Kaykaylar & Boardlar

Kaykaylar & Boardlar

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre
Fiyat

En yüksek fiyat en düşük fiyattan küçük olamaz.

4.5/5 Şuna göre: 85 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Kaykay ve Aksesuarları

Amerika’daki sahil kasabalarında, rüzgarsız günlerde sörf yapamayan gençlerin ihtiyacı sonucunda ortaya çıkan kaykay, farklı stiller ve bu stillere uygun tahta seçenekleriyle günümüzde pek çok farklı kola ayrılıyor. Kaykay yapmaya ve size uygun bir kaykay satın almayan başlamadan önce kaykay ve aksesuarları seçimi kadar yapmayı hedeflediğiniz stile karar vermeniz de önemli oluyor.

Kaykay Nerede ve Nasıl Yapılır?

“Kaykay nasıl kayılır?” diye soran kullanıcılar için aslında kaykay çeşitlerine farklı yöntemler ve stiller bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Sokak kaykayı için arnavut kaldırımı olmayan ve trafikten uzak mekanlar tercih ediliyor. Vert skate yani rampa sürüşü için buna özel olarak yapılmış eğimli yapılarda ve rampalarda sürüş gerçekleştirmek gerekiyor. Türkiye’de çok yoğun olarak bulunmasa da bu tip alanların olduğu kaykay parklarında bu sürüş stilini gerçekleştirebilirsiniz. Tenha yokuşlarda iniş ve slalom için ise downhill kullanılıyor. Ancak özellikle başlangıç aşamasında kesinlikle trafiksiz alanları tercih etmek gerekiyor.

Bu tür özel stil hareketleri yaparken sporcu, kaykayını elleri ya da ayaklarıyla kavrayarak havada süzülüyor. Bu süzülme aşamasında kaykay tahtasıyla daima temas halinde olmak gerekiyor. Özellikle bu yöntem rampa, ollie ve havuz stilleri için kullanılıyor. Zıplayıp sağ ayak önde olacak şekilde hava kayılıyorsa ve sağa doğru 180 derecelik bir açıyla dönüp ters pozisyonda yere inilerek devam ediliyorsa bu harekete 180 frontside ollie adı veriliyor.

Serbest stil hareketler yaparken sporcu özgür davranıyor. Kaykayın tek tekeri, iki tekeri ya da dört tekeri üstünde farklı numaralar sergilenebiliyor. Benzer şekilde kaykayın kuyruğunda, burnunda ya da kenarında ve hatta kaykaya ters bilip pek çok farklı hareket yapılabiliyor. Flip hareketleri için ise kaykayın kendi çapında 360 derece dönmesi gerekiyor. Dolayısıyla bu hareketler havada yapılabiliyor. Slide adı verilen kaydırma hareketlerinde de kaykay tekerlek üzerinde değil burun kısmından, tahta altından ya da kuyruk kısmından kaydırılıyor. Grind hareketlerinde ise kaykay dingilleri hareketlerin yapıldığı kaldırım, boru ya da duvar gibi alanların malzemelerine temas ettiriliyor. Yani hareket dingil üstünde kayarak tamamlanıyor.

İdeal Kaykay Seçimi Nasıl Yapılır?

Özellikle kaykaya yeni başlayacak olan kişilerin kaykay ekipmanlarını ve parçalarını çok iyi bir şekilde tanıması gerekiyor. Her bütçeye ve her sürüş tarzına uygun farklı kaykay çeşitleri bulunuyor. Kaykay modelleri arasında seçim yaparken hem vücut yapınıza hem de ağırlıklı olarak yapacağınız hareketlere göre tercih yapmanız gerekiyor. Kaykay tahtası olarak başlangıç seviyesi için 7.75, 7.8 ve 7.9 en ölçülerine sahip modeller tercih ediliyor. Her ne kadar 8.0 ve üstündeki kaykay tahtaları çok daha yüksek bir kontrol sağlıyor olsa da; eğer flip ya da basamak atlama yapmayı düşünüyorsanız bu tip performanslarda size yorucu gelebileceğini unutmamalısınız. 7.5, 7.6 ve 7.7 gibi daha dar ölçüler ise hızlı flip yapma konusunda başarılı olsalar da ileri bir sürüş bilgisine ihtiyaç duyulabiliyor.

Aynı zamanda kaykayların tekerleklerine bağlanan kısımlarına yanı trucklara da dikkat etmelisiniz. Yükseklik olarak düşük, orta ve yüksek şeklinde alternatifler bulunuyor. Genişlikte ise ağırlıklı olarak 129 mm, 139 mm ve 149 mm tercih ediliyor. Düşük ya da orta seviyedekileri sokak stili için, yüksek seviyedekileri ise rapma stili için kullanabilirsiniz.

Bir diğer önemli detay olan kaykay tekerleğinde ise profesyonel modeller genellikle sert plastik ile kauçuk karışımından yapılıyor. Sertlik derecesi 99A gibi harf ve rakamlarla belirtilen tekerleklerde değerin artmasıyla sertlik de artıyor. Sertliğin artmasında zeminde kayma kabiliyeti de artış gösteriyor.

Kaykay Malzemeleri ve Aksesuarları Nasıl Seçilir?

Kaykay aksesuarları seçerken kaykay ayakkabısı seçimine de özen göstermelisiniz. Çünkü doğru ayakkabıyı seçmek kontrolü ve performansı direkt olarak etkiliyor. Bu noktada ayakkabının çok sıkmamasına ve çok bol olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle ayakkabıyı kullanırken tokaları çok fazla sıkmamalısınız çünkü bir süre kaydıktan sonra ayakların şişme ihtimali bulunuyor. Bu noktada ayakkabının dikişli olup olmaması, malzemesi, ağırlığı, tutuşu, padding yani yastıklaması ve bağcık koruması önemli detaylar arasında yer alıyor.

Kaykayın önemli malzemelerinden olan tekerleklerde çap büyüdükçe hızlanma süresinin de o kadar hızlı arttığını unutmamalısınız. Grind hareketleri yapacaksanız küçük tekerleklere yönelebilirsiniz. Bozuk zeminler için ise büyük çaptaki tekerlekleri tercih edebilirsiniz.

Kaykay malzemesi olarak kaykay zımparası seçimine de önem vermelisiniz. Çünkü iyi bir zımpara olmadan kaykay üstünde durmak zorlaşıyor. Kalitesiz zımparalar kısa sürede tutuşlarını kaybediyorlar. Elbette zımparanın ömrünü etkileyen faktörler arasında kullanım sıklığı da bulunuyor. Farklı renklere sahip zımparalar arasından zevkinize göre de seçim yapabilirsiniz ama genellikle zımparayı 3 ayda bir yenilemelisiniz.