Havuz Boneleri ve Tıkaçlar

Havuz Bonesi ve Tıkaç

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
KEŞFET
Yüzücü Bonesi - S / L Beden - Mavi
Yüzücü Bonesi - S / L Beden - Mavi
₺27,50
NABAIJI

Yüzücü Bonesi - S / L Beden - Mavi

(266)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
SPEEDO KULAK TIKACI
SPEEDO KULAK TIKACI
₺125
Miktar başına Fiyat ₺62,50unit
Burun Tıkacı - Mavi - Batmaz
Burun Tıkacı - Mavi - Batmaz
₺44
NABAIJI

Burun Tıkacı - Mavi - Batmaz

(97)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Yüzücü Bonesi - Gri - Fin 500
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Yüzücü Bonesi - Gri - Fin 500
₺18
NABAIJI

Yüzücü Bonesi - Gri - Fin 500

(30)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Silikon Kulak Tıkacı - 3 Boy
Silikon Kulak Tıkacı - 3 Boy
₺60
Miktar başına Fiyat ₺5unit
NABAIJI

Silikon Kulak Tıkacı - 3 Boy

(33)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Yüzücü Bonesi
Yüzücü Bonesi
₺80
NABAIJI

Yüzücü Bonesi

(61)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
SPEEDO Silikon Bone
SPEEDO Silikon Bone
₺200
SPEEDO

SPEEDO Silikon Bone

Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.4/5 Şuna göre: 2010 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Havuz Bonesi

En çok sevilen sportif aktivitelerden birisi olan yüzme, keyifli olduğu kadar sağlık üzerinde de pek çok önemli etkiye sahiptir. Spor dalının vücut üzerindeki verimini arttırmak ve sporcunun kendini su içinde daha rahat hissetmesini sağlamak için havuz bonesi kullanmak gerekir.

Havuz Bonesi Çeşitleri Nelerdir?

Yüzücü ekipmanları denildiğinde ilk akla gelenlerden biri havuz bonesi, bir diğer adıyla yüzücü bonesidir. Havuz bone modelleri, kullanılan malzemelerin özelliklerine göre farklılık özelliklerde üretilebilir. Erkek, kadın, unisex ve çocuk havuz bonesi modellerinden sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Havuz Boneleri Hangi Malzemeden Yapılır?

Havuz boneleri; lateks, silikon, likra, polyester, likra ve polyester karışımı gibi farklı materyaller kullanılarak üretilir. Üretildikleri malzemeye göre havuz kepi çeşitleri şunlardır:

Lateks Yüzücü Bonesi

Esnekliği ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan lateks, yüzücü kepi yapımında en çok kullanılan materyallerden biridir. Hızlı yüzmeyi desteklediği için özellikle profesyonel yüzücülerin tercihidir. Oldukça sıkı yapıya sahip olan lateks ürünlerin su geçirmezlik seviyesi yüksektir. Su geçirmez bone arayanlar için lateks yüzücü bonesi ideal bir tercih olabilir.

Silikon Yüzücü Bonesi

Lateks benzeri silikon madde kullanılarak üretilen silikon havuz kepi, özellikle giyip çıkarmada sağladığı kolaylığı nedeniyle tercih edilir. Ayrıca renk ve desen seçenekleriyle de dikkat çeken bir modeldir.

Likra ve Polyester Yüzücü Bonesi

Likra ve polyester materyaller kullanılarak üretilen havuz bonesi, kumaş dokusu sayesinde rahat ve konforlu bir kullanım sunar. Özellikle günlük kullanım için ideal bir tercihtir. Ancak bez yüzücü bonesi çeşitleri, lateks ve silikon modellere oranla su geçirgenliği yüksek ürünlerdir. Su sıçramasına ve dalgalara karşı saçları korusa da dikişlerinden suyu geçirebilir.

Tesettür Bone

Yüzücü bonelerin dışında tesettür giyimin ayrılmaz bir parçası olan boneler; ipek, saten, penye, likralı kumaş gibi farklı malzemeler kullanılarak üretilir. Tesettür mayo modellerine uygun olarak üretilen havuz bonesi bayan modelleri, havuz ya da denizde saçların korunmasına ve muhafazakâr giyime uygun şekilde saklanmasına yardımcı olur.

Havuz Bonesini Kullanmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir? Bone Ne İşe Yarar?

Havuz bonesinin en önemli faydalarından biri, yüzücünün su içerisinde daha rahat ve hızlı hareket edebilmesini sağlamasıdır. Saçların su ile temasını keserek yüzücünün kendini konforlu hissetmesine yardımcı olur. Aynı zamanda hidrodinamik yasalarına göre sporcunun performansını ve hızını da artırır. Özellikle uzun saçlar, yüzücünün manevra kabiliyetini ve konsantrasyonunu etkileyebilir. Yüzücü bonesi kullanmak saç ve saç derisinin sağlığının korunmasına da faydalıdır. Havuz ve deniz suyunda bulunan maddeler, saç ve saç derisinin yıpranmasına, kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir. Özellikle havuz hijyeni için kullanılan klor gibi kimyasallar saç sağlığını tehdit eden önemli bir unsurdur. Yüzücü kepi kullanarak saç tellerinin havuza yayılmasını önleyebilir ve havuz hijyeninin korunmasına destek verebilirsiniz.

Yüzücü Boneleri Saç Döker mi?

Deniz veya havuz suyuna maruz kalmak, saçların cansız ve mat görünmesine neden olur. Su geçirmez saç bonesi takmak saçların su ile temasını keser, yıpranmasını ve hasar görmesini önler. Ancak çok sıkı boneler saç derisine baskı yaparak saç dökülmesine sebep olabilir. Kafa yapınıza uygun bir model seçerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Havuz Bonesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Havuz bonesi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ürünün kafa yapısına tam oturmasıdır. Aksi halde kullanıcının hem performans hem de saç sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratabilir.
  • Açık denizde yüzmeyi seviyorsanız, bone seçimini parlak neon renklerden yana kullanmanızda fayda var. Bu renkler yüzerken tekne, sörf ve diğer deniz taşıtlarının sizi kolayca fark etmesini sağlayabilir.
  • Ürünün su geçirmez ve esnek dokuya sahip olması da rahat ve konforlu kullanım için önemlidir. Sağlam ve dayanıklılığının yanı sıra esnekliği ile ön plana çıkan likra modeller uygun bir seçim olabilir.
  • Keyifli bir yüzme deneyimi için hafif yapıya sahip deniz bonesi çeşitleri tercih edilebilir. Soğuk suda yüzmeyi seviyorsanız sert ve soğuk sulara uygun bir malzeme olan neopren dokuya sahip tasarımları değerlendirebilirsiniz.
  • Lateks, bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Latekse alerjiniz varsa silikon yüzücü bonesi çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Yüzücü Bonesi Fiyatları Ne Kadar?

Yüzücü bonesi fiyatları 15 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Silikon ürünler, lateks modellere oranla daha esnek ve kaliteli kullanım fırsatı sunduğu için daha yüksek fiyatlarla satışa sunulur. Havuz bonesi fiyatları ürünlerin özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Yüzücü Bonesi Nasıl Takılır?

Boneyi başınıza geçirmek için yanlarından tutarak biraz esnetin ve takmadan önce başınızı hafifçe öne doğru eğin. Boneyi takmaya alnınızdan başlayın ve daha da esnemesini sağlayarak başınızın tamamını içine alın. Saçlarınız kısa ve baş yapınız küçük ise silikon, lateks ya da kumaş sizin için uygundur.

Uzun Saça Yüzücü Bonesi Nasıl Takılır?

Uzun saça bone takmak için boneyi yanlarından tutup esnetin ve başınızı öne doğru eğin. Boneyi alnınıza geçirdikten sonra saçlarınız arkaya bırakın. Arkadaki saçlarınızı toplayıp kafanızın üstünde eşit bir şekilde dağıtarak bonenin içine yerleştirin.

Yüzücü Bonesinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Özel malzemeler kullanılarak üretilen yüzücü bonelerine düzenli ve uygun bir bakım sağlamak uzun ömürlü olmasına katkıda bulunur. Her kullanım sonrası bone soğuk suyla yıkanmalı ve kuruması için temiz bir yere bırakılmalıdır. Aksi halde klorlu havuz ya da tuzlu deniz suyu ürünün kısa sürede deformasyonuna neden olabilir. Aynı zamanda deniz bonesini direkt güneş ışığına maruz bırakmak da zarar görmesine yol açabilir. Yıkama ve kurutma işlemini çamaşır makinesi yerine elde yapmak ömrünün daha uzun olmasını sağlar.

Yüzerken Kulak ve Burun Tıkacı Kullanmanın Faydaları?

Serbest stilde yüzerken nefes almak için baş yana çevrilir ve bu konumda burun içine su kaçabilir. Aynı şekilde sırt üstü yüzme tekniğinde de buruna su kaçabilir. Bu durum yüzücünün hem konsantrasyonunu bozar hem de su içindeki zararlı kimyasallar vücuduna girebilir. Burun tıkacı buruna su kaçmasını önleyerek sporcu performansını artırır ve sağlığını tehdit edici kimyasalların vücuda girmesini engeller. Yüzme sırasında tıpkı buruna olduğu gibi kulağa da su kaçabilir. Kulak bonesi ya da tıkacı kullanarak kulağınıza su girmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca kulak tıkacı basınç farkını ortadan kaldırarak kulak ağrılarının da önüne geçebilmenize yardımcı olur.

Kulak ve Burun Tıkacı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak ve burun tıkacı satın alırken aşağıda belirtilen noktalara dikkat etmeniz gerekir:

  • Satın alacağınız kulak tıkacının kulağınıza tam oturmasına dikkat edin.
  • Tıkaçların kulağa oturan kısmının yumuşak ve su geçirmez dokuya sahip olması gerekir. Aynı zamanda takıp çıkarmasının kolay ve kulak şeklini alacak esnek yapıya sahip olması önemlidir.
  • Eğer dalış sporuyla ilgileniyorsanız su altında basıncın dengelenmesini sağlayan delikli kulak tıkacı modellerini tercih etmelisiniz.
  • Burun tıkacının burnu tam kavrayarak içine su kaçmasını engellemesi gerekir. Burun tıkacının burnunuza tam oturmasına ve elastik yapıya sahip olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Yumuşak ve hafif dokuya sahip burun tıkacı, burun deliklerine baskı yapmaz. Bu yüzden yumuşak ve hafif dokulu burun tıkacı almaya özen göstermelisiniz.