Taytlar

Taytlar

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Kadın Dağda Yürüyüş Kaprisi - Siyah - MH500
SERİ SONU
Kadın Dağda Yürüyüş Kaprisi - Siyah - MH500
₺240 −27%
₺175
*04.08.2021 tarihinden itibaren ve stoklar bitene kadar
Çocuk Tayt- 7/15 Yaş - Mavi / Turkuaz - MH500
SERİ SONU
Çocuk Tayt- 7/15 Yaş - Mavi / Turkuaz - MH500
₺160 −31%
₺110
*07.04.2022 tarihinden itibaren ve stoklar bitene kadar
4.3/5 Şuna göre: 1294 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Taytlar

Rahatlığı ve esneklik sağlayan kesimleri sebebiyle son zamanlarda sıklıkla tercih edilen sporcu taytları, artık kullanım amaçlarının yanına modaya uygun bir görüntü sergilemeyi de ekledi. Günlük kullanımda da oldukça öne çıkan taytlar, modern görünümleri ve rahat kesimleri nedeniyle seviliyor. Gerek spor yaparken, gerekse dışarı çıkarken rahatlığından ötürü beğenilen sporcu taytlarını satın alırken ise dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Kullanım amacı ve spor yaparken maruz kalacağınız hava koşulları gibi birçok etkeni, sporcu taytı satın alırken göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Tayt Çeşitleri Nelerdir?

Taytlar kumaş tiplerine, kullanım amaçlarına ve kesimlerine göre değişiklik gösterir. Sporcu taytı modelleri, yapılan egzersizin koşullarına göre farklılık gösterirken, günlük kullanımda tercih edilen taytlar ise kumaş ve kesim açısından çeşitlilik gösteren birçok modele sahiptir. Örneğin spor taytı modelleri kendi arasında koşu taytı, basketbol taytı, yoga taytı ve voleybol taytı gibi kategorilere ayrılır. Bunun sebebi her spor dalının farklı koşullarda yapılması ve farklı kesim ile kumaş materyalleri gerektirmesidir. Günlük kullanım için tercih edilen taytlar ise mevsimlere göre kısa ve uzun tayt, ince ve kışlık tayt şeklinde kategorilere ayrılır.

Spora Göre Tayt Seçimi Nasıl Olmalı?

Sporcu taytları, genel özellikleri arasında kasları desteklemek için sıkı bir kumaş yapısına sahip olmak ve ter tutmak gibi işlevsel nitelikleri bulundurur. Yapılan her aktivite farklı bir kas grubunu harekete geçirdiğinden, spora göre tayt seçimi yapmak oldukça önemli bir adımdır. Örneğin, eğer koşu taytı tercih edecekseniz, sentetik kumaştan yapılmış bir tayt seçmeniz vücuttaki nemin dışarı atılabilmesineolanak verecek ve vücut ısınızı sabit tutmaya yardımcı olacaktır. Fitness taytları ise kadın fitness kıyafetleri arasında en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Fitness ve crossfit için tercih edeceğiniz taytlar, esnek kumaşa sahip ve yüksek belli olmalıdır. Pamuklu kumaşlardan kaçınmak ise taytın vücuda yapışmasını önleyecek ve daha rahat bir deneyim yaşamanıza olanak sağlayacaktır.

Bisiklet Taytı Nasıl Olmalı?

Bisiklet taytı satın almayı düşünüyorsanız, taytın bedeninize uygun olması hareket kabiliyetinizi arttıracağından, bu özelliğe sahip bir tayt tercih etmek oldukça önemli bir kriterdir. Bisiklet kullanırken darbe gören bölgeleri koruyan ve tahrişi minimuma indiren ped destekli taytlar, bisikletçiler için oldukça uygun bir seçenektir. Dar kesimli ve terin dışarı atılmasına olanak sağlayan kumaşa sahip bisiklet taytlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca bisiklet taytının vücuda göre çok dar veya çok bol seçilmemesi de önemli unsurlardan biridir.

Yoga, Pilates Taytı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pilates ekipmanları arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan pilates taytı, doğru seçildiği takdirde pilates deneyiminizi en üst seviyeye taşımaya yardımcı olur. Rahatlık ve konforun en önemli unsurlardan olduğu pilateste, seçtiğiniz kıyafetlerin de size maksimum rahatlık ve konfor sağlaması oldukça önemlidir. Seçiminizi nefes alabilen bir kumaşa sahip ve üzerinize oturan taytlardan yana yapmak esneklik ve hareket rahatlığı açısından büyük fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda sivri ve metal aksesuarlara sahip taytlardan kaçınmak cildinizde çizik oluşması ve pilates esnasında bu aksesuarların batması ihtimallerini de ortadan kaldıracaktır. Yoga taytı ise yoga malzemeleri arasında en çeşitli modellere sahip ürünlerden biridir. Yoga taytı seçiminde de dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerden biri tayt kumaşının vücudunuzunhava almasına olanak sağlamasıdır. Bu nedenle elastik kumaşlardan yapılmış taytlar gerek vücudun hava almasına izin verme, gerekse maksimum esneklik sunmasıyla yoga için tercih edilebilecek ideal taytlardır.