Sporcu Sütyenleri

Sporcu Sütyeni

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.6/5 Şuna göre: 182 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Sporcu Sütyeni

Egzersiz esnasında özgürce hareket edebilmek, antrenmanlarınızın daha verimli geçmesi ve göğüs sağlığınızın için bir spor sütyeni kullanmak son derece önemlidir. Farklı spor dallarına yönelik özelleştirilmişi tasarımları ile zengin ürün seçenekleri sunan sporcu sütyeni modelleri arasında seçim yaparken ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sporcu Sütyeni Ne İşe Yarar?

Spor yaparken göğüsler yatay ve dikey hareketler yapabilirler. Bu hareketler hassaslığı ile bilinen Cooper bağlarına zarar vererek göğüslerinizin ağrımasına ve sarkmasına neden olabilir. Egzersiz için özelleştirilen spor sütyeni modelleri ile göğüslerin hareketi en aza indirilir ve bu sayede antrenmanlarınız daha keyifli ve verimli olur.

Sporcu sütyeni faydaları klasik sütyenlerin aksine göğüslerin sağa ve sola doğru hareket etmelerini önlemekle beraber terleme nedeni ile oluşabilecek tahrişleri en aza indirmektir.

Sporcu Sütyeni Nasıl Olmalıdır?

Egzersizlerin daha verimli hale gelmesini sağlayan sporcu sütyenlerinin pek çok farklı seçeneği mevcuttur. Aralarından seçim yaparken yapılan antrenmanın türüne ve fiziksel özelliklerinize uyumlu modellere öncelik verebilirsiniz.

 • Compression olarak da bilinen sıkıştırma spor sütyenleri küçük göğüslü kadınlar için ideal modellerdir. Son derece rahat olan modeller esnek kumaşlardan üretilir ve kopçasızdır.
 • Toparlayıcı sporcu sütyeni modelleri D cup kullanan kadınlara yönelik tasarlanır. Göğüsleri tamamen kavrayan modellerin büyük kısmı balenlidir. Göğüslerin birbirine sürterek tahriş olmasını engelleyen modeller, özellikle yoğun antrenmanlar esnasında ekstra rahatlık sağlar. Bu nedenle en çok aranan fitness kardiyo ekipmanları arasında yer alır.
 • En önemli koşu malzemeleri arasında yer alan sporcu sütyeninin destekli olması koşu esnasında daha rahat olmanızı sağlar. Destekli spor sütyeni olarak da bilinen encapsulation compression modellere göz atabilirsiniz. Küçük göğüslü kadınlar için balensiz destekli sporcu sütyeni daha rahat olurken göğüsleriniz C cup ve üzerinde ise balenli sporcu sütyeni modellerine öncelik verebilirsiniz.
 • Sütyen takıp çıkarırken zorlananlar için önden açılan sporcu sütyeni ideal bir seçim olabilir. Önden kopçalı sporcu sütyeni modelleri sayesinde saniyeler içerisinde sütyeninizi takıp kopçaları kapatabilirsiniz.
 • Kopçaların teni ile temas etmesinden hoşlanmayanlar için fermuarlı sporcu sütyeni alternatifleri mevcuttur. Özellikle sırtı açık spor kıyafetleri ile beraber önden fermuarlı sporcu sütyeni kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Küçük göğüslü kadınlara yönelik tasarlanan pedli sporcu sütyeni göğüslerin daha büyük görünmesini sağlar. Decathlon’da pek çok farklı modelini bulabileceğiniz pedli beyaz sporcu sütyeni modellerini açık renkli spor kıyafetlerinizle birlikte kullanabilir ve estetik bir duruş sergileyebilirsiniz.
 • Pilates gibi esnekliğin önemli olduğu egzersizlerde sırtı çapraz ya da T olan modelleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede sırtınızın ve kollarınızın hareket kabiliyetlerini artırabilirsiniz.

Sporcu Sütyeni Özellikleri Nelerdir?

Konforları ile ön plana çıkan kadın sporcu sütyeni modellerinin özellikleri, kullanım alanına göre esneklik göstermekle beraber her modelde aranması gereken bazı önemli nitelikler de mevcuttur. Satın alacağınız modelin özelliklerine göre ise spor sütyeni fiyatları değişiklik gösterir.

 • Kadın spor sütyeni modellerinin cilde nefes aldıran yapıda olması son derece önemlidir. Bu sayede terlediğinizde nem dışarı atılabilir ve cildiniz tahriş olmaz. Sporcu sütyeni fiyatlarını etkileyen en önemli faktör de kullanılan kumaştır.
 • Sporcu atleti sütyeni alırkenomuz askılarının geniş olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece sırtınıza yüklenen ağırlık azalacağından kas ağrılarının oluşumu azalır.
 • Sütyenin alt bölümünde bulunan bant bölümü göğüslerin desteklenmesine yardımcı olduğundan oldukça önemlidir. Bandın gereğinden fazla esnek olması göğüslerinizin hareket etmesine neden olurken sıkı olması ise kan dolaşımını etkileyerek rahatsızlık verebilir.
 • Spor sütyenleri genellikle telsiz olur. Günlük kullandığınız sütyenlerin telli olması göğüslerinizin daha biçimli görünmesini sağlasa da spor esnasında telli bir model kullanmak rahatsız edici olabilir. Ayrıca göğüslerinize baskı uygulayarak spor sonrası göğüs ağrısı yaşamanıza neden olabilir.