Aqua Gym

Su Jimnastiği

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.9/5 Şuna göre: 30 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Aqua Gym

Suda jimnastik olarak da bilinen Aqua Gym, hem amatör hem de profesyonel sporcular arasındaki popülaritesini her geçen gün artıran spor dallarından biridir. Genellikle su seviyesi göğüs hizasında olan havuzlarda gerçekleştirilen Agua Gym, temel olarak su basıncı direncine karşı yapılan egzersizler bütünüdür. Aqua Gym aktiviteleri kasların etkin bir şekilde çalışmasını sağlarken suyun dinlendirici etkisi de eklem ağrılarını azaltır. Kendisine, spor faaliyeti dışında meditasyon aktivitesi olarak da uygulama alanı bulan Aqua Gym, profesyonel sporcular tarafından her yaştaki bireye önerilir.

Aqua Gym Yaparken İhtiyaç Duyacağınız Eşyalar Nelerdir?

Su direncine karşı yapılan bir spor olan Aqua Gym’e başlamak için öncelikle su içinde vücut esnekliğini ve hareket kabiliyetini kısıtlamayacak bir mayo veya bikini seçilmelidir. Vücut şekline uygun seçilen su jimnastiği mayosu, suda rahatlıkla hareket etmeyi sağlayarak yapılan jimnastik hareketlerinden maksimum verim alınmasına yardımcı olur. Özellikle su jimnastiği için özel olarak üretilen toparlayıcı mayo modelleri, göğüs bölgesini kavrar ve vücudu şekillendirir. Rahatlık ve kavramayı birleştiren toparlayıcı mayo modelleri, su jimnastiği antrenmanlarında kullanıcılara maksimum hareket kabiliyeti sağlar. Mayo veya bikini modellerinde şortlu kesim tercih eden sporcular ise Aqua Gym antrenmanları için özel olarak hazırlanan yüzme şortu modellerini tercih edebilir. Bel bölgesini kavrayan yüzme şortları elastik yapıları ile su jimnastiği hareketlerini yaparken şortun vücut üzerinde kaymadan sımsıkı durmasını sağlar ve sporculara en yoğun havuz aktivitelerinde dahi konforlarını korumalarına yardımcı olur.

Aqua Gym antrenmanlarında suda konforlu hareket etmeyi sağlayan su jimnastiği mayolarının yanı sıra yüzme ayakkabıları veya havuzda kullanıma uygun kapalı plaj terliği modelleri tercih edilmelidir. Yüzme ayakkabıları su jimnastiği hareketlerini yaparken ayakların kaymasını engeller ve Aqua Gym sporunun en önemli malzemeleri arasında yer alır. Konforun ve hareket kabiliyetinin oldukça önemli olduğu su jimnastiği sporunda doğru havuz ayakkabısı seçimi yapmak büyük önem taşır. Havuz suyuna dayanıklı ve ayağı etkin bir şekilde kavrayan yüzme ayakkabıları Aqua Gym sporundan alınan verimi artırır. Yanınızda bulunduracağınız mikrofiber bir plaj havlusu ise klorlu havuz suyunu antrenman sonrası etkili bir şekilde kurulamanızı sağlar.

Su Jimnastiği Mayosu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Su jimnastiği için mayo seçerken dikkat edilmesi gereken temel nokta tercih edeceğiniz mayo veya bikini modelinin kumaş yapısı ve dokusudur. Aqua Gym aktiviteleri havuzda gerçekleştirilir ve havuz suyunda bulunan klor zaman içinde sürekli havuzda kullanılan mayolara zarar verebilir. Su jimnastiği için özel olarak tasarlanan bikini, yüzme şortu ve toparlayıcı mayo modelleri havuz suyuna karşı dayanıklıdır ve Aqua Gym antrenmanları esnasında sporculara maksimum konfor sağlar. Su jimnastiği sporu havuz içerisinde yapılan dikey egzersiz hareketlerinden oluşur ve dikey hareketlerin rahatlıkla yapılabilmesi için kullanılan mayo modelinin göğüs bölgesini etkili bir şekilde kavraması gerekir. Toparlayıcı mayo modelleri, Aqua Gym sporcularına etkili bir göğüs desteği sunar ve mayonun çıkarılabilir pedleri sporcuların mayoyu kendilerine göre ayarlamalarına olanak tanır.

Su jimnastiği mayosu seçerken mayonun sırt kesimi de dikkate alınmalıdır. Aqua Gym sporunda su direncine karşı rahat hareket edebilmek büyük önem taşır ve sporcuların göğüs büyüklüklerine göre kendilerine uygun bir sırt kesimli mayo seçmesi gerekir. Büyük göğüslü sporcular için Y sırt kesimli mayolar daha uygunken küçük göğüslü sporcular için V sırt kesimli mayolar uygundur. X sırt kesimli mayolar ise genellikle bütün vücut tiplerine uygunluk gösterir ve su içinde yapılan yoğun fiziksel aktiviteler için idealdir.

Siz de Aqua Gym sporu ile su içinde hem spor hem de meditasyon yapmak ve formunuzu artırmak için Decathlon’da yer alan ve su jimnastiği için özel olarak tasarlanan birbirinden farklı modelleri keşfedebilirsiniz.