuncular topu rakip sahaya göndermeye çalışır. Oldukça hareketli ve eğlenceli bir spor dalı olan masa tenisinde masa tenisi raketi seçimi performansı etkileyen en önemli unsurdur.

Masa Tenisi Raketi Nasıl Tutulmalıdır?

Masa tenisinde topa yön vermek ve servisleri etkili bir şekilde kullanmak ya da karşılayabilmek için raketin doğru tutulması büyük önem taşır. Peki, masa tenisi raketi nasıl tutulur? Dünyada en yaygın ve en etkili masa tenisi raket tutuşu “Shakehand” olarak bilinen tutuş şeklidir. Bu tutuş için raketi sağından elinizle kavrayın ve işaret parmağınızı raketin altı kısmı boyunca rakete ekstra denge sağlaması için uzatın. Başparmağın işaret parmağının aksi yönünde raket sapına dik durumda olmasını sağlayın. Diğer üç parmağınızın raket sapını tutması gerekir. Bu tutuş şekli hem bileğinizin daha rahat hareket etmesini sağlar hem de masa tenis raketinin sabit ve dengeli durmasına yardımcı olur.

Bir diğer masa tenisi raket tutuş yöntemi ise “Penhold” tutuşudur. Genellikle Uzak Doğulu oyuncuların kullandığı bu yöntemde raket tutuşu kalem tutuşuna benzetildiği için bu adı almıştır. Raketin ön kısmına baş ve işaret parmağı, arka kısmına ise diğer üç parmak yerleştirilerek raket sapı kavranır. Japon stilinde arka kısımdaki parmaklar açık, Çin stilinde ise kıvrıktır.

Masa Tenisi Raketlerinde Siyah ve Kırmızı Renk Farkı Nedir?

Masa tenisi raketlerinin, Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu kuralları gereği bir yüzü siyah, diğer yüzü kırmızı renklidir. İki renk arasındaki en belirgin fark raket kauçuklarına renk vermek amacıyla kullanılan pigmentler ve boyaların yapısıdır. Masa tenisi raketi kırmızı siyah farkı, oyun sırasında ortaya çıkar. Genellikle raketin kırmızı tarafı daha az eğimlidir, bu da topa daha hızlı tepki vermesini sağlayabilir. Siyah kauçuklu taraf ise yapımında kullanılan siyah pigmentler nedeniyle kırmızı renge göre daha yapışkan özelliklere sahip olabilir.

Masa Tenisi Raketi Ölçüleri

Masa tenisi raketi ölçüleri hakkında kesin bir uygulama söz konusu değildir. Raketler herhangi bir boyut, ağırlık ya da şekle sahip olabilir. Taban kalınlığının en az %85’inin doğal tahta yapıya sahip olması gerekir. Raketin topa vurması için kullanılan yüzey kalınlığının 2 mm’yi geçmemesi beklenir. Masa tenisi raketi seçerken sap kısmını elinizle kavrayabilmeniz önemlidir. Daha küçük ya da daha büyük yapıya sahip olan modeller kullanırsanız raketin dengesini korumakta zorlanabilirsiniz. Masa tenisinde başarılı bir performans sergilemek için ihtiyaç duyduğunuz ürün, en pahalı masa tenisi raketi olmak zorunda değildir. Oyundaki başarınızı olumsuz etkilememesi için kaliteli materyaller kullanılarak tasarlanan ve el yapınıza uygun bir masa tenisi raketi tavsiye edilir.

Masa Tenisi Raketi Nasıl Temizlenmeli?

Masa tenisi raketinin alındığı günkü performansını koruyabilmesi için doğru bir şekilde temizlenmesi gerekir. Peki, masa tenisi raketi nasıl temizlenir?

1.Geniş bir kaba ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Sünger yardımıyla raketinizin tırtıklı dış yüzeyindeki kirleri ve tozları temizleyin. Daha sonra akan suya tutarak raketinizi deterjandan arındırın. Kuruması için temiz bir havlu üzerine bırakın. Aynı işlemi kullanmadığınız bir diş fırçasıyla da yapabilirsiniz.

2.Kauçuk temizliği için özel olarak tasarlanan köpük ya da spreyleri kullanabilirsiniz. Ürünlerin üzerindeki kullanım kılavuzu size yardımcı olacaktır.

Masa Tenisi Raketi Özellikleri

Masa tenisi ekipmanları satın alırken Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu onaylı ürünleri tercih etmelisiniz. ITTF onaylı masa tenisi raketi özellikleri şunlardır:

1.Raketin ana yapısını oluşturan ahşap yüzey basit pütürlü lastik ile kaplıdır. Lastik yüzeyin 1 santimetrekaresinde en az 20, en çok 30 adet pütür bulunur. Yüzey, düzgün dağılmış doğal ya da sentetik tek tabakalı gözeneksiz yapıya sahiptir.

2.Raket tablasının eğilmez yapıya sahip olması gerekir.

3.Tabladaki yapıştırıcı tabaka cam lifi, karbon lifi ve sıkıştırılmış kâğıttan oluşabilir. Yapıştırıcı tabaka toplam tabla kalınlığının %7.5’unu oluşturmalı ya da 0.35 mm’den daha kalın olmamalıdır.

4.Kauçuk yüzey tablanın tamamını kaplamalı ancak yanlardan taşma yapmamalıdır. Raketin bir yüzeyi kırmızı, diğer yüzeyi ise siyah renkli olmalıdır.

5.Kaplamada kullanılan malzemelere herhangi bir kimyasal ya da fiziksel işlem uygulanmamalıdır.

En iyi masa tenisi raketi ve en iyi masa tenisi filesi modellerine Decathlon üzerinden ulaşabilirsiniz. Masa tenisi raketi fiyatları; ürünün kalitesine, markasına ve özelliklerine göre farklılık gösterir. En iyi masa tenisi markaları ile masa tenisi tutkunlarını bir araya getiren Decathlon’un ayrıcalıklarla dolu dünyasında en iyi masa tenisi raketi markaları ve ürünlerini inceleyebilir, avantajlı ödeme seçeneklerinden faydalanarak hemen satın alabilirsiniz.