Hentbol Ürünleri

Hentbol Malzemeleri

a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.9/5 Şuna göre: 5 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Hentol Malzemeleri

Dünya genelinde bilinen ve oldukça da popüler bir spor dalı olan hentbol, dinamik yapısı ile izleyicileri ekrana kilitliyor. Oyunun profesyonel anlamda kabul görmesi ise 19. yüzyılda uluslararası düzeyde bir müsabaka olarak başlatılmasına kadar uzanıyor. Seyir zevki yüksek bir spor olan hentbol, oynaması da oldukça keyifli gözüken branşlar arasında yer alıyor. Basketbol ve futbolun harmanlandığı bir spora benzemesi ise hentbolun en çok dikkat çeken özelliklerinden biri. Tüm bu özellikler de "Hentbol nasıl oynanır?" ve "Hentbol topu kaç gram?" gibi pek çok sorunun, oyunla yeni tanışanların aklını kurcalamasına sebep oluyor.

Hentbol Nedir? Nasıl Yapılır?

Hentbol, en temel tabiriyle her biri yedi oyuncudan oluşan iki takımın, ellerini kullanarak gol atmaya ve rakibini bu şekilde yenmeye çalıştığı, genellikle kapalı salonlarda oynanan bir takım sporu. Sporcular tıpkı futbolda olduğu gibi, takım arkadaşları ile paslaşarak rakip takımın kalesine inmeye çalışıyor. Ancak futboldan farklı olarak herkes ellerini kullanıyor. Rakip kaleye yaklaştıktan sonra şut çekmek isteyen sporcu, belli bir alanın gerisinden zıplayarak yerden aldığı güçle topu ağlarla buluşturmaya çalışıyor. Her biri 30 dakikadan oluşan 2 devre şeklinde oynan oyun, kendi içerisinde bir takım kurallar bulunduruyor. Bu kuralların çiğnenmesi oyuncuların cezalandırılmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple her bir oyuncunun dikkatli olması ve kurallara uyması gerekiyor. Hızlı oynanan bir oyun olması bunu zorlaştırırsa da oynadıkça her şey bir refleks hâline geliyor.

Hentbol Kuralları Nelerdir?

* Kaleci dışında hiçbir oyuncu, topa dizin altında kalan bir bölgeyle dokunamaz. Dokunması durumunda top rakip takıma geçer ve kuralı uygulamayan oyuncu 2 dakika oyun dışı kalır. Kaleciler ise yalnızca kale sahası içerisinde topa ayakla müdahalede bulunabilir.

* Eğer bir savunma oyuncusu, hücum oyuncusu bir gol atmaya çalışırken herhangi bir şekilde faul yaparsa cezalandırılır ve rakip takıma kale direğinden 7 metrelik uzaklıkta bir atış şansı verilir.

* Kalenin çevresinde yer alan ve çapı 6 metre uzunluğundaki boyalı alanın içerisine kaleci dışında hiçbir oyuncu giremez. Ancak kaleye şut atan oyuncular top ellerinden çıktıktan sonra bu alanın içine düşebilir.

* Oyuncuların topu elinde en çok 3 saniye süreyle tutma koşuluyla, 3 adım attıktan sonra topu elinden çıkarmış olması gerekir.

* Oyuncular, rakip oyuncunun elindeki topu elleyemez. Müdahalesini yalnızca top havadayken araya girerek yapabilir.

Hentbol Malzemeleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hentbol oynamak üzere gerekli malzemelere sahip olmak isteyenlerin, öncelikle alması gereken malzemeleri bilmesi gerekiyor. Bunlar arasında hentbol topu öne çıkıyor. Oyunu tam performansla oynayabilmeniz için ise diğer spor topları gibi, hentbol topunda da doğru seçim yapmanız büyük bir önem arz ediyor. Diğer spor dallarına kıyasla hentbolda sporcular ile top daha etkin bir şekilde temas ediyor. Bu sebeple satın almayı düşündüğünüz topun ele iyi oturması ve elinizden kaymayacak şekilde doğru materyaller kullanılarak üretilmiş olması gerekiyor. Bununla birlikte hentbol topu ağırlığı da dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta olarak öne çıkıyor. Hentbol topları erkeklerde 425 ile 475 gram, kadınlarda ise 325 ile 400 gram arasında bir ağırlığa sahip. Hentbol topu ölçüleri de erkekler için 58-60 cm, kadınlar için 54-56 cm olarak baz alınıyor. Hentbol oynarken kullanmanız gereken diğer malzemelerin çoğu hentbol kıyafetleri kategorisinin altında yer alıyor. Tüm ürünler ise Decathlon'un geniş ürün yelpazesinde kullanıcıları bekliyor.

Hentbol Kıyafetleri Nelerdir? Nasıl Olmalıdır?

Futbol, basketbol ve voleybol gibi, hentbolun da birtakım kendine özgü kıyafetleri bulunuyor. Bu kıyafetlerden bazıları forma gibi ana unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Dizlik, bileklik ve dirseklikler ise sağlığınız için koruma görevi üstleniyor. Ana malzemelere bakıldığında her hentbol oyuncusunun hentbol ayakkabısı ve şortu olması gerekiyor. Hentbol ayakkabıları zeminle oyuncu arasındaki bağlantıyı sağladığı için, ayakkabıların rahat ve fazla kaymayan bir yapıya sahip olması gerekiyor. Oyuncular tarafından kullanılan şortlar ise nefes alabilen, hafif ve dayanıklı yapıda olmalı.

Bunlar dışındaki malzemelere bakıldığında ise hentbol dizliği koruyucu yönüyle, hentbol vaksı ise antrenmanların vazgeçilmezi olmasıyla öne çıkıyor. Decathlon, hentbol topu gibi kullanılması gereken tüm malzemeleri sporcular için bir araya getiriyor. Bu sayede sporcuların aradıkları ürünlerin en kalitelisine en hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra Decathlon'da yer alan hentbol ayakkabısı erkek kullanıcıların dikkatini fazlasıyla çekerken uygun hentbol topu fiyatları da herkesin takdirini kazanıyor.