Bebek Ayakkabıları

Bebek Ayakkabısı

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.3/5 Şuna göre: 52 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Bebek Ayakkabısı

İlk aylardan ilk yaşlarına kadar oldukça hassas bir yapıya sahip olan bebeklere, bebek ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bebeğiniz için en iyisinin hangisi olduğunu kolayca belirlemek isterseniz Decathlon'da bulunan konforlu bebek ayakkabılarının özelliklerini inceleyebilir, ürünler arasında karşılaştırma yaparak bebeğiniz için en doğru seçime hemen ulaşabilirsiniz. Bebeğiniz için ayakkabı satın alırken öncelikle onun ayakkabıyı giyeceği ortamı düşünerek hareket edebilir, bebeğiniz yürüse de yürümese de ayaklarının her an konforlu olmasını sağlayabilirsiniz. Hem dış hem de iç özelliklerin çok önemli olduğu ayakkabı seçiminde bebeğiniz için en iyi özellikleri barındıran ürünleri öncelikli olarak tercih edebilirsiniz. En doğru seçimi yapmanızı kolaylaştırmak adına aşağıdaki hatırlatmaları gözden geçirebilirsiniz.

Bebek Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin ilk ayakkabıları; onun yürüme alışkanlıklarını, ayaklarını keşfetmesini, konforunu, sağlığını ve rahatlığını etkileyebiliyor. En doğru ayakkabı seçimi için öncelikle ayakkabıların bebeğinizin kullanacağı mevsime uyumlu olup olmadığını gözden geçirebilirsiniz. Kış ayları için ısıyı hapseden ayakkabılar seçebilir, yaz ayları içinse her yönden hava transferi sağlayan ve teri dışarı atan ürünleri tercih edebilirsiniz. Bebeklerin ayakları ve ayak tabanları aşırı hassas bir yapıya sahip olduğundan hava transferi yapabilen ayakkabıları seçmek büyük önem taşıyor. Aksi durumda bebeğinizin ayaklarında terlemeye bağlı olarak pişik ya da mantar oluşumu gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Bebeğinizin ortopedik gelişimine katkıda bulunan ayakkabılar, özellikle ilk adımlarını atmaya başlayan bebeklere destek olacak nitelikte hazırlanabiliyor. Bu ayakkabıları tercih ederek onun yürümesini ve ilk adımlarıyla tanışırken kendisini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle pürüzsüz ve kaygan zeminlerde kaymayı önleyen ayakkabılar seçebilir, hafif bir yapıya sahip olan modelleri değerlendirerek ayakların daha konforlu olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebek Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek ayakkabısı seçerken öncelikle ayakkabının esnekliğine dikkat edebilir, bebeğinizin kolayca hareket edebileceği ürünleri tercih edebilirsiniz. Taban bölümü büyük oranda sert ya da aşırı yumuşak olan ayakkabılardan kaçınarak bebeğinizin hareket özgürlüğünü destekleyebilirsiniz. Bebekler için doğru ayakkabılar tercih edilmediğinde kas sisteminde ve iskelet sisteminde çeşitli problemler ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple bebeklerin giyeceği ayakkabıların oldukça özenli bir şekilde seçilmesi gerekiyor. Bebek ev ayakkabısı seçimleri yaparken daha esnek ve rahat ayakkabıları seçebilirsiniz. Bebek mayoları ile birlikte kullanılan deniz ayakkabılarını da inceleyebilirsiniz.

Hatta bebeğinizin ayaklarını 1 yaşına kadar yalnızca çorapla bırakabilir, dilerseniz çıplak ayakla gezmesini sağlayarak yürümesini destekleyebilirsiniz. Ancak hem ev içerisinde hem de dışarıda mevsimlere özel seçimler yapmanız gerekebiliyor. Kış ayları için iç bölümlerinde pelüş detayları bulunan ve dışı esnek sıcak kumaşlardan üretilen modelleri değerlendirebilir, burun kısmı kıvrılabilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Pratik bir şekilde giyme ve çıkarma kolaylığı sağlayan ürünleri seçerek ortopedik bir yapıya sahip olan modellere de yönelebilirsiniz. Bebek ilk adım ayakkabısı satın alırken en az 40 derece bükülebilmesine dikkat edebilirsiniz. Bebek giyim ürünleri kategorisini inceleyerek ayakkabılarla uyumlu rahat parçalara da göz atabilirsiniz.

Bebek Ayakkabısı Numaraları Kaçtır?

Bebek ayakkabısı satın alırken kız bebek ayakkabısı ya da erkek bebek ayakkabısı fark etmeksizin, ürünlerin numaralarına bakmak büyük önem taşıyor. 0-6 ay aralığında olan ve ayak uzunluğu 11 cm olan bebekler, 17-18 numaralı ayakkabıları giyebilirken; 12.4 cm olan 6-12 aylık bebekler 19-20 numaralı ayakkabıları tercih edebiliyor. 14.2 cm ayak uzunluğu bulunan yani 12-18 aylık olan bebekler 21-22 numaralı, 18-27 aylık ve 15.5 cm ayak uzunluğu olan bebeklerse 23-24 numaralı ayakkabıları değerlendiriyor. 30-36 ay arası çocuklar içinse 16.1 cm ayakkabıları değerlendirebilir, 4 ve 5 yaşındaki çocuklar için 25-26 numaralı ayakkabıları satın alabilirsiniz. Ayakkabıların boyutları bebeğinizin gelişimine göre daha büyük ya da küçük olabiliyor. Ürünleri satın almadan önce bebeğinizin topuktan parmak ucuna ayak ölçüsünü alabilir, bedenine tam uyan ürünler tercih edebilirsiniz.