Bisiklet Taşıyıcıları Askı ve Kılıfları

Bisiklet Taşıma Aparatları ve Kılıfları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.3/5 Şuna göre: 125 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Bisiklet Taşıma Aparatı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İlk bisiklet modeli, 1818'de Almanya'da Baron Karl Von Drais tarafından tanıtılmıştır. Fakat bu ilk modelde pedal yoktur ve sürücü aracı ayaklarıyla ilerletir. İlk pedallı modelin İskoçya'da Kirkpatrick Macmillan tarafından geliştirildiği öne sürülse de bu kesin olarak kanıtlanamamıştır. Bu isim aynı zamanda tarihin ilk bisiklet trafiği cezasını almasıyla da ünlüdür. Bugün kullandığımız şekline Fransa'daki mucitler tarafından getirilen bisiklet, o günlerden beri kişisel ulaşım için kullanıldığı kadar, polisler, postacılar ve sporcular tarafından da kullanılmıştır. Giderek yaygınlaşan bisikletler eğlence amaçlı da sürülmeye başlanmış, bisiklet turları, bisikletle dağ tırmanışları ve bisiklet yarışları düzenlenmeye başlanmıştır. Özellikle trafiğin yoğunlaştığı modern çağlarda bisiklet hem ulaşım kolaylığı hem hava kirliliğini engellemesi açısından büyük şehirlerde de tercih edilir olmuştur. Bu yaygınlaşma, bisiklet sahiplerinin çeşitli bakım ve koruma malzemelerine ihtiyaç duymasına sebep olmuş, bu da bisiklet taşıma aparatı, bisiklet duvar askısı gibi aksesuarların doğmasına yol açmıştır. Bisiklet taşıma aparatı temelde bisikletleri arabalara bağlayıp uzun mesafelere taşıyabilmek için tasarlanmıştır.

Bisiklet Taşıma Aparatı ve Bisiklet Aksesuarları

Günümüzde artık bizim ülkemizde de bisiklet, çocukken heyecanla beklediğimiz bir karne hediyesi ya da sadece yazlıkta kullandığımız bir araç olmaktan çıkmış, şehir hayatının kaosuna da deva olacak şekilde gündelik hayatımıza girmiştir. İster spor için, ister çevreye duyarlı olduğunuzdan, ister daha hızlı ulaşım sağladığı için tercih etmiş olun, özenle seçtiğiniz ve değer verdiğiniz bisikletinizi doğru aksesuarla korumak sizin için önemli olacaktır. Mesela bisiletinizi bir yerde bırakırkenbisiklet parkı kullanarak yere düşmesini engelleyebilirsiniz. Eğer bisikletinizi eve alma imkanınız yoksa, dışarıda, bahçenizde, kapı önünde bırakıyorsanız, toz topraktan korunmak için oldukça ideal bir üründür.

Bisiklet Taşıma Aparatı Çeşitleri Nelerdir?

Bisiklet aksesuarları arasında yer alan bisiklet taşıma aparatı modelleri işlevsel özellikleriyle arabalarda kullanılıyor. Araç bisiklet taşıma aparatı modellerinin farklı çeşitleri bulunuyor. Bunlardan biri arabanın tavanına raf ile asılan ‘Roof Rack’ olarak bilinen model. Ancak bu tip modeller sürücüleri sıkıntıya sokabiliyor. Çünkü arabanın tepesine bisikleti kaldırmak insanları biraz zorlayabiliyor.

Bir başka bisiklet taşıma için kullanılan aparat ise bagaj arkasına monte edilen model. Bu tip, daha kullanışlı olması nedeniyle bisiklet severler tarafından ilgi gören bir aparat çeşididir. Ayrıca bu modelin bir de platformlu çeşitleri mevcut. Bu aparatlara bir ila üç arası bisiklet asılabiliyor. Arabası olanların ihtiyaç duyduğu bisiklet ekipmanları arasında yer alan çeşitli aparat modelleri ile Decathlon’un ilgili kategorisi dikkat çekiyor. Decathlon ayrıcalığıyla ihtiyaç duyduğunuz araba arkasına bisiklet taşıma aparatı modellerini keşfedebilirsiniz.

Bu bahsedilen taşıma aparatlarının yanında bir de bisikleti duvara sabitlemek için askı çeşitleri mevcut. Duvar askı aparatını bisikleti arka tekerinden asarak kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak bisiklet taşıma çantası olarak kullanılan modeller de bulunuyor. Bisikleti bu çantaların içerisine koyarak fermuarı çekip uçak seyahati bile yapabilirsiniz. Ancak çantayı kullanabilmek için bisikleti parçalarına ayırmak gerekebiliyor. Decathlon’un ilgili kategorisinde her türlü bisiklet taşıma aparatı modelini inceleyerek keşfedebilirsiniz.

Bisiklet Taşıma Aparatı Nasıl Kullanılır?

Arabalar için bisiklet taşıma aparatlarının çoğunda köşelerde, üst ve alt bölgelerde kayışlar bulunuyor. Bagajı açın ve tüm kayışları uygun köşelere kancalayın. Bunu yaparken kıvrımların ucundaki parçaları bagajın açıldığı noktalara sabitleyin. Aparatın konumunu kaydırarak sabitleyin. Sabitleme işlemini yaparken bisikletin doğru bir şekilde oturabileceğinden emin olun. Zaman geçtikçe bisiklet taşıma aparatını daha az zaman kaybederek takmayı öğrenebilirsiniz.

Bisikleti aparata takmak için de kancalara oturtmalısınız. Aparat üzerinde 15 ila 45 derece arası eğimi bulunan iki bar yer alıyor. Bisikleti iki elle kaldırın ve barların ucundaki kancalara geçirdikten sonra kaydırın. Ardından güvenlik kilidini takın. Bu aparatlara en fazla 3 bisiklet asmalısınız. Daha fazla asarsanız aparat ağırlığı kaldırmayabiliyor ve kırılabiliyor.

Bazı aparatlar ise makas sistemine sahip. Böylelikle daha hızlı monte edilebiliyor. Ayrıca bunlar sahip oldukları kadro taşıyıcılarla bisikletin zarar görmesini engelliyor. Bazı tip aparatların ise arabadan ayarlanabilmesi mümkün. Ayrıca bunlar hızlı saklama için katlanabilir özelliğe sahip. Çoğu aparatın da arabayla temas eden kısımları kauçuk ile korunuyor. Bu özellik de arabanın çizilmesini engelliyor.

Bisiklet Taşıma Çantası Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bisiklet taşıma çantası alırken uçakla seyahatlerde ya da arabanın bagajında değerlendirebileceğiniz bir modeli tercih etmelisiniz. Bisikleti uçakta taşırken taşıma çantaları çok kullanışlı oluyor. Ancak bunun için kaliteli ve bisikleti taşımaya uygun bir çanta tercih etmenizde fayda var. Ayrıca bu çantalar depoda bisikleti saklamak için de kullanılabilmeli. Bisikleti kötü hava koşullarından ve çizilmelerden koruyan kılıf tipi modelleri tercih ederseniz memnun kalabilirsiniz. Bu kılıfların alt bölümlerinde bulunan elastiklere bisiklet kolayca geçirilebilir olmalı ve ayrıca çıkartırken de sorun olmamalı.

Bisiklet Taşıma Aparatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bisiklet taşıma aparatları fiyatları bu modellerin üretiminde kullanılan teknolojiye göre farklılık gösteriyor. Ayrıca kullanımı kolay olan modellerde fiyatlar değişkenlik gösterebiliyor. Dayanıklı ve kaliteli malzemeden üretilmesi de fiyatlar üzerinde etkili bir faktör. Ayrıca arabalar için şık modellerde de fiyatlar farklı olabiliyor. Decathlon ayrıcalığıyla aradığınız tüm bisiklet modelleri ve bisiklet yedek parçalarını keşfedebilirsiniz. Bisiklet sporuyla ilgili tüm aksesuarları bulabileceğiniz Decathlon’un ilgili kategorilerinden sizin için en uygun olan ürünü seçebilir ve satın alabilirsiniz.