Hentbol Malzemeleri

16 Adet Adet

Sıralama:

Hentbol, Hentbol Topu, Hentbol Ayakkabısı ve Modelleri | Decathlon

Ülkemizde dönem dönem oldukça popüler hale gelen, dünyanın en keyifli ve heyecanlı oyunlarından olan hentbol; güç, doğru ekipmanlar ve iyi bir kural bilgisi gerektirir. Siz de gücünüze, kazanma hırsınıza ve bilginize güveniyorsanız doğru ekipmanları satın alarak hemen hentbol oynamaya başlayabilirsiniz.

Hentbol Nedir?

Dünyanın en heyecan verici ve en hızlı takım oyunlarından bir tanesi olan hentbol; 30’ar dakikalık iki devrede altı oyuncu saha içinde ve bir oyuncu kalede olmak üzere toplam yedi hentbol oyuncusuyla oynanan bir takım sporudur. El ile oynanan ve bir salon sporu olan hentbol; fazlaca dayanıklılık, esneklik, hız ve güç gerektirmesi nedeniyle yoğun bir antrenman programı gerektirir.

Hentbol Kuralları Nelerdir?

Hentbol oyununda amaç; sıçrayarak atış yapmak ve böylece hentbol topunu karşı takım kalesine sokmaktır. Defanstaki takım ise ceza sahası önündeyken hücumdaki takımı kaleye yaklaştırmamak için çaba sarf eder. D şeklinde olan 6 metre uzaklıkta bulunan ceza sahasına kaleciden başka oyuncunun girmesi kesinlikle yasaktır. Savunma esnasında defans oyuncuları belirli ölçüler çerçevesinde rakip oyuncular ile temasta bulunabilirler. Buna karşılık fazla temas faul olarak kabul edilebilir ve oyuncuya iki dakika boyunca oyundan çıkma cezası verilir. Bu sürede cezalı oyuncunun yerine başka bir oyuncu oyuna giremez ama oyuncunun cezası bittikten sonra yerine farklı bir oyuncu girebilir. Futbolda da olduğu gibi uyarı amaçlı gösterilen sarı kart, hentbolda her oyuncuya yalnızca bir defa gösterilebilir. Bir takım oyun sırasında en fazla 3 sarı kart cezası alır. Kırmızı kart cezası ise kartı gören oyuncunun maçtan diskalifiye olmasına neden olur. 3 defa alınan 2 dakika cezası, bir kırmızı kart cezasına karşılık gelir. Hentbol kurallarında oyuncuların topa dizlerinin altı ile vurmalarına kesinlikle izin verilmez. Yani hentbol oyuncuları topa ayaklarıyla kesinlikle dokunamazlar. Elbette bu kural her iki takımın kalecisi için geçerli değildir. Oyuncular top ellerindeyken topu hiç sektirmeden yalnızca 3 adım yürüyebilirler. Eğer oyuncu topla hareket ederken durduysa yeniden topla hareket edemez ve o sırada topu atmak zorundadır. Hentbolda oyuncu değişikliği oyuncu değiştirme çizgisi üzerinden yapılır. 1 ile 20 arasında forma numaraları bulunan hentbolda takımlar karşı takım kalesine top atarak bunu gole çevirmeye çalışırken, aynı zamanda karşı takımın da kendi kalelerine gol atmaması için kalelerini savunma yaparak korurlar. Hentbol oyununda tüm oyuncular topu elleriyle tutabilir, yumruklayabilir ve atabilirler.

Antrenman seviyesine göre futbol topu seçimi nasıl olmalıdır ?

Futbol topları büyüklüklerine göre 5, 4 ve 3 numara olmak üzere üçe ayrılıyor. 5 numara futbol topları 12 yaşından büyükler tarafından oynanabiliyor. Çevresi 68,5 ile 69,5 santimetre arasında değişen topların ağırlığı 420-445 gram arasında değişiyor. 4 numara futbol topları, 8-12 yaş aralığındaki çocuklar için tasarlanıyor. Bu topların çevresi 63,5-66 santimetre aralığında ve ağırlığı ise 350-390 gram arasında değişiyor.3 numara futbol topları 8 yaş altındaki çocuklar için tasarlanıyor. Çevresi 61 ile 62 santimetre arasında değişen topların ağırlığı 320-350 gram arasında oluyor. Futbol topu modelleri kullanım amacına göre ise dış saha, futsal ve plaj topları olmak üzere 3’e ayrılıyor. Dış saha futbol topları, profesyonel maçlarda da kullanılıyor ve basınç oranı 0,8 bar olarak belirleniyor. Spor salonlarında kullanılan futsal topları ise özel bir deri kullanılarak imal ediliyor. Zıplama özelliği daha az olan bu top çeşitleri, 4 ya da 3 numara olarak tasarlanıyor. Bu modeller 0,6 bar basınçlı ve 420-430 gram ağırlığında toplardan meydana geliyor. Plaj futbol topları ise plaj futbol müsabakalarında kullanılan 5 numaralı toplardan tasarlanıyor. 0.8 bar basıncına sahip olan modellerin ağırlıkları 420-440 gram arasında değişiklik gösteriyor. Decathlon, en gözde sporlardan olan futbola dair ürünleri ile kullanıcıya rahatlık ve konfor sağlıyor. Farklı renk, kesim ve ebatlarda dizayn edilmiş olan futbol kıyafetleri, spor keyfini üst seviyeye çıkarmaya yardımcı oluyor.

Hentbol Ekipmanları Nelerdir?

Hentbolda her takım oyuncularının bir örnek formaları olmakla birlikte kaleciler oyunculardan farklı renkte forma giyerler. Hentbol oyunun en önemli ekipmanı olan top, deri ya da sentetik malzemeden yapılır. Topun mutlaka oyuncuların eline sığacak büyüklükte olması gerekir. Toptan sonra en olmazsa olmaz hentbol ekipmanı kalelerdir ve her saha için standart ölçülere sahiptir. Uluslararası hentbol sahası ölçüleri ise 40 x 20 metredir. Kalelerin yüksekliğinin 2 metre, genişliğinin ise 3 metre olması gerekir. Maç sırasında her iki kale direğinin de aynı malzemeden yapılmış olması önemlidir. Kale direkleri genellikle ağaç, sentetik veya hafif metal gibi malzemelerden yapılır.

Hentbol Oynayanların Sahip Olması Gereken Hentbol Kıyafetleri

Hentbol oynayanların öncelikle rahat ve fazla kaymayan spor ayakkabıya sahip olmaları gerekir. Bunun yanı sıra sporcuların giyecekleri şortların da nefes alabilir, hafif ve dayanıklı yapıda olması önemli olur. Oyuncuları darbelere karşı koruma ve teri dışarı atma özelliği bulunan hentbol dirsekliği de olmazsa olmazlar arasında yer alır. Hentbol sert bir oyun olduğu ve kaleciler darbelerle sıkça karşılaşabildiği için kaleci kogisi de oldukça gerekli bir ekipmandır. Bunların yanı sıra her hentbol oyuncusu hafif, nefes alabilir yapıda ve dayanıklı bir formaya sahip olmalıdır.