Kürek Çekme Aleti

Kürek Çekme Aleti

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
4.1/5 Şuna göre: 82 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Kürek Çekme Aleti

Kardiyo ve güç egzersizlerinin artılarını barındıran kürek çekme egzersizi, sporu günlük rutinine dahil etmek isteyenler için verimli bir alternatiftir. Bütün bedeni çalıştıran bir egzersiz programında kullanabileceğiniz kürek çekme aleti, spor deneyimini eve taşımanın pratik yolları arasında yer alır.

Kürek Çekme Aleti Ne İşe Yarar?

Spor yapmayı keyifli hale getiren kürek çekme spor aleti, ergometre olarak da adlandırılır. Bu alet, bedeninizdeki kasların %86’sını çalıştırarak tek başına Full Body Workout için yeterli olur. Bu yönüyle hem sıkılaşmak hem de yağ yakmak isteyenlerin beklentilerini karşılar. Sağlıklı bir beden için haftalık egzersiz programınıza iki gün kürek egzersizini dahil edebilirsiniz.

Peki, kürek çekme egzersizi kaç kalori harcamanızı sağlar? Orta dirençte, ortalama bir birey bu aktivite sonunda yaklaşık 500 kcal kaybedebilir. Daha düşük yoğunluklu bir program isterseniz hafif dirençte 250 kcal harcayabilirsiniz. Kilo vermek için haftada iki gün kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Koşu bandı ve bisiklet, kürek egzersizinin tamamlayıcısı olarak kullanılabilir. Bütçenize uygun kondisyon bisikleti ve koşu bantları için Decathlon’u tercih edebilirsiniz.

Kürek Çekme Aleti Faydaları Nelerdir?

  • Kürek çekme aleti faydaları arasında ilk sırada kas kütlesini artırmak yer alır. Aktif olarak kaslarınızı çalıştıran egzersiz, güçlü bir bedene ulaşmanın kapılarını aralar.
  • Kürek çekme egzersizi Core kaslarınızı güçlendirerek duruşunuzu düzeltir. Postürünüz üzerindeki olumlu etkileri kısa sürede gözlemlenebilir.
  • Yoğun tempolu bir egzersiz olan kürek çekme, yüksek kalori yakımı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.
  • Eklemlere ekstra yük binmesini engelleyen tasarımı sayesinde her yaş grubundan insan güvenle kullanabilir.
  • Geniş açılı hareket sağlayan egzersiz, düzenli uygulandığında kaslarınıza esneklik kazandırır.

Kürek Çekme Aleti Nasıl Kullanılır?

Kürek çekme kondisyon aleti yeni başlayandan profesyonel sporculara kadar her kesim tarafından kolayca kullanılabilen tasarımıyla ön plana çıkar. Bu egzersizden en yüksek verimi alabilmek için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir.

  • Uzun süre, yorgunluk hissetmeden kürek çekme egzersizi yapabilmek için oturuş şekliniz önemli bir faktör. Doğru uygulama için dik pozisyonda oturmanız tavsiye edilir.
  • Yüksek performans için önemli detaylardan biri de ayak kayışlarının doğru ayarlanması. Bağcıklarınızın başladığı nokta kayışlarla eşit hizada olmalı. Verimli bir egzersiz seansı için kürek çekme sırasında topuklarınız plakaya tam olarak değmeli.
  • En fazla kas grubunu çalıştırmak için mümkün olduğu kadar düz bir hat halinde kürek çekmelisiniz.
  • Bu egzersizde kendi ritminizi bulmanız önem taşır. Hafif ve yavaş tempoda bir çekme hareketi de, güçlü ve sert bir çekme de bedeninize optimum fayda sağlar. Kendi ağırlığınıza ve beden tipinize en uygun olan tempoyu bulmak için iki stili de deneyebilir, kendinizi en rahat hissettiğiniz versiyonu uygulayabilirsiniz.

Kürek Çekme Aleti Hangi Kasları Çalıştırır?

Profesyonel kürek çekme aleti uygulamalarında başta kuadriseps kasları olmak üzere birkaç bacak kas grubu aktif olarak çalışır. Pedalı geri çekme aşamasında sırt ve bel kaslarınız da güçlenir. Omuz ve boyun kasları da bu egzersizin fayda sağladığı kas grupları arasında yer alır. Güçlenen bu kaslar, duruşunuza esneklik kazandırır. Karın kaslarınızı aktif olarak kullanmanızı sağlayan hareket, omurganıza binen yükü minimuma indirir. Farklı kas gruplarını aynı anda çalıştırması ile bilinen bu egzersiz kol kaslarını da ihmâl etmez.

Tek bir egzersizle bütün kaslarınızı çalıştırmak için bu kondisyon aletine evinizde yer verebilirsiniz. Katlanan yapısıyla çok yer kaplamayan en iyi kürek çekme aleti tasarımlarını Decathlon’da bulabilirsiniz. Programınıza HIIT ya da LISS egzersizleri de katmak için kondisyon bisikleti hakkında bilgi edinebilirsiniz.