Çocuk Koşu Ayakkabısı

18 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Çocuk Koşu Ayakkabısı

Çocuk gelişiminde ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Büyümenin en hızlı şekilde gerçekleştiği bu dönemde hem sağlık hem de konfor açısından doğru ayakkabı tercihinde bulunmak gerekir. Ayağı tam olarak saran, rahat ve kaliteli malzemeden üretilmiş ayakkabılar sayesinde çocuklar özgürce hareket edebilir. Spor yapan çocuklarda koşu ayakkabı seçimindeki en önemli kriterler, ayak sağlığının korunması ve antrenman esnasında maksimum verim ve konfor elde etmek olarak öne çıkar. Eğer siz de spor hayatına yeni adım atan ya da mevcut koşu ayakkabısını değiştirmek isteyen çocuğunuz için en doğru spor ayakkabı modelini arıyorsanız, merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuk Koşu Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuk koşu ayakkabısı satın alırken ayakkabının modeli ya da renginden önce rahat olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle ekonomik ancak rahatsız ve kalitesiz koşu ayakkabılarından uzak durmalısınız. Hem pistlerde hem de oyun alanlarında rahatlıkla kullanılabilen çocuk koşu ayakkabıları, ayak hareketleriyle uyumlu modeller arasından seçilmelidir. Koşan, atlayan ve zıplayan çocuklar için darbe emici özellikte olan koşu ayakkabılarından satın alabilirsiniz. Kauçuk tabanlı ayakkabılar aşınmaya karşı mükemmel bir dayanıklılık sunar. İz bırakmaz tabanlı koşu ayakkabıları ise kapalı spor salonlarında zeminde iz kalmamasını sağlar. Çocuk koşu ayakkabıları hafif ve esnek ayakkabı modelleri arasından seçilmelidir. Bu amaçla son derece rahat olan dikişsiz burunlu koşu ayakkabılarına göz atabilirsiniz. Çocuğunuzun severek kullanacağı en doğru ayakkabı modeli için koşu ayakkabısı modelleri arasında bulunan bağcıklı ya da cırt cırtlı modelleri de inceleyebilirsiniz.

Çocuklarda Antrenman Sıklığına Göre Atletizm Ayakkabısı Seçimi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda antrenman sıklığına göre doğru atletizm ayakkabısı seçiminde hava koşulları, dayanıklılık ve rahatlık kriterleri öne çıkar. Yağmurda ya da ıslak çimlerde antrenman yapan çocuklar için kumaşı ve bağcıkları su tutmaz özellikte olan spor ayakkabı modellerinden tercih edilebilir. Eğer antrenman jimnastik salonunda gerçekleşiyorsa, zeminde iz bırakmayan ve kaymaz özellikte spor ayakkabıları doğru seçimdir. Zıplayan, koşan, yoğun hareket halinde olan çocuklar için itiş gücü yüksek ve darbe emici modeller tercih edilebilir. Hafif bir topuğu ve esneme çentikleri olan atletizm ayakkabıları ayak hareketleriyle çok daha uyumludur. Çocuğunuzun yaşına uygun bir spor ayakkabı seçmeniz de önemlidir. Bu amaçla tek başına kolayca giyilip çıkarılan cırt cırt modellerden tercih edebilirsiniz. Uzun ömürlü bir kullanım için aşınmaya karşı dayanıklı kauçuk tabanlı atletizm ayakkabılarından satın alabilir, topuk destekli modellerle daha iyi bir kavrama elde edebilirsiniz.

Çocuklar Atletizme Kaç Yaşında Başlamalıdır?

Atletizme 4 yaş civarında başlanabilir. Zıplama, koşma ve yakalama gibi hareketleri rahatlıkla yapabilen 2 ve 3 yaş çocuklar, gözetim eşliğinde hafif yüzme, jimnastik ya da dans dersleri alabilirler. Çocuklar 4 yaşında spora daha yatkın hale gelir. Motor becerileri, koordinasyonları ve dikkat süreleri spora başlayacak kadar gelişmiş olan bu çocuklar, atletizm başta olmak üzere yüzme, jimnastik ve dans gibi sporlarla ilgili teknik eğitim almaya başlayabilir. Ayrıca üç tekerlekli bisiklete binme ve ip atlama gibi aktivitelerde de bulunabilirler. Eğer amaç çocukların profesyonel sporcu olma yolunda ilerlemesini sağlamak ise özel antrenmanlara ve sıkı programlara daha ilerleyen yaşlarda başlamak gerekir. Özellikle 6-9 yaş aralığındaki çocuklara özel olarak hazırlanacak programlarla denge, koordinasyon ve esneklik gibi beceriler rahatlıkla geliştirilebilir. Çocuklarını atletizm sporuyla erken yaşta tanıştırmak isteyenler, temel beceri setlerini oyunların içine entegre ederek hafif ama etkili bir başlangıç yapılmasını da sağlayabilir. Siz de çocuğunuza en uygun ayakkabı modeli için Decathlon çocuk spor ayakkabısı modellerine göz atabilir, uygun koşu ayakkabısı fiyatları ile istediğiniz modele rahatlıkla ulaşabilirsiniz.