Oryantiring Aksesuarları

54 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Oryantiring Aksesuarları

Fiziksel ve zihinsel gelişime katkı sağlayan oryantiring sporu, zor koşullarda bağımsız hareket edebilme ve problem çözme becerisini geliştirir. Oryantiring sporu, sporun farklı tiplerine göre çeşitli ekipman ve malzemeler gerektirir.

Oryantiring Nedir?

Oryantiring, katılımcıların daha önce hiç bilmedikleri ya da çok az bildikleri bir alanda önceden karar verilmiş hedeflerin, belirli oryantiring ekipmanları aracılığıyla bulunmasıdır. Bu hedefler bir harita üzerinde işaretlenir ve parkur, tüm bu hedeflerin sırasıyla bulunmasıyla tamamlanır. Oryantiring haritasına sahip tüm alanlarda yapılabilen oryantiring sporunda haritalar Uluslararası Oryantiring Federasyonu'nun belirlemiş olduğu kurallara uygun olarak çizilir. Farklı mevsimlerde yapılabilen bu spor dalı, gündüz veya gece oynanabilir. Koşu oryantiringi, kayak oryantiringi, dağ bisikletli oryantiring ve patika oryantiring olmak üzere Uluslararası Oryantiring Federasyonu tarafından resmi sayılan 4 farklı oryantiring disiplini bulunur.

Koşu oryantiringi: Bu tip oryantiringte katılımcı harita ve pusulayla koşarken işaretlenmiş bir rota yoktur. Ancak harita üzerinde arazideki engebeler hakkında bilgiler bulunur. Bu doğrultuda sporcu, doğru harita okuma becerisiyle en kısa sürede parkuru tamamlamaya çalışır.

Kayak oryantiringi: Dayanıklılığın da hâkim olduğu kayak oryantiringi, bir kış sporu olarak da sayılır. Bu spor dalında sporcu, harita okuma becerisi ve kayak kullanma yeteneğini birleştirerek parkuru tamamlamaya çalışır. Harita, pusula, kayak malzemeleri ve harita tutacağı ihtiyacı olan oryantiring malzemeleridir.

Dağ bisikleti oryantiringi: Sporcunun yarışacağı rota, engebeli bir arazi olacağı için bu oryantiring dalı iyi derecede bisiklet seviyesi gerektirir. Ayrıca bisiklet, harita ve pusulayı koordine kullanma becerisine sahip olunmalıdır.

Patika oryantiringi: Bu oryantiring türü, engelli bireylerin de katılabildiği bir oryantiring türüdür. Patika oryantiringinde parkurun tamamlanması için belli bir süre bulunmaz. Engelli bireyler için farklı parkur seçenekleri sunulabileceği gibi, sporcunun yanında parkuru tamamlamasına yardımcı olacak bir kişinin bulunmasına izin verilebilir.

Oryantiring Aksesuarları Nelerdir?

Her spor dalında olduğu gibi oryantiringde de sporcuların ihtiyacı olan çeşitli oryantiring malzemeleri vardır. Oryantiring'i denemek isterseniz ihtiyaç duyacağınız malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kıyafet: Vücudu sıkmayan ve teri vücuttan atan kıyafetler seçilmelidir.

Ayakkabı: Arazi koşulları göz önünde tutularak su geçirmez özelliğe sahip, tabanı çivili veya zeminde kaymayacak bir spor ayakkabı tercih edilmelidir.

Pusula: Parkurun tamamlanması için pusula, sporcunun en temel ekipmanlarından biridir. Haritayı doğru bir şekilde yorumlamak için pusula şarttır.

Harita: Organizasyonu düzenleyen kişi veya kurumlar tarafından oryantiring kurallarına göre çizilmiş, sporcunun koşacağı araziye ait krokidir.

Hedef: Arazide harita ve pusula yardımıyla bulmaya çalışılan, üçgen şeklinde turuncu beyaz renkler ile temsil edilen bayraklardır.

Zımba: Uç kısımları farklı şekildeki iğnelerden oluşan nesnelerdir.

Elektronik Yüzük: Federasyon yarışlarında ve köklü kulüplerin düzenlemiş olduğu müsabakalarda kullanılır. Belirtilen hedef noktası bulunduğunda yüzük kontrol noktasında okutulur.

Oryantiring Pusulası Ne İşe Yarar?

Pusula, oryantiring sporunun en önemli malzemelerinden biridir. Başlangıç noktasında pusulayı harita üzerine koyarak başladığınız nokta ile gitmek istediğiniz hedef noktasını saptayabilirsiniz. Bunun için, pusula kapsülünde bulunan kuzey - güney oku, harita üzerindeki yönle eşit olana kadar kapsülü hareket ettirmelisiniz. Kuzey - güney oku ile manyetik ibrenin aynı hedefi göstermesiyle parkurda ilerlemeye başlayabilirsiniz. Pusulayı kullanırken harita üzerinde kaymadığından emin olmak için arada pusulanızı kontrol etmeyi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü pusulanın harita üzerinde kayması, hedef yönünde de sapmaya neden olur. Kayma dışında metal eşyalar, elektrik akımına sahip gerilim hatları, baz istasyonları, dikenli teller de pusula da sapmaya neden olabilecek diğer etkenlerdir. Bu nedenle bu alanlar ile mesafenizi mümkün olduğunca korumaya çalışmalısınız. Böylece işaretlenmiş hedeflere ulaşarak en kısa sürede parkuru tamamlayabilirsiniz. İstediğiniz oryantiring aksesuarlarına karar verdikten sonra, Decathlon aracılığı ile bu aksesuarları kolaylıkla edinebilirsiniz. Farklı tip pusulalardan harita kılıflarına, spora uygun çoraplardan bilgi kartı kılıflarına kadar ihtiyaç duyabileceğiniz tüm Decathlon oryantiring aksesuarlarını hemen inceleyerek sipariş verebilirsiniz.