Saatler

Erkek Kol Saati Modelleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.1/5 Şuna göre: 1353 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Erkek Kol Saatleri

Zamanın ölçülmesi, tarih boyunca insanlık için hayati bir unsur olmuştur. Tarihin zaman ölçmeye yarayan ilk aletleri, Antik Roma ve Yunan medeniyetlerinin yanı sıra Perslerde de görülen güneş ve su saatleridir. Bu ilkel dönemlerde farklı medeniyetlerde mum ve tütsü gibi araçlarla da zamanın ölçüldüğü görülmektedir. Kum saatlerinin ise 11. yüzyılda denizcilikte kullanılmak üzere keşfedildiği düşünülmektedir. Evde kullanılması için tasarlanan duvar saatleri tarihte 15. yüzyıldan itibaren görülmeye başlamıştır. Kişisel kullanıma yönelik saatler 14. yüzyıldan sonra tarih sahnesine girmiştir. Tamamen mekanik olan bu saatler 17. yüzyıldan itibaren gelişmeye başlamış, teknolojik ilerlemeler sayesinde saat yapımında kuartz kristaller kullanılması yaygınlaşmıştır. 16. yüzyıldan itibaren görülmeye başlanan kol saati modelleri, başlangıçta yalnızca kadınlar tarafından kullanılmış, erkeklerin tercihiyse uzun bir süre cep saati yönünde olmuştur.

Erkek kol saatleri,19. yüzyıl itibariyle, birlikte hareket edebilmek, düşmana sezdirmeden manevra yapabilmek gibi amaçlarla askerler arasında yaygınlaşmıştır. Bu ilk erkek kol saatleri, temelde o güne kadar kullanılan cep saatinin deri bir kayışa tutturulmasıyla tasarlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında seri üretimine geçilen kol saati çeşitleri, kadın ve çocukların kullanımına da yönelik tasarlanmaya başlanmıştır. İlk dijital kol saati 1970'de piyasaya sürülmüştür. Günümüzde bulunabilecek erkek saat modelleri, günlük hayata ve sporcuların ihtiyaçlarına uygun olabilecek şekillerde tasarlanabilmektedir. Erkek kol saati modelleri, erkek el ve bilek ölçülerine uygun üretilen, birçok farklı işlevlere sahip olabilecek saat çeşitleridir.

Modern Sporcular İçin Erkek Kol Saatleri

Günümüzde kişisel kullanıma yönelik saatler, hem günlük kullanım hem de sportif faaliyetler için tasarlanmaktadır. Modern saatler ekran tiplerine göre analog, dijital ve aydınlatmalı olarak sınıflandırılabilir. Oldukça yaygınlaşan saat kullanımıyla, kadın, erkek ve çocuklara hitap edecek tasarımların yanısıra, görme engellilerin de kullanabileceği "konuşan saatler" ya da braille alfabesiyle okunabilen saatler de geliştirilmiştir. Saatleri fonksiyonlarına göre de sınıflandırmak mümkündür. Prensip olarak bütün saatler gündelik zamanı saat ve dakika, sıklıkla da saniye olarak gösterir. Çoğu saat modelinde ay, yıl ve gün olacak şekilde tarihi de görebilmek mümkündür. Alarm fonksiyonu da çoğu saatte bulunan işlevlerden bir diğeridir. Bunlar dışında kronometre, adımsayar, hesap makinesi, pusula, hatta dijital oyunlar içerecek şekilde tasarlanmış kol saati bulmak mümkündür.

Sporcular için tasarlanmış erkek saat modelleri, kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler arasında GPS ve faaliyet takibi sayılabilir. Su geçirmez özellik ise, su sporlarına yönelik üretilen saatlerin öncelikli niteliğidir. Bu saatler suya dayanıklıklarına göre sınıflandırılmaktadır. Su geçirmez olarak tasarlanan erkek kol saatleri, üretildiği standarta göre yüzmeye veya dalışa yönelik olabilmektedir. Yüzme çalışmaları için üretilen her kol saati dalış için uygun değildir. Dalışa uygun erkek kol saati modelleri, uluslararası dalış standartlarına göre üretilmekte ve su altı ortamının yaratacağı çeşitli basınç ve sıcaklık koşullarına karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Nasıl Doğru Saat Seçimi Yaparım?

Peki bunca farklı işlev ve özelliğe sahip erkek kol saatleri arasından sizin için en doğrusu hangisi? Saatinizi seçerken, spor tercihiniz ve saatinizden beklentiniz seçiminiz için belirleyici olacaktır. Her şeyden önce genel bir prensip olarak, saatinizle rahat etmeniz gerekmektedir. Spor çalışmaları sırasında terleyeceğiniz için, saatinizin cildinizle temas eden yüzeylerinin sağlıklı materyallerden üretilmiş olması gerekir. Nabız ölçme özelliği bulunan saatler, fitness antrenmanları sırasında nerede sınırlarınızı aşmanız, nerede durmanız gerektiğine karar verebilmeniz için sizi destekleyecektir. Kalp monitörleri, boy, kilo ve başka faktörlere göre kişiselleştirilmiş bilgiler verebilecek şekilde tasarlanabilmektedir. Eğer koşu sporuna gönül verdiyseniz, takometreli erkek kol saatleri, hız, zaman ve mesafe takibi yapmanıza yardımcı olacaktır. Su altı sporları için önerilen su rezistansı ölçüsü 200m'dir.

Yüzücüler tarafından en az 50m'ye kadar su geçirmezliği olan modeller kullanılabilir. Amatör ve profesyonel yüzücüler, performanslarını ölçebilmek için saatlerinde kronometre olmasını da tercih edebilirler. Eğer kampçılık, balıkçılık ve avcılık gibi uzun süre farklı iklim koşullarında açık havada kalmanızı gerektiren sporlarla ilgileniyorsanız, paslanmaya karşı daha dayanıklı olan alüminyum bir kol saati tercih edebilirsiniz. Eğer bu açık hava sporlarını sık sık yapan daha ileri seviye bir sporcuysanız, titanyumdan üretilmiş bir model seçmek uzun vadede sizi karlı çıkaracaktır. Eğer metallere alerjiniz varsa, karbon fiber, plastik, kauçuk ya da seramikten üretilen saatler bulmanız da mümkündür.

Doğa yürüyüşleri için saatinizin darbelere karşı dayanıklı olması önemlidir. Bunun yanı sıra çiziklere ve hasara karşı dayanıklı mineral malzemeden üretilmiş bir ekrana sahip modeller, doğa yürüyüşü tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bisikletçiler, kolay okunan, yüksek kontrastlı aydınlatmaya sahip ekran çeşitleriyle daha rahat edeceklerdir. Dikkat etmek isteyebileceğiniz noktalardan bir diğeri de saatin pil ömrüdür. 8 saat ila 50 saat arasında değişebilen pil ömürleri, tercih ettiğiniz çalışma sırasında sizi yarı yolda bırakmayacak desteği sağlayacaktır. Spor zevkini herkes için erişilir kılmayı misyon edinen Decathlon, dünyaca ünlü markaları avantajlı fiyatlarla çatısı altında topluyor. Siz de seçiminizi Decathlon'daki son teknoloji ürünü, hesaplı erkek kol saatleri arasından yapın, spor yaparken zamana hükmedin!