Polarlar ve Kazaklar

Polar ve Kazak Ürünleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.6/5 Şuna göre: 3423 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Polar ve Kazak Ürünleri

Polar ceket veya kısaca polar, 80'lerde daha popüler hale gelen yumuşak sentetik yünden yapılmış hafif, yalıtkan bir kumaştır. Tipik olarak, ipek benzeri bir his verir ve bakımı yün paltodan daha kolay olup düğmeler yerine fermuar kullanımı yaygındır. Polar ve kazak ürünlerinin faydası soğuk geçen aylarda açık hava sporları için uygun olmalarıdır. Polar ceketler sıvının veya terin ceketin dış tarafına geçmesini sağlar. Bu nedenle daha çabuk kuruyarak hem kullanıcı konforu sağlar hem de soğuktan korur. Polar ceketler, sizi sıcak tutmasına rağmen öngörülemeyen ve sürekli değişen hava şartlarına dayanıklı olmayabilir; rüzgarı etkili bir şekilde dışarıda tutamaz. Bunun için polar ceketinizin üzerine giyeceğiniz rüzgarlık size yardımcı olacaktır.

Polar, Kazak Çeşitleri ve Fiyatları

Polar ve kazak ürünleri, dört ana kategoriye ayrılır. Bunlar yakalı polar, kapşonlu polar, tam fermuarlı polar ve yarı fermuarlı polardır. Farklı tasarımlara sahip olsalar da en popüler polar ürünler arasında siyah polar, mavi polar, kırmızı polar, beyaz polar, yeşil polar, lacivert polar, gri polar, turuncu polar, pembe polar gibi tek renkten oluşan modeller gelir.

Spora Göre Polar, Kazak Kullanımı

Polar ve kazak ürünleri, soğuk havalarda sizi sıcak tutacak, ipeğe benzer yumuşak dokusuyla da size konfor hissi yaşatacak özelliklere sahiptir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında dışarıda spor yapıyorsanız üst giysilerinizi katmanlamanız gerekebilir. İlk katman, teninizin hemen üstüne temas edenlerdirve katmanlama sisteminin temelini oluştururlar. Amaçları, terlediğinizde cildinizden teri uzaklaştırmak ve size biraz sıcaklık sağlamaktır. Atletler ve içlikler ilk katman için ideal seçeneklerdir.Orta katmanlar ise ilk katmanın üzerine giyilir.Bu katman, soğuk havanın içeri girmesini engelleyerek sizi sıcak tutarlar. Orta katman için en değişken katman türü denilebilir. Hafif polar ve kazaktan, montlar ve paltolara kadar her şey orta katmandır. Tüm kıyafetlerinizin üzerine giydiğiniz dış katman ise hava koşullarına en dayanıklı olandır. Görevleri, rüzgarı ve yağmuru orta ve ilk katmanlardan uzak tutmaktır, böylece sıcak ve kuru kalabilirsiniz. Hafif yağmurluklar, kayak montları, eldiven ve bereler gibi pek çok faklı dış giyim ürünü bu katmanı oluşturur.

Polar, Kazak Nasıl Yıkanır/Temizlenir?

Polarınızı ve kazağınızı yıkamadan önce kıyafetinizin iç tarafında yer alan etiketteki talimatları okumanız gerekir.Yıkama işleminden önce kıyafetlerinizi ters düz etmelisiniz. Ceketinizin eğer boynu varsa boynunu içe doğru, kolları ise gövdeye doğru çekmeli ve ters çevirmelisiniz. Bu şekilde, kumaşın dış yüzeyini yıkanmaya karşı korumuş olursunuz.

Yıkamadan önce ceketinizin ceplerinin boş olduğundan emin olmalısınız. Cep kısmında unutulan kağıt ve benzeri ürünler yıkama esnasında tüm kazağı veya ceketi kaplayabilir.

Decathlon polar ceketinizi altı-yedi kez giydikten sonra yıkamanız tavsiye edilir. Polar mont, lekelere karşı dayanıklı kumaştan üretildiği için yıkamadan defalarca giyebilirsiniz. Fazla yıkama yaptığınız durumlarda kumaş tüylenmeye başlayabilir. Ek olarak, ceketinizi gözle görülür derecede kirlendiğinde temizlemelisiniz. Örneğin, bir yürüyüş gezisine çıkmışsanız ve çok çamurluysanız, eve varır varmaz ceketinizi yıkamanız gerekir.

Polar ceketinizi çamaşır makinenizde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Fakat, sıvı deterjan yerine hafif sabunlu toz kullanmayı tercih edebilirsiniz;, sıvı deterjan, polar ceketinizin su geçirmez kaplamasını kaldıran kimyasallar içerebilir. Ceketinizi benzer renklerle yıkadığınızdan emin olmalısınız. Mümkünse diğer yünlü giysilerle beraber yıkayabilirsiniz. Ceketinizi havlu ve el bezi gibi tüy bırakabilecek ürünlerle yıkamaktan kaçınmalısınız.

Bazı özel polar ceketler, kullanılan herhangi bir boyadan dolayı elde yıkanmayı gerektirebilir. Kumaş tüylenmesini de önlemek için en iyi yöntemlerden biri polar ceketinizi elde yıkamaktır.