Havuz Boneleri ve Tıkaçlar

Havuz Bonesi ve Tıkaç

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Yüzücü Bonesi - Lacivert - S Boy
Yüzücü Bonesi - Lacivert - S Boy
₺35
NABAIJI Yüzücü Bonesi - Lacivert - S Boy (42)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Silikon Yüzücü Bonesi - İnce - Gri
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Silikon Yüzücü Bonesi - İnce - Gri
₺15
NABAIJI Silikon Yüzücü Bonesi - İnce - Gri (23)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Yüzücü Bonesi - Lacivert - L Boy
Yüzücü Bonesi - Lacivert - L Boy
₺35
NABAIJI Yüzücü Bonesi - Lacivert - L Boy (42)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
OLFA YÜZÜCÜ BONESİ - MAVİ
OLFA YÜZÜCÜ BONESİ - MAVİ
₺30
NABAIJI OLFA YÜZÜCÜ BONESİ - MAVİ (8)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Yüzücü Bonesi - Siyah
Yüzücü Bonesi - Siyah
₺75
NABAIJI Yüzücü Bonesi - Siyah (21)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Yüzücü Bonesi
Yüzücü Bonesi
₺75
NABAIJI Yüzücü Bonesi (56)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
SPEEDO KULAK TIKACI
SPEEDO KULAK TIKACI
₺75
SPEEDO SPEEDO KULAK TIKACI (15)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.3/5 Şuna göre: 2096 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Yüzücü Bonesinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yüzücü bonesi, öncelikli olarak sporcunun su üzerindeki rahat hareketleri için önem taşır. Hidrodinamik yasalarına göre yüzücünün suda bone kullanırken daha rahat ve hızlı yüzdüğü kanıtlanmıştır. Bununla beraber havuz ve deniz suyunun içinde bulunan maddelerin saçlara zarar vermesini önlemek için de bone kullanılır. Özellikle havuzdaki klor miktarı, uzun vadede saçın yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle havuzda yüzerken mutlaka bone kullanmakta yarar var. Ayrıca saçların suyun içinde tel tel dökülmesi, zamanla havuz deliğinin tıkanmasına neden olabilir. Bu gibi sebeplerden ötürü yüzücü bonesi, profesyonel bir yüzücünün mutlaka kullanması gereken havuz aksesuarları arasında yer alır.

Yüzücü ekipmanları, yüzme sporunun etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yüzücüye kolaylık sağlayan araçlardan oluşur. Bone, yüzücü gözlüğü, kulak ve burun tıkacı bunlardan birkaçıdır. Özellikle havuzda yüzerken size kolaylık sağlayacak bazı araçların kullanım avantajlarını bilmenizde yarar var.

İyi Bir Havuz Bonesinin Sahip Olması Gereken Özellikler

İyi bir havuz bonesi, mutlaka kafanıza tam oturacak hacme sahip olmalıdır; ne dar ne bol bir sarma deneyimini sunması gerekir. Bununla birlikte bir havuz bonesinin su geçiren yapıda ve esnek kumaştan yapılması, yüzme performansını artırır. Örneğin likra malzemeden yapılan havuz boneleri bu özellikleri taşır ve yüzücüye uzun bir kullanım vadeder. Bu nedenle kaliteli ve uzun süre, rahat bir şekilde kullanabileceğiniz bone arayışı içindeyseniz, likra malzemeden yapılmış boneleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca bir havuz bonesinin esnek olduğu kadar hafif yapıda olması da gerekir. Ağırlık yapmayan ve başı ağrıtmayan boneler, keyifli bir yüzme deneyimi sunar.

Lateks boneler, esneklik bakımından avantajlıdır ancak uzun bir kullanım ömrü vadetmezler.İyi bir bonenin her tür mevsim şartlarında kullanılabilmesi gerekir. Özellikle soğuk suda yüzmeye uygun bone seçimi önemlidir. Örneğin neopren malzemeden üretilen havuz bonelerinin, suyu cilt ve saçtan uzak tutan bir özelliği vardır. Neopren, genelde dalgıç ürünlerinde tercih edilen bir malzemedir ancak bulunması zor da olsa bonelerde de karşınıza çıkmaktadır. Neopren boneler, sert ve soğuk sulara karşı yüzücünün saç ve kafasını korur ve etkin bir yüzme performansı vadeder.

Kulak ve Burun Tıkaçlarının Sağladığı Avantajlar

Kulak tıkacının, özellikle serbest yüzmede büyük avantajları vardır. Yüzücünün yüzme sırasındaki kafa hareketleri, kulak bölgesinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Kaliteli malzemeden üretilmiş bir kulak tıkacı kullanmak, çeşitli sağlık sorunlarının önüne geçebilir. Havuz ekipmanları arasında önem teşkil eden kulak tıkaçları, su geçirmez yapıları nedeniyle çeşitli kulak tıkanması sorunlarının da önüne geçer. Esnek yapıları nedeniyle yüzücüyü rahatsız etmez ve kulakta çeşitli ağrılara neden olmaz. Genelde ipli veya ipsiz olarak üretilen kulak tıkaçları, silikon malzemeye sahiptir.Tıpkı kulağa giren su gibi burna giren su da çeşitli sağlık sorunlarına ve acıya neden olabilir. Bu nedenle yüzerken burun tıkacı kullanılabilir.

Burun tıkaçları nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Bu nedenle burun tıkaçları, başlangıç seviyesinde olan yüzücülerin kullandığı yüzme aksesuarları arasında yer alır. Burun tıkaçları, ayrıca sudaki klor ve diğer kimyasal içeriklerin buruna kaçmasını engeller. Özellikle sırtüstü yüzmelerde oldukça sık kullanılır. Çünkü sırtüstü yüzmelerde başın konumu, burundan su almayı kolaylaştırır. Bu nedenle çoğu yüzücü bu tip yüzme pozisyonları için burun tıkacı kullanır. Kulak tıkacında olduğu gibi burun tıkacı da hijyenik amaçlar bakımından yüzücüye avantaj getirir. Örneğin yüzücünün yüzeceği havuz ya da deniz yeterince temiz değilse, burun yoluyla oluşabilecek iltihapların önüne geçmek için burun tıkacı kullanılabilir.