Profesyonel Futbol Topları

Profesyonel Toplar

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
Futbol Topu - 5 Numara - Beyaz - F100
Futbol Topu - 5 Numara - Beyaz - F100
₺130
KIPSTA

Futbol Topu - 5 Numara - Beyaz - F100

(2)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4/5 Şuna göre: 71 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Profesyonel Futbol Topları

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok takip edilen ve en çok sevilen spor dallarından biri olan futbol, iki takım halinde oynanıyor. Sınırları belli bir sahada her takımın kendine ait ağlarla örülü kalesi bulunuyor.

Futbol Nasıl Oynanır?

Futbol için özel olarak üretilen bir top ile oynanan oyunda 11’er kişilik iki takım birbirlerinin kalesine topu sokmaya çalışıyor. Topun kaleye sokulması gol olarak tanımlanıyor ve rakip kaleye hangi takım daha fazla gol atarsa o takım oyunun galibi oluyor. Topa elle ve kolla müdahale edilmesi kural dışı olarak kabul ediliyor. Her takımın kalesi kaleci tarafından korunuyor ve kaleci ceza sahası olarak belirlenen kalenin etrafındaki alanın içinde topa elle müdahale edebiliyor.

Kuralları FIFA (Uluslararası Birlik Futbolu Federasyonu) tarafından belirlenen futbolda 2’si yanda, 1’i ortada olmak üzere 3 halem görev alıyor. Top sahanın dışına çıktığında oyun durduruluyor ve yeni bir vuruşla devam ettiriliyor. 45 dakikadan oluşan ve 2 devre şeklinde oynanan futbol, toplam 90 dakika sürüyor. Profesyonel ve amatör olarak oynanan oyunun en önemli ekipmanı olan futbol topunun belirli özelliklere sahip olması gerekiyor.

Futbol Topu Modelleri Nelerdir?

Futbol topları altıgen şeklinde panellerden meydana geliyor. 32 adet panelin kullanıldığı futbol topları, panellerin birbirine tutturulma şekillerine göre el dikişli, makine dikişli ve yapıştırma olmak üzere üçe ayrılıyor. Panellerin birbirine makine dikişi ile tutturulduğu futbol topu modellerinde dikişler oldukça düzgün oluyor ve dikişinde ince iplik kullanılıyor. Panellerin el dikişi ile tutturulduğu el dikişli futbol topu modellerinin dikişleri makine dikişine göre daha büyük ve daha düzensiz oluyor. Aynı zamanda daha kalın ipler kullanıldığı için daha dayanıklı olduğu kabul ediliyor. Yapıştırma futbol topu modellerinde ise paneller birbirlerine ve alt katmana yapıştırılıyor.

Futbol topları büyüklüklerine göre 5 numara, 4 numara ve 3 numara olmak üzere 3’e ayrılıyor. 5 numara futbol topları 12 yaş ve üstü kişiler için uygun olarak tasarlanıyor. 12 yaş altındaki çocuk sporcular için 4 numara, 8 yaş altı sporcular için ise 3 numara futbol topları kullanılıyor.Futbol topları kullanım amaçlarına göre ise dış saha, futsal ve plaj futbol topları olmak üzere üçe ayrılıyor. Genellikle saha maçları için özel olarak tasarlanan dış saha futbol topları 0.8 bar basınç oranı ile üretiliyor. Kapalı spor salonları için üretilen futsal toplarının ise zıplama özelliği azaltılıyor. 0.6 bar basıncına sahip olan futsal toplarının ağırlıkları ise 410-430 gram arasında değişiyor. Plaj futbol müsabakalarında kullanılan plaj futbol toplar ise 0.8 bar basınçlı ve ağırlığı 420-440 gram arasında değişen futbol topu modelleri arasında yer alıyor.

Profesyonel Futbol Topu Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel futbol maçları için 5 numara futbol topları kullanılıyor. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) ölçülerine uygun olarak tasarlanan profesyonel futbol toplarının çevresi 68-70 santimetre genişliğinde oluyor. Ağırlıkları ise 410-450 gram arasında değişiklik gösteriyor. FIFA maçlarında ve konfederasyonlar arasında oynanan futbol karşılaşmalarında kullanılan futbol topunun, FIFA approved ( FIFA onaylı), FIFA inspected (FIFA denetli) ya da uluslararası maç topu standardı ( International Matchball Standart) logolarından birini taşıması gerekiyor. Bu logolar futbol topunun resmi olarak test edildiğini işaret ediyor.Futbol topunun taşıması gerekli olan nitelikleri Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından belirleniyor ve futbol topu için yapılması gereken testler FIFA onaylı laboratuarlar tarafından yapılıyor.

Profesyonel müsabakalarda kullanılan futbol topları; büyüklük testi, yuvarlaklık testi, zıplama testi, su emme testi, ağırlık testi, zamanla minimum basınç kaybetme testi, denge testi ve topun zamanla şeklini kaybetme testinden geçiriliyor. FIFA onaylı toplar genellikle beyaz renge sahip olmasına rağmen karlı havalarda daha rahat görülmeleri için kırmızı, sarı ya da turuncu gibi renkler kullanılarak da tasarlanabiliyor.