Basketbol Potası

Basketbol Potası

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre
Fiyat

En yüksek fiyat en düşük fiyattan küçük olamaz.

3.7/5 Şuna göre: 21 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Basketbol Potaları

Fiziksel ve zihinsel dayanıklılığın ön planda olduğu basketbolda oyunun hem şeklini hem de kurallarını belirleyen birçok unsur vardır. Bu unsurların başında da basketbol potası ve ölçüleri gelir. Oynayacağınız alana ve kişileregöre basketbol potası seçmek bu spordan alacağınız keyfi önemli ölçüde etkiler.

Basketbol Potası Ölçüleri Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Basketbol potası basketbolda topla basket atılan çemberin ismidir. Çemberin içerisinde delikli file yer alır. Uluslararası standartlarda bir basketbol potası çemberinin çapı45 cm ve saha içi girintisi 1.2 metredir. Topun çarptığı alana panya adı verilen basketbol potalarında yerden yükseklik 3.05 metre olarak belirlenir. Fakat bu yükseklik erkek ve kadın organizasyonlarında farklılık gösterebilir.

Basketbol potası ölçüleriysebasketbol potası çeşitlerine göre değişir. Basketbol potası boyu ve pota direğinin zemine sabitlendiği alanın derinliği farklı çeşitlerin ortaya çıkmasını sağlayan en temel iki unsurdur. Oyunun en az basketbol topu kadar ana ihtiyaçlarından biri olan potalar, sekiz farklı çeşide sahiptir.

  • Tek direkli pota
  • Tek direkli antrenman potası
  • Villa pota
  • Yükseklik ayarlı potalar
  • Dört direkli seyyar veya sabit potalar
  • Hidrolik basketbol potası
  • Tavana katlanır, elektrik motorlu veya uzaktan kumandalı potalar
  • Duvara monte sabit, yana, yukarı katlanır potalar

Sekiz farklı basketbol potası olmasına karşı ölçü belirlenirken standartları ortaya koyan dört farklı yaklaşım söz konusudur. Hidrolik basketbol potası içinşase önünden çember mesafesine olan uzaklık 245 ve 325 cm olarak imal edilir. Yaklaşık 800 kg ağırlığındaki bu pota genelde kapalı spor salonlarında kullanılır.

Sokakta veya okulların bahçesinde sık sık gördüğünüz tek direkli basketbol potaları 114/3 mm (4 inç) boru kullanılarak üretilir. Tek direkli basketbol potaları iki farklı şekilde yapılır. Flanşlı sistemde üretilen potalarda zemine en az 30 cm kalınlığında C30 beton dökülmesi gerekir zira dört farklı kimyasalla gerçekleştirilendübel bağlantısının uzun süreli dayanıklılığı oldukça önemlidir.

Tek direkli basketbol potalarında kullanılan en güvenilir bağlantı yöntemi ankaraj sistemi olarak dikkat çeker. Ankaraj sistemi50 cm boyunda 114'lük borudan yapılan bir sokettir. Bu soket basketbol potası montajından önce potanın dikileceği yere beton atılarak sabitlenir. Daha sonra basketbol potası beton atılan soketin içerisine yerleştirilerek dibinden kaynak yapılır ve kullanıma hazır hale gelir.

Basketbol Potası Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Basketbol ekipmanları içerisinde yer alan basketbol potası satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk husus ürünün üretiminde ankaraj sisteminin kullanılıp kullanılmadığıdır. Ankaraj sistemi çok daha güvenli bir kullanım imkânı sunar. Öte yandan çemberin üretildiği maddenin kalitesi, esneklikve bağlantı noktalarının dayanıklılığı dikkat edilmesi gereken diğer hususlar arasında yer alır.

Ayrıca tek direkli potalarda öne çıkmanın 120 cm ve çember yüksekliğinin 3.05 metre olmasına dikkat edilmelidir. Üç ve dört direkli potalarda öne çıkma 100 cm, çember yüksekliğiyse 2.6, 2.9 ve 3.05 metreye ayarlanabilme seçeneklerine sahip olmalıdır.

Ek olarak basketbol potası topu ve potası için önemli bir unsur olan panya fiberse 20x40 mm, akrili camsa 30x50 mm kutu profilden üretilmelidir.

Ayaklı Basketbol Potası Boyu Nasıl Olmalıdır?

Ayaklı basketbol potalarının en büyük avantajlarından biri mini basketbol potası olarak da kullanılmalarıdır. Ayarlanabilir yüksekliğe sahip bu potaların boyları 2.25 ve 3.05 metre aralığındadır. Bu ürünler pota yüksekliği ayarlamak için kriko koluna sahiptir.

Basketbol Potası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Basketbol potası fiyatları belirlenirken üretim maddelerinin kalitesi göz önüne alınır. Zeminle yapılan bağlantıda kullanılan sisteme ek olarak çember, panya ve filenin maliyetleri de basketbol potası fiyat aralığını belirleyen etkenler arasındadır.Basketbol potası fiyatı değişkenleri sekiz çeşidin kullanım alanlarına göre de belirlenir. Örneğin; ayaklı basketbol potasının imalatındaki maddelerin kalitesi yüksekseürünün fiyatı tek direkli bir standart bir potadan farklılaşır. Decathlon'un internet sitesini ziyaret ederek basketbol potalarıyla ilgili geniş ürün yelpazesini inceleyebilir ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.