Tüm Yelken Ürünleri

Tekne ve Yelken Malzemeleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Yetişkin Şapka - Açık Mor - Sailing 500
Yetişkin Şapka - Açık Mor - Sailing 500
₺99
Erkek Kısa Kollu Polo Tişört - Mor - SAILING 100
EKO TASARIM
Erkek Kısa Kollu Polo Tişört - Mor - SAILING 100
₺219
Erkek Yelkenli Bermudası - Bej - Sailing 100
Erkek Yelkenli Bermudası - Bej - Sailing 100
₺259
Kadın Su Geçirmez Mont - Beyaz - Sailing 100
Kadın Su Geçirmez Mont - Beyaz - Sailing 100
₺429
Kadın Makosen - Lacivert - Sailing 500
İNDİRİM
Kadın Makosen - Lacivert - Sailing 500
₺320 −28%
₺229
*05.02.2022 - 01.01.2024 arası
Erkek Su Geçirmez Mont - Mavi - Sailing 100
Erkek Su Geçirmez Mont - Mavi - Sailing 100
₺429
4.5/5 Şuna göre: 775 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Tekne ve Yelken Malzemeleri

Tekne ve yelkenli ile yapacağınız tüm etkinlikler doğru ekipmanla harika bir deneyim haline gelir. Keyifli olduğu kadar bedensel olarak zorlayıcı olan yelkencilik için gerekli ekipman, hava koşullarından etkilenmeden rahat hareket edebilmenizin yanı sıra, güvende olmanıza da yardım eder. Tekne ve yat malzemeleri, kıyafet, güvenlik, şişme bot, navigasyon cihazı gibi çeşitli donanımı içerse de temel olarak iki grupta sınıflandırılabilir: Giysi ve tekne malzemeleri. Kıyafet kategorisi, yelkenle açılırken giymeniz gerekenleri kapsar. Bunlara gözlük, eldiven, dalış giysisi, can yeleği ve rüzgarlık dahildir. Teknede bulunması gereken temel donanımı ve yelken malzemeleri satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin sıralandığı rehberden faydalanarak etkinliğinize ve teknenize en uygun ekipmanı bulabilirsiniz.

Tekne Malzemeleri Nelerden Oluşmaktadır?

Tercih edilen tekne malzemeleri arasında çabuk kuruyan giysiler, iyi tutuşlu, iz bırakmayan güverte ayakkabıları, çok katmanlı giysiler yer alır. Ayrıca, yanınızda güneş kremi, eldivenler, can yeleği gibi çeşitli tekne aksesuarı bulundurmanız uygun olur. Teknenin türüne ve teknedeki görevinize bağlı olarak, tekne güverte malzemeleri arasından seçim yapmanız gerekir. Örneğin, kaptansınız, çok sayıda ek tekne ekipmanı sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Tekne ekipmanları, kokpit donanımı, navigasyon, iletişim ve güvenlik donanımından oluşur. Kısa iç deniz gezileri için, bu malzemelerden yalnızca bir kısmına ihtiyacınız vardır. İç denizler iyi haritalandığından ve yolunuzu bulmak zor olmayacağı için fazla sayıda ve türde navigasyon ekipmanına ihtiyacınız olmayabilir.

Temel tekne ekipmanları arasında; pusula, deniz haritası, el feneri, gerekli güvenlik tertibatı, ilk yardım kiti, çok amaçlı alet takımı ve çapa bulunur. Kokpit ekipmanı; rüzgar gülü ve rüzgar ölçer, barometre, kokpit Mayday prosedürü, pusula sapma kartı, tekne bakım günlüğünden oluşur. Navigasyon ekipmanı için tekne veya el pusulası, GPS, harita çizici, sekstant yeterli olabilir. İletişim için; uydu telefonu, deniz VHF radyosu, el iskandili, uluslararası sular için işaret bayrakları gereklidir. Güvenlik donanımı en azından, havalı korna veya düdüğü, teçhizat işleri için bosun sandalyesini, radar reflektörünü, işaret fişekleri veya LED sinyal ışığını, acil durum radyosunu içermelidir. Nispeten ucuz tekne malzemeleri arasındaki arma, yelkenler ve motorda küçük onarımlar için alet takımı teknede yanınızda olması gerekenlerdendir. Uzun soluklu tekne yolculukları için daha farklı tekne dekorasyon malzemeleri gerekebilir.

Teknenize & Yelkeninize Ekipman Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir süre su üzerinde bulunmanız söz konusu olduğunda, koşullarınıza ve etkinliğinize uygun yelkenli kıyafetleri seçmeniz gerekir. Yelkenciliğe yeni başlıyorsanız, kıyafet seçiminde rahat ve çabuk kuruyan çok katmanlı giysiler, iyi bir tutuş sağlayan ve iz bırakmayan tekne ve yelken ayakkabıları tercihi önceliklidir. Ayrıca, kazak ve rüzgar kesen ceket, güneş gözlüğü, şapka, soğuk havalar için su geçirmez veya suyu iten malzemelerden yapılmış kalın içlikler giyebilirsiniz. Neopren veya yün çorapların yanı sıra, yanınızda her zaman bol miktarda yedek kıyafet bulundurmanız önemlidir. Giysileriniz hava koşullarına ve ne kadar süreyle yelken açacağınıza bağlı olarak değişse de, yelken kıyafeti seçerken dikkat etmeniz gereken temel kurallar şunlardır:

Hafif, suya dayanıklı ve nefes alabilir özellikleri birleştiren, çok yönlü kullanım imkanı sunan, iklime uygun kıyafetler çoğu denizcinin tercihidir.

Soğuk ve nemli kalmak risk oluşturacağı için suya dayanıklı giysilerinizin altında çabuk kuruyan giysilerle katman oluşturarak giyinmek iyi bir fikirdir.

Soğuk havalar için neopren ve polyester, sıcak havalar için keten gibi çabuk kuruyan malzemeleri tercih etmek uygundur.

Üşüdüğünüzde üzerinizi örtmek için büyük bir battaniye, giymek için kalın bir yelkenli montu yanınızda bulundurmak yararlı olur.

Teknede can yeleği bulundurmak mutlak bir zorunluluk olduğundan, teknenizin boyutu ve hava koşulları gibi faktörlere bağlı değişen can yeleği fiyatları araştırması yapmanız faydalıdır.

Hava koşullarına uygun şapka seçimi, sıcak kalmanıza veya güneşten korumanıza yardımcı olabilir. Başınızı darbelerden korumak için yelken kaskı kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Profesyonel yelkenciler için tavsiye edilen kıyafetler; yelken eldivenleri ve ceketlerinin yanı sıra, tekne ayakkabıları veya yelkenli botları, su ayakkabıları, gözlük ipi ile birlikte polaroid güneş gözlüğü, yelken şapkası veya klipsli şapka gibi daha özellikli ekipmanları içerir. Su geçirmez dalgıç giysisi malzemesinden yapılmış polyester yelken pantolonu veya UV koruyuculuğa sahip su geçirmez bir chino pantolon da profesyonel yelkenciler için önerilen ideal kıyafetler arasındadır. Yoğun hava koşullarına uygun bir yağmurluk, ıslak koşullara daha iyi uyum sağlayan kanvas yelken kemeri de aynı kategoridedir.

Yelkencilikle ilgili her türlü ekipman ihtiyacınızı karşılaşabileceğiniz Decathlon’un tekne ve yelken malzemeleri kategorisi sayesinde eksiklerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.