Gidon Grubu

Bisiklet Gidonları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.6/5 Şuna göre: 30 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Bisiklet Gidonları

Sizi hem fiziksel hem de zihinsel açıdan dinçleştiren bisiklet sporunu yaparken vücudunuz bisikletle üç noktada temas eder. Sele, pedal ve gidonda gerçekleşen bu temaslarda bisiklet üstündeki rahatlığınızı belirleyen en önemli hususlardan biri bisiklet gidon tipi ve pozisyonudur. Sürüş esnasında ellerinizin, kollarınızın ve sırtınızın rahat etmesi, ağrımaması, uyuşmaması ve karıncalanmaması sağlığınız açısından önemli olduğu gibi aktiviteden alacağınız keyfi korumanız açısından da önemlidir.

Bisiklet Gidon Boğazı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bisiklet gidon boğazı doğru sürüş pozisyonu için önemli bisiklet ekipmanları arasında yer alır. Uygun gidon boğazı gidon yüksekliğiyle gidon ve sele arasındaki mesafeyi ayarlamanızı kolaylaştırır. Ayarlanabilir gidon boğazı tercih etmeniz tavsiye edilir. Böylece zaman içerisinde sürüş tekniğiniz geliştikçe sizin için en uygun ayarı bulup gidon boğazının pozisyonunu düzeltebilirsiniz. Öte yandan gidonunuzu değiştirmek istemediğiniz fakat onun pozisyonundan memnun olmadığınız durumlar da söz konusu olabilir. Bu noktada bisiklet gidon yükseltme için kullanılan boğaz yükselticiyle gidonunuzu biraz daha yukarı konuma getirebilirsiniz.

Bisiklet Gidon Çeşitleri Nelerdir?

Gidon bisiklet çeşitleri bisiklet modelleri ve sürüş tercihine göre farklılık gösterir. Yol yarış bisikletçileriyle performans sürüşü yapan dağ bisikletçilerinin gidonları birbirinden farklı çeşitlerle karşınıza çıkar. Ayrıca hobi olarak pedal çeviren bisiklet sürücüleri için de şehir bisikleti gidonları tavsiye edilir.

Kelebek Gidon

Tur bisikletlerinde yaygın olarak kullanılan gidon çeşidi kelebek gidondur. Bisiklet aksesuarları içerisinde işlevselliğiyle öne çıkan kelebek gidon sürücüye birçok farklı tutuş pozisyonu sunduğu için yorgunluk ve yıpranmayı en aza indirir. Normalde kelebek gidon kullanılması beklenen bazı tur bisikletlerinde yol yarış gidonları kullanılır. Bunun nedeni hem rüzgar direncini en aza indirmek hem de yüksek hıza ulaşmanızı sağlayacak sürüş pozisyonu ayarlamaktır.

Düz Gidon

Dağ bisikletlerinde kullanılan düz gidonlar vücut ağırlığının önemli bir bölümünü karşılar. Bu düz gidonlar sürücünün denge ve manevra kabiliyetini artırır. Bazı sürücüler dağ bisikletlerinin düz gidonlarına barent taktırarak beldeki zorlanmaları en aza indirmeyi ve sürüş konforunu yukarı çekmeyi amaçlar.

Aero-Bar

Bu gidon çeşidi genelde triatlon bisikletlerinde kullanılır. Sürüş performansını ve konforunu artırmak için özel olarak tasarlanan aero-bar gidonlar biraz daha dik bir sürüş pozisyonu oluşturulmasını sağlar. Sürücüler bu gidona kollarını dayayabilecekleri özel aparatlar yerleştirerek kollardaki yorgunluğu azaltmaya çalışır.

Bisiklet Gidon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bisiklet gidonu alırken dikkat etmeniz gerekenlerin başında ürünün eğim derecesi gelir. Yeterli eğim derecesine sahip gidon ve elcikleri tercih etmeniz durumunda eller ve kollardaki karıncalanmanın yanı sıra omuz ve sırt bölgelerindeki ağrıların da rahatlıkla önüne geçebilirsiniz. Gidon türünüze uygun olarak doğru bisiklet gidon boynuzunu ve aynasını seçmeniz de son derece önem taşır. Şunu unutmamak gerekir ki sağlıklı bir tutuş için elcik seçimi ne kadar kritikse kuvvetin gidona homojen dağılımı için de boynuz o derece kritiktir. Örneğin elcik seçiminin doğru yapılmaması ele giden medyan sinirin sıkışmasına ve bunun sonucunda da karpal tünel sendromuna neden olur. Bisiklet gidon aynası ve bisiklet gidon bandı da sürüş sırasında ve sonrasında ihtiyaç duyacağınız, pedal çevirirken daha güvende hissetmenizi sağlayacak önemli ekipmanlar arasında yer alır.

Bisiklet Gidon Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Farklı seçenekleri olan bisiklet gidonlarının fiyatları belirlenirken üretim malzemesinin kalitesi ve ürünün yaratacağı sürüş konforu göz önünde bulundurulur. Bisiklet gidon fiyatları bisiklet modelleri, sürüş teknikleri ve rota ya da etap seçimine göre farklılık gösterir. Decathlon, internet sitesi aracılığıyla bisiklet gidon çantası da dahil olmak üzere gidonla ilgili tüm ekipmanları kullanıcıların beğenisine sunar.