Zıpkınlar

Zıpkın & Makaralı Zıpkınlar

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Zıpkın - 50 cm - SPF 500
Zıpkın - 50 cm - SPF 500
₺749
SUBEA

Zıpkın - 50 cm - SPF 500

Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Zıpkın - 50 cm - SPF 100
Zıpkın - 50 cm - SPF 100
₺599
SUBEA

Zıpkın - 50 cm - SPF 100

(1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Zıpkın - 75 cm - SPF 540 Roller
Zıpkın - 75 cm - SPF 540 Roller
₺1.399
SUBEA

Zıpkın - 75 cm - SPF 540 Roller

Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Zıpkın - 75 cm - SPF 100
Zıpkın - 75 cm - SPF 100
₺599
SUBEA

Zıpkın - 75 cm - SPF 100

(4)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
3.4/5 Şuna göre: 13 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Zıpkın & Makaralı Zıpkınlar

Zıpkınla balık avı, binlerce yıllık deneme, yanılma ve bilimsel ilerlemelerin sonucu olarak gelişmiş asırlık bir spordur. Zıpkınla balık avlamanın teknikleri ve amacı yüzyıllar içinde çarpıcı biçimde değişse de bu konuda en önemli ilerleme zıpkın modellerinin gelişmesidir. Kauçuk zıpkınlardan raylı ve makaralı zıpkınlara kadar çeşitli malzemelerden yapılan ve kullanım kolaylığı sağlayan bu balık avlama araçları, genellikle tabanca gibi çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Pratik kullanımı ve modelleri sayesinde hem hobi hem de ticari amaçlı kullanılan zıpkınlar su altı avcılığı ekipmanlarının başında gelir.

Zıpkın Nedir?

Zıpkın, hedefe nişan aldıktan sonra tetiği çekebileceğiniz bir çalışma sistemine sahip balık avlama aracıdır. Tetik çekildiğinde, mızrak hızla ileriye doğru gider ve balığa ulaşır. Yaylı ya da bantlı bir gerilme aksesuarı sayesinde enerji toplayan mekanizma yeterli güce ulaştığında hedefe ulaşabilir. Standart bir zıpkın, bir sap veya kabza, bir namlu ve bir mızraktan oluşur.

Zıpkın Modelleri

Başlangıç, orta ve profesyonel seviyelere göre modelleri bulunan zıpkın çeşitleri, genellikle bantlı ve makaralı zıpkın olarak tasarlanır. Bantlı zıpkınların gerilim kuvvetleri ve boyutları arasında belirgin farklar vardır. Bu farklara göre kullanım alanı, yakın veya uzak mesafe atış özelliği, gerilim mesafesi, geri tepme basıncı ve kabza boyutları da değişkenlik gösterir. Lastikli, raylı ve makaralı sistemler avlanacak balık ve suyun türüne göre de değişir.

Lastikli veya bantlı olarak üretilen zıpkın ile balık avı oldukça sessiz yapılabilir. Ateşleme sistemi bant gerilimi sayesinde gerçekleşen zıpkın ile nişan almak açık bir görüş alanı elde etmenize izin verir. Su altında şaftın tüm yolunu görebilir, hedefe giden mızrağı takip edebilirsiniz. Bu tür zıpkınların gücü daha fazla bant eklenerek çarpıcı biçimde artırılabilir ve böylece büyük bir birleşik güç elde edilir. Bu sayede hem uzak mesafelere atış gerçekleştirebilir hem de büyük balıkları avlamak için kullanabilirsiniz.

Bantla çalışan çoğu zıpkın, 6,5 mm veya 7 mm kalınlığında şiş (şaft) kullanır. Uzunlukları namludan kabzaya kadar ölçülen büyük küçük zıpkın modelleri 50cm, 75cm, 90cm, 100cm, 110cm ve 130cm arasında tasarlanır. Bu sayede hem orta ve küçük büyüklükte balık avlayabilir hem de kısa mesafe atışları gerçekleştirebilirsiniz. Bantlı zıpkınların namluları alüminyum, karbon fiber veya ahşaptan yapılır. Kabzalar ise ergonomik tutuş için çift bileşenli materyallerden yapılır ve kullanım esnasında tam kavrama sağlar. Bu tür zıpkınlarda mızrağı yerleştirmek ve yükleme yapmak için özel bir aksesuar gerekmez, ancak dalgıcın koruma olarak eldiven ve göğüs yükleme pedi gibi zıpkın ekipmanları edinmesi önerilir.

Zıpkın Nasıl Kullanılır?

Çoğu modern zıpkın avcısı, iki tür zıpkın tabancasından birini kullanır. Bantla çalışan modeller, mızrağı ateşlemek için güçlü elastik bantları kullanır. Makaralı zıpkınlar ise aynı sisteme sahiptir, ancak büyük balıkları çekmek için büyük avantaj sağlar. Her iki durumda da, bir tetik, bantları serbest bırakarak silahı ateşler. Mızrağa bağlı bir ip/misina sayesinde balığı rahatlıkla bulunduğunuz noktaya çekebilirsiniz. Zıpkın kullanımı için dalış yapmanız gerekir. Bunun için zıpkın balık avı ekipmanlarından dalış kıyafetleri, gerilimi artırmak için bant çeşitleri, kamera kullanılacak ise zıpkın kamera desteği, şnorkel, palet veya uzun dalışlar için oksijen tüpü gibi araçlara ihtiyacınız olabilir.

Makaralı Zıpkınlar

Sığ, serbest dalış ya da tüplü dalış ile kullanabileceğiniz zıpkın çeşitlerinden biri olan makaralı zıpkın modelleri, bantlı zıpkınlara ilave edilebilen makara sistemi sayesinde elde edilir. Decathlon zıpkın modelleri arasında bulabileceğiniz bu kullanışlı zıpkınlar, makaralı ve makarasız olarak kullanılabilir. Makaralı modeller, büyük balık avları için idealdir. Çünkü büyük balıklar su altında sizden daha güçlüdür ve avladığınız balığı çekmek için oldukça fazla efor sarf etmeniz gerekir. Bu nedenle makaralı zıpkınlar, balığı nişan alıp avladıktan sonra makarayı serbest bırakır ve siz yüzeye çıkana kadar ilerlemenize olanak tanır. Yüzeye çıktıktan sonra olta mantığı ile aynı çalışan makarayı sararak balığı bulunduğunuz alana çekebilirsiniz.

Zıpkın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bantlı zıpkın avı, bu tür zıpkınların sessiz çalışması, bakım kolaylığı sağlaması ve yüksek hedef doğruluğu sayesinde oldukça popülerdir. Açık namlu ve kapalı namlu çeşitleri arasından balık avcılığı konusunda seviyenize göre seçim yapmanız mümkündür. Kapalı zıpkınlar kurulum kolaylığı sunduğu için başlangıç ve orta seviyeler için idealdir. Öte yandan suyun sığlığına veya türüne göre seçim yapabileceğiniz zıpkınları bant sayısını artırarak çeşitli su türlerinde rahat ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Mağara ve resiflerde avlanmayı düşünüyorsanız kısa bir zıpkın tercih edebilir, uzun mesafeden büyük balık avları için daha uzun zıpkınlar kullanabilirsiniz. Avlanmak istediğiniz bölgedeki balıkları göz önünde bulundurarak sizin için en doğru zıpkını seçebilirsiniz.

Zıpkın alırken dikkat edilecek diğer bir husus ise zıpkın fiyatları ve kalitesidir. Kaliteli materyallerden yapılan, çeşitli balık ve su türleri için uygun modelleri bulabileceğiniz Decathlon zıpkın fiyatları için oldukça bütçe dostu seçenekler sunar. Bu sayede uzun yıllar kullanabileceğiniz, bakımı kolay ve dayanıklı bir zıpkını Decathlon su altı avcılığı koleksiyonlarında bulabilir, dilediğiniz ekipmana hemen sahip olabilirsiniz.