Slackline

Slackline

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.2/5 Şuna göre: 13 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Slackline

Tüm dünyada ilgi ile takip edilen slackline, ülkemizde henüz yeni tanınan bir spor olsa da tutkunları için merak uyandırıcıdır. Denge kurma üzerine kurulan spor, özgün kuralları, kendi disiplini ve alt dallarıyla zamanla herkes tarafından ilgiyle takip edilmeye başlanmıştır.

Slackline Nedir?

İngilizcede “gevşek ip” anlamına gelen slackline, iki nokta arasına bağlanan ve perlon adı verilen malzemeden üretilen gevşek bir ipin üzerinde yürünmesi ile gerçekleştirilen bir denge sporudur. En basit anlatımıyla ip üzerinde yürümek olan slackline, uluslararası federasyon ve spor kulüplerine sahip olan bir spor dalıdır.

Slackline, sadece kendi içinde bir spor dalı olmakla kalmayıp çok çeşitli spor dallarında da sporcuların denge antrenmanlarına eşlik eder. İlk olarak 1980'li senelerde tırmanışçıların yaptığı bir aktivite olarak ortaya çıkan branş, artan rağbet sayesinde günümüzde çok sayıda sporcu barındıran bir spor dalı haline gelmiştir. Dışarıdan bakıldığında oldukça ilginç ve dikkat çekici görülebilen slackline, insanlar tarafından meditasyon ve duruş iyileştirme gibi çok farklı amaçlarla da tercih edilir.

Slackline Nasıl Yapılır?

Slackline yapabilmek için öncelikle spor dalının grupları ve özelliklerinin bilinmesi gerekir. Slackline sporu, kendi içinde longline, waterline, trickline, rodeoline ve highline olmak üzere beş gruba ayrılır. 30 metreden daha uzun perlonlarda yapılanı longline, su üzerinde bulunan perlon üzerinde yapılanı waterline, gergin bir perlon üzerinde yapılanı trickline, gevşek perlon üzerinde yapılanı rodeoline ve son olarak da yüksek iki nokta arasındaki perlon üzerinde yapılanı da highline adıyla anılır. Bununla birlikte uygun gruptaki slackline'ı yapabilmek için öncelikle slackline malzeme kitinin edinilmesi gerekir. Bu aşamadan sonra, slackline yapılabilecek güvenli ve etrafında hiçbir engel barındırmayan bir alan belirlenmesi gerekir. Bunların ikisini sağlayabilen her kişi, slackline sporunu yapabilir.

Slackline yapabilmek için belirlenen alan, açık bir alan olmalıdır. Ayrıca herhangi bir kayma ya da düşme gibi duruma karşı etrafta insan bulunmamalıdır. Ek olarak, slackline için seçilen alanda perlonu bağlayıp sabitlemek için iki adet güvenli ve sağlam bağlantı noktası olmalıdır. Örneğin, ağaçlar ya da sağlam direkler bu amaçla sporcular tarafından yoğun olarak kullanılır.

Slackline Malzemeleri Nelerdir?

Slackline sporu yapılırken bu sporun her türlü ihtiyacına cevap verebilecek ekipmanlar kullanılmalıdır. Temel slackline malzemeleri, perlon ve ağaç koruyucularıdır. Perlon ya da diğer adıyla slackline ipi sentetik malzemeden üretilir. Genişliği 2.5 cm ile 5 cm arasındadır. Uzunluğu tamamen sporcunun tercihine göre değişebilir. Günümüzde özel slackline ipi yerine tırmanış ve dağcılık ipleri de tercih edilir.

Ratchet ya da diğer adıyla spanzet adıyla bilinen ekipmanlar, slackline sporuna yeni başlayanların sıklıkla başvurduğu bir ekipmandır. Ancak nakliye ve yük taşıma gibi amaçlarla üretilen bu ekipman, aslında slackline için üretilmediğinden kullanımı güvenlik sorunlarına yol açabilir. Slackline sporunun her ne kadar kendine özgü ekipmanları olsa da dengede kalmak için tırmanış ve dağcılık kramponları ya da yine bu amaçla üretilen tırmanış ve dağcılık ayakkabısı modelleri tercih edilir.

Ağaç koruyucuları ise adından da anlaşılacağı üzere, ağaca bağlanan perlonun ağaca zarar vermesini önler. Bu sayede ağaca verilmesi muhtemel zararlar da önlemiş olur. Ayrıca koruyucular, perlonun ağaca kolayca takılabilmesini ve çıkarılabilmesini sağlar.

Slackline Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır?

Slackline sporu, vücudun sadece belirli bölgelerinin çalıştırılmasıyla yapılabilecek bir spor dalı değildir. Denge gerektiren ve dikkat isteyen slackline sporcusu, bütün vücudunu kontrollü ve bir bütün halinde kullanmalıdır. Bu sayede sporcu, sadece bir ip üzerinde yürümekle kalmaz, aynı zamanda vücudundaki bütün kasları aktif bir şekilde kullanır. Buna karşın özellikle incelendiğinde alt beden ve bacak kaslarının, slackline sırasında en yoğun olarak kullanılan kaslar olduğu görülür.

Siz de dengede yürüyebilmenin keyfini sürmek isterseniz, Decathlon'da bulunan malzemelere göz atabilir, bütçe dostu slackline fiyat avantajları sunan kitleri satın alabilirsiniz.