Paten

Paten

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
PATEN KORUMA EKİPMANLARI
KEŞFET
Fitness Pateni - Yetişkin - Turuncu - FIT500
SERİ SONU
Fitness Pateni - Yetişkin - Turuncu - FIT500
₺1.300 −15%
₺1.100
*28.04.2022 tarihinden itibaren ve stoklar bitene kadar
Çocuk Paten - Gri / Pembe - FIT 5
Çocuk Paten - Gri / Pembe - FIT 5
₺975
OXELO

Çocuk Paten - Gri / Pembe - FIT 5

(46)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Artistik Paten - Pembe - QUAD 100
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Artistik Paten - Pembe - QUAD 100
₺550
OXELO

Artistik Paten - Pembe - QUAD 100

(55)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.6/5 Şuna göre: 2191 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Patenler

Paten 4 tekerlekli ayakkabı gibi çok basit bir tanıma sahip bir kelime olmasına rağmen dünyası bu kısa açıklamadan çok daha geniştir. Bu dört tekerlekli ayakkabılar pek çok farklı spor ve eğlence türünün ana enstrümanları haline gelmiştir. Patenlerin çok geniş kullanım alanları vardır. Çizgi patenlerin en büyük avantajlarından biri, buz patenleri ile buz üstünde yapılabilecek her figürü ve hareketi gerçekleştirebilmenize imkan vermesidir. Fakat kara patenlerinin dünyası buz pateninin size sunduğundan çok daha büyüktür. Artistik şovların yanı sıra hokey, paten yarışı veya roller derby gibi sporlara da patenlerle katılmak mümkündür.

İnsanların patenler hakkında akıllarına gelen ilk düşünce güvenli olup olmadıklarıdır. Bu, kesinlikle endişe duyulacak bir durum değildir. Belirlenmiş güvenlik kurallarına uyulduğu sürece paten kaymak en güvenli sporlardan biri olabilir. Size düşen güvenlik önlemlerini almak, koruyucu ekipman kullanmak ve patenlerinizin kaymak için güvenli olduğundan emin olmaktır.

Patenler iki ana sınıfa ayrılır: Dört tekerlekli patenler (quad skates) ve çizgi patenler (inline skates). Günümüzde çizgi patenler daha çok tercih edilen çeşitlerdir, kullanımını öğrenmek çok daha kolay ve hızlıdır. Ayrıca bu modeller çok daha fazla alanda kullanılabilir. Hokey, yarış ve roller derby gibi sporlarda tercih edilenler genelde çizgi (inline) patenlerdir.

PATEN TEKERLEĞİ NASIL OLMALI?

Patenleri paten yapan parça şüphesiz onun tekerlekleridir. Patenlerinizi sizin istediğiniz bir klasta kullanabilmeniz için doğru tekerlekleri seçmeniz gerekmektedir. Aşınmaması ve kolayca dönmesi için günümüzde paten tekerlekleri poliüretan malzemeden yapılmaktadır. Tekerleklerin seçiminde 2 faktör çok önemlidir: Boyut ve sertlik. Patenci sınıfınızın faktörlerine göre farklı tekerler mevcuttur:

  • 44 - 72 mm agresif patenciler için
  • 47 - 80 mm hokey/fitness patencileri için
  • 72 - 80 mm serbest stil (Freestyle)/yokuş aşağı patencileri için
  • 72 - 100 mm urban patencileri için

Teker sertliğinin ölçümü “durometre” ile yapılır. Hızlı gidilmesi gereken bir alanda kullanılacaksa sert, artistik bir klasmanda kullanılacaksa yumuşak tekerlekler tercih edilir. Yumuşak tekerlekler düz ama minimal engebeli yüzeylerde idealdir. Paten tekerleklerinin kalınlıkları da önemli bir faktördür. Her klasmanda farklı kalınlıkta tekerlekler tercih edilir. İnce olanlar genel hızın daha yüksek olmasını sağlar, kalınlar ise maksimum hıza bir limit koyacaktır.

PATEN NASIL SÜRÜLMELİDİR?

Her ne kadar karışık ve tehlikeli gözükse de paten kaymak sanıldığından daha kolaydır. Koruma ekipmanı kullanıldığı takdirde her tür tehlikeden uzaksınız demektir. Paten sürmek için yapmanız gereken ilk iş hızlanma konumunu almanızdır. Bu, çizgi patenlerinizin arasında 90 dereceden az bir açı olması anlamına gelir; dengenizi bu açı sayesinde sağlayacaksınız. Hızlanmak için açıyı bozmadan önce bir ayağınızı, sonra da diğerini ileri doğru sürmeniz gerekmektedir. İstediğiniz hızı alıncaya kadar bu işlemi devam ettirmelisiniz. Hızlandığınızda ayaklarınızı paralel hale getirerek bu hızın üzerinden kaymaya başlayabilirsiniz. Durmak için patenlerin arkasında bulunan “fren çıkıntısını” yere değdirmek yeterlidir. Unutmayın; dengenizi sağlamadan hızlanmaya kalkmayın, bu düşüş ile sonuçlanır.

PATEN FİYATI NE KADAR?

Paten fiyatları en ucuz 220 TL iken en yüksek paten fiyatı 900 TL olarak sitemizde yer almaktadır.

Paten fiyatları markaya göre olduğu kadar yapımında kullanılan malzemelere göre de değişir. Başlangıç için uygun fiyatlı ve kaliteli modeller arasında seçim yapılabilir. Kullanıcılar kendilerini geliştirdikçe ve paten kaymaya daha fazla vakit ayırmaya başladıkça daha yüksek kaliteli ve farklı ayrıcalıklar sunan dizaynlara yönelebilirler. Kısacası her seviye, bütçe ve ihtiyaç için bir paten modeli bulmak mümkündür.

PATEN NEREDE SATILMAKTADIR?

Paten genelde spor malzemelerin satıldığı her dükkanda bulunabilir. Bütün paten markaları ve çeşitleri, çizgi patenler, 4 tekerlekli patenler, silikon patenler, çocuk patenleri, paten ayakkabıları, her tür paten aksesuarı; kask, diz ve dirsek koruyucuları, tekerlekler, rulmanlar, bağcıklar ve patenle ilgili aradığınız her şeyi Decathlon’da kolayca bulabilirsiniz.