Tenis Ekipmanları

Tenis Ekipmanları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Tenis Kordajı - Siyah - 1,25 mm - TA930 SPIN
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Tenis Kordajı - Siyah - 1,25 mm - TA930 SPIN
₺140
Miktar başına Fiyat ₺11,67M
4.4/5 Şuna göre: 548 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Tenise Yeni Başlayanların Sahip Olması Gereken Tenis Ekipmanları

Olimpik bir spor olan tenis, iki kişi ya da gruplar halinde oynanır. Gruplar iki kişiden oluşur. Birebir oynanan oyuna tekler, grupların karşı karşıya geldiği oyuna çiftler karşılaşması denir. Kökleri Orta Çağ'a kadar dayanan ve ilk dönemlerde elle oynanırken 1800'lü yıllarda bugünkü haline benzer bir şekilde oynanmaya başlayan tenis için tüm dünyada geçerli olan belirli standartlar bulunur. Toprak, çim ya da sert kortta oynanabilen teniste sporcular, raket yardımıyla sahalarına düşen tenis topunu kortun ortasında bulunan tenis filesinin üzerinden rakibin alanına geçirmeye çalışır. Oyun kuralları kapsamında en fazla puanı kazanan oyuncu ya da takım, maçın kazananı olur. Tenise Yeni Başlayanların Sahip Olması Gereken Tenis EkipmanlarıTenis özel bir alanda oynanır ve birçok spor dalı gibi özel ekipmanlar gerektirir.

Tenis ekipmanlarının başında tenis raketi gelir. Tenis raketi yetişkin ya da çocuklar için ayrı tasarlanır. Çocuklar için tasarlanan tenis raketlerinin kafa kısmındaki denge noktası ve alüminyum bileşeni dayanıklılığı artırırken hafiflik sunar. Yetişkinler için tasarlanan tenis raketleri, yeni başlayanlar ve profesyoneller için farklı özelliklere sahiptir. Tenis raketi kılıfları, raketi rahat bir şekilde taşımanıza olanak tanır. Tenis raketi dışında tenis topu da tenise yeni başlayanların sahip olması gereken tenis ekipmanları içinde ilk sıralarda yer alır. Tenis topları sert zemin, toprak kort ya da çim kort için farklı özelliklerde tasarlanır.Tenise yeni başlayanlar için olmazsa olmaz tenis ekipmanlarından bir diğeri ise tenis ayakkabılarıdır. Tenis ayakkabıları hafif oluşları ve güçlü zemin tutuşları ile diğer spor ayakkabılarından ayrılır. Tenis ayakkabıları hafiflikleri sayesinde her yöne hareket kabiliyetinizi artırır. Yüksek zemin tutuşu kayma riskini en aza indirerek güvenli adımlar atmanızı sağlar. Tenis ayakkabısı gibi tenis tişörtü, tenis şortu, tenis eteği, tenis elbisesi ve tenis giysileri de mutlaka sahip olunması gereken tenis ekipmanları arasında yer alır. Tenis giysileri, özel kumaş yapıları ile cildinizin hava almasına olanak tanır, terleme ve nem hissini yok eder. Ayrıca tenis çorapları, saç bantları, tenis bileklikleri gibi aksesuarlar da konforunuzu artıran ekipmanlar arasında bulunur. Çok sayıda bölmesi ve geniş iç hacmi ile öne çıkan tenis çantaları; korta giderken tenis topu, tenis raketi, havlu, ayakkabı gibi eşyalarınızı kolaylıkla taşımanızı sağlar.

Tenis İle İlgili Terimler

Tenis maçı setler halinde oynanır. 3 setin 2 tanesini veya 5 setin 3 tanesini kazanan oyuncu maçın galibi olur. Her set en az 6 oyundan oluşur ve 5-5 beraberliğinin olması durumunda set 7 oyuna uzar. 6-6 beraberlik olması halinde, set kazananının belirlenmesi için oynanan son oyuna tie-break denir. Bir seti kazanmak için gereken son puana set puanı, maçı kazanmak için gereken son puana maç puanı denir. Servis, bir oyuncunun arka çizginin gerisinden ve çizgiye basmadan topu rakip alanın servis karesine gönderdiği vuruşa verilen addır. Her puan, servis atışı ile başladığından servis atan oyuncunun puanı kaybetmesine servis kırılması denir. Servis kullanan oyuncunun iki kez art arda servis atma hakkı bulunur. İlk servisin başarısız olması halinde ikinci servis atılır.Tenis sporunun en temel hareketleri forehand ve backhand'dir.

Forehand vuruş, raketin bulunduğu elin iç kısmı karşı tarafa bakacak şekilde yapılır. Backhand vuruş ise raketin iki elle geriye getirildiği ve topa vurulduktan sonra raketin iki elle boyna doğru çekildiği vuruştur. Raket geriye doğru çekildikten sonra raketin yüzünün karşı tarafı göstermesi gerekir. Rakip alandan gelen top yüksekten gelirken servise benzer şekilde topu karşı tarafa göndermeye smaç atış denir. Oyun sırasında fileye yaklaşıp karşıdan gelen topun yerde sekmesine izin vermeden file önünden karşı alana gönderilmesi ise vole olarak adlandırılır. Decathlon hem çocuklar hem de yetişkinler için kaliteli, özel tasarımlı ve sağlam tenis ekipmanları sunar. Siz de aradığınız ürünü Decathlon güvencesi ile rahatlıkla satın alabilirsiniz.