Eliptik Bisiklet

Eliptik Bisiklet

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
KEŞFET
Koşu Bandı Zemin Matı
Koşu Bandı Zemin Matı
₺500
DOMYOS

Koşu Bandı Zemin Matı

(12)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.3/5 Şuna göre: 387 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Eliptik Bisiklet Nedir?

Cross-trainer olarak da bilinen eliptik bisiklet, kardiyovasküler fitness için kullanılan bir egzersiz ekipmanıdır. Eliptik bisikletler; ayaklar, bacaklar ve kollardan alınan güç sayesinde dairesel bir devinim ile hareket eden dik veya yatay bir bisiklete benzer.

Eliptik bisikletleri spor salonunda ya da evinizde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Pek çok eliptik bisiklet modelinde önden arkaya doğru devinime izin veren iki pedal vardır. Decathlon eliptik bisikletlerde aynı zamanda mobil veya sabit bisikletlerdeki tutma kolu kullanımından daha çok kas grubunun çalışmasına imkan veren iki tutma kolu da bulunur. Modeller; genellikle tüm fitness seviyelerindeki insanlar için uygundur.

Eliptik Bisiklet Ne İşe Yarar?

Eliptik bisikletler, kapalı ortamlarda sağlıklı egzersiz yapmanıza ve istediğiniz miktarda kalori harcamanıza olanak tanır.

Domyos eliptik bisiklet modelleri ise egzersiz sırasında eklem ve kemikleriniz üzerindeki baskıyı azaltacak şekilde tasarlandığından ayak bilekleri, dizler ve kalçalar için daha naziktir. Zayıf eklemleri veya kemik erimesi olanlar için eliptik bisiklet modelleri, eklemlere zarar vermemesinin yanında özellikle kas sağlığını korumak için de yararlıdır.

Pedallı eliptik bisikletler eklemlerinizi zorlamadan size etkili ve yoğun bir kardiyovasküler egzersiz imkanı sunar. Hatta eliptik bisiklet modelleri düşük düzey veya etkili bir egzersiz sağladıkları için genellikle fizik tedavi için de tavsiye edilir.

Eliptik bisikletlerin tutma kollarında yer alan sensörler ile kalp hızını başka bir alete ihtiyaç duymadan ölçebilir, kalbinizin ne kadar iyi kan pompaladığını görebilirsiniz.

Eliptik bisiklet kullanırken bacak, kalça ve çekirdek kas gruplarını çalıştırdığınız gibi bisikletin her iki tarafında yer alan tutma kollarıyla da kol, göğüs, omuz ve sırt kaslarınızı da çalıştırarak daha ince bir görünüme ve estetik bir postüre sahip olursunuz.

Pek çok kas grubunu çalıştıran Decathlon eliptik bisikletlerinin yanında bütün beden kaslarını da çalıştıran bir model arıyorsanız kürek çekme aleti modellerini de değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Hangi Bölgeleri Zayıflatır?

Eliptik bisiklet modelleri, vücudunuzun alt ve üst kas gruplarını aynı anda çalıştırarak bacaklar, kalçalar, kollar, omuz, sırt ve karında bulunan yağları azaltır ve kas miktarınızı arttırır. Decathlon Eliptik bisikletler kas yapısını dengeli ve ölçülü bir şekilde artırdığından daha fit görünmenizi ve sportif bir zayıflık kazanmanızı sağlar.

Eliptik bisikletlerde tek bir egzersizle vücudunuzun pek çok bölgesini çalıştırdığınız için kısa sürede ve bol miktarda kalori yakarsınız. Eliptik bisiklet kullananların egzersiz yaparken ritmik bir tempo geliştirmesi daha kolaydır. Kalori yakmanızı artırmak için hızınızı veya ekliptik bisikletinizin direncini değiştirerek yaktığınız kaloriyi ayarlamak sizin elinizde.

Eliptik Bisiklet Nasıl Kullanılır?

  • Pedallı eliptik bisikletin kurulumu son derece pratiktir ve tekerlekleri sayesinde taşıması çok kolaydır. Eliptik bisiklet kullanımında günlük yirmi dakikalık düzenli egzersiz harika bir başlangıçtır. Elbette yirmi dakikanın yeterli olup olmadığı; vücudunuza, ne kadar vaktinizin olduğuna ve ne sıklıkta antrenman yaptığınıza göre değişir.
  • Eliptik bisikleti kullanırken spor ayakkabı giymeniz daha rahat bir kullanım sağlar, bisikletin verimini arttırır. Aynı zamanda eliptik bisikletlerde dışarıda kullandığınız bisikletler için gerekli olan çok sayıda ekipman ve kaska ihtiyacınız olmaz.
  • Üst beden kaslarını çalıştırmak istemezseniz iki tutma kolunu bırakarak da egzersiz yapabilirsiniz.
  • Adım genişliğini bedeninize göre belirleyebilirsiniz. Çalışma programını ise arzu edeceğiniz egzersiz yoğunluğuna göre LCD ekranından kendiniz ayarlayabilirsiniz. Eliptik bisikletlerle zaman kaybetmeden, spor salonuna gitmeden hafif veya yoğun bir egzersiz fırsatına sahip olursunuz.

Sağlıklı bir yaşama ve fit bir görünüme sahip olmak istiyorsanız, eliptik bisikletleri inceleyebilir ve Decathlon tarafından sunulan uygun eliptik bisiklet fiyatları ile avantajlı bir alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Modelleri

Evde spor yapanların en çok kullandığı egzersiz aletlerinin başında gelen eliptik ve kondisyon bisikletleri, vücudun farklı bölgelerini aynı anda çalıştırmaları ile ön plana çıkar. Formunuzu korumak için eve bir bisiklet aleti almak istiyor ancak karar veremiyorsanız her iki egzersizin arasında farklar olduğunu bilmenizde fayda vardır. Vücudunuzu tanıyıp ihtiyaçlarınızı belirleyerek kendinizin için ideal olan ürünü kolaylıkla seçebilirsiniz.

Eliptik Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır?

Eliptik bisiklet vücudun alt bölgesinde yer alan kalça ve bacak kaslarının önemli bir kısmını çalıştırır. Glutes, calves, anterior tibialis, quadriceps ve hamstrings kaslarının geliştirilmesinde etkili olan egzersiz aleti, kalçalarınızın sıkılaşıp şekillenmesini sağlarken bacaklarınızın daha güzel görünmesine yardımcı olur.

Düzenli olarak eliptik bisiklet kullandığınızda üst vücudunuzun geliştiğini de görebilirsiniz. Kolları itip çekerken başta triseps kasları olmak üzere göğüs ve omuz kasları da çalışır. Amacınız üst vücut kaslarınızı daha fazla çalıştırmaksa eliptik bisikleti ters olarak kullanabilirsiniz.

Eliptik Bisiklet ve Kondisyon Bisikleti Arasındaki Fark Nedir?

Eliptik ve kondisyon bisikletleri, kardiyo egzersiz yapmanız için tasarlanmış spor aletleri olup her ikisi de kalori yakmanızı sağlar. Ancak aralarında bazı farklılıklar mevcuttur ve sizin için ideal egzersiz aletini seçerken bu noktaları göz önünde bulundurmak son derece önemlidir.

  • Kondisyon bisikleti vücudunuzun alt bölümünü çalıştırmada daha etkili olmakla beraber eliptik bisiklet kalça, bacak ve basenlerin yanı sıra üst bedeninizi çalıştırmak için de etkilidir.
  • Kondisyon bisikleti ile egzersiz yapmak daha az efor ister. Oturma imkanının da bulunduğundan özellikle ileri yaştaki kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Ayrıca yatay kondisyon bisikletleri bel sorunları olanlar için ideal bir seçimdir.
  • Antrenman yoğunluğuna göre değişmekle beraber eliptik bisiklet kondisyon bisikletine göre daha fazla kalori harcamanızı sağlar.